Problemowe nagrywanie płyt

Witam, jestem w posiadaniu nagrywarki TSSTcorp CDDVDW SH-S202N. Do nagrywania używam Nero 6. System Windows XP Pro SP2.

Niestety od pewnego czasu płyty dvd nagrywają się około 40 (!) minut ( z prędkością 12x). No i zastanawiam się, czy to wina samego sprzętu (po długim nagrywaniu płyty działają jak należy, czyta przeróżne płyty także bez zarzutów), czy może system już nie pierwszej świeżości :stuck_out_tongue_winking_eye: (przyznam, że ostatnio niedomaga, w koncu już chyba ze 3 i pół roku stoi ;D).

Co o tym sądzicie? Może to być wina starego systemu, czy raczej napęd zaczyna nawalać? :roll:

Kiedy ostatnio format był robiony ??

Wykonaj punkt 3c, d, a nawet 4: http://www.hotfix.pl/articles.php?article_id=14

Przepraszam za zwłokę…

Około 3,5 roku temu.

cosik_ktosik :

To będzie tak. z menedżera odinstalowałem podstawowy i pomocniczy kanał IDE, ale po restarcie system nie potrafił zainstalować ich na nowo. Ściągnąłem Adapi ASPI driver odpaliłem, zrobiłem jak poradnik kazał.

aspichk.exe pokazuje mi coś takiego: screen

Menedżer pokazuje coś takiego: screen

A ja nie widzę swojego napędu.

Firmware jak mniemam póki co nie ma sensu aktualizować? :roll:

Co robić?

Sformatuj kompa bo pewnie jest zawalony niepotrzebnymi plikami. Mam ten sam model i też mi się długo nagrywały filmy itp. a po formacie już było ok.

bobasek_89 , odnośnie ASPI to uruchom plik aspiint.exe -> Install.

Co do zniknięcia napędu to z tego poradnika zrób punkt 3b.

Jeśli system nie radzi sobie z zainstalowaniem kanałów IDE spróbuj przeinstalować sterowniki od płyty głównej. Ewentualnie zainstaluj sterowniki IDE z płyty Windows’a.

Tak właśnie zrobiłem, ustawiłem wszystko dobrze, próbowałem na różne sposoby (tam w install.bat) niestety za każdym razem po ponownym uruchomieniu komputera mam: screen

Napęd już widać.

Próbowałem instalować kanały IDE z płyty od płyty głównej, wybrałem co trzeba, niby zainstalowało, ale po reinstallu dalej jest to samo. Płyta z Windowsem też nie radzi sobie. Nic też nie dało przywrócenie sterowników do kanałów.

I jak ja mam z powrotem zainstalować te kanały? :roll:

Jakim Ty cudem je odinstalowałeś na stałe, to nie wiem. No ale ok. Tak było już na samym początku, czy po odinstalowaniu kanałów? Czy przypadkiem nie usunąłeś jednego z kontrolerów, zamiast kanału (ważne)?

Kliknij prawym przyciskiem i ponownie je usuń, potem restart. Jeżeli nie zadziała, to wybierz aktualizację sterownika w menedżerze urządzeń. Jeżeli nadal nie zadziała, podczas startu wciśnij F8 i wybierz ostatnią znaną działającą konfigurację.

Cudotwórcą nie jestem :wink: i też nie wiem jak to się stało - po prostu odinstalowałem 2 kanały.

Po odinstalowaniu kanałów.

Nie, na pewno nie. Odinstalowałem tylko dwa kanały.

Nie zadziałało. :wink:

Próbowałem wcześniej, próbowałem teraz - nic

Nadal to samo, żadnych zmian :?

Jeszcze jakiś pomysł/propozycja?

Podaj model płyty głównej.

Nazwa płyty głównej: Soltek SL-75DRV5

Sprawa ma się lepiej. Ściągnąłem i zainstalowałem VIA Bus Master PCI IDE Utility. Więc kanały się zainstalowały. Co prawda wolałbym, żeby nie musiała się uruchamiać jakaś nowa aplikacja do tego, no ale niech stracę. Z tym, że nagrywać płyt teraz to w ogóle nie mogę. Przymula mi kompa :o