Problem ze zmniejszeniem partycji...GParted

Chciałbym podzielic dysk i poprzenosic programy na ‘czystą’ partycję a systemową sformatowac.Czy to możliwe??

Rozumiem, że masz teraz jedną partycję na której jest zainstalowany system.

Jeśli chcesz podzielić taki dysk musisz to zrobić za pomocą programu - Partition Magic lub GParted.

Przed tą operacją zrób defragmentację dysku i w miarę możliwości zarchiwizuj najważniejsze pliki.

Pamiętaj również, że przeniesienie folderów w których są zainstalowane programy w większości przypadków się nie sprawdzi - programy takie po zainstalowaniu nowego systemu i tak nie będą działały prawidłowo.

Dziękuję za odpowiedź.

W zabawie z GParted powinna pomóc mała prezentacja (nie sugeruj się tytułem) :arrow: klik

P.S. Nie zapomnij o odpowiednim systemie plików dla twojego systemu (NTFS lub FAT32 dla Win 2000 i nowszych- zalecany ten pierwszy, dla starszych tylko FAT).

Czyli chcesz pozostawić programy a zrobić format samego systemu?

Radziłbym raczej w takim wypadku świeżą intalkę systemu i ponowną instalację programów.

Możesz podzielić niesformatowany dysk na partycje, ale wiąże się z tym ryzyko utraty danych, więc przed operacją zabezpiecz najważniejsze pliki. Pamiętaj jeszcze o wykonaniu defragmentacji dysku przed zabawą. Powodzenia.

Ściągnąłem GParted, nagrałem, odpaliłem, zmniejszam partycję najpierw, klikam apply i po minucie wyskakuje błąd, że nie można podzielic partycji:(Dysk był zdefragmentowany i wyczyszczony disccleanup’em…

Ja bym Ci polecił inny program: Partition Magic-instrukcja-klik tu-

Temat zamknięty.Zrobiłem system recovery (f10 przy starcie) i wszystkie moje problemy z kompem zniknęły:)