Problemy z aktywacją i aktualizacją Windows 8

Nie mam już siły na ten komputer i Windows, tak słowem wstępu.

Zrobiłam recovery systemu, Windows przypomniał, żeby go aktywować, aktywacja nie działa, kod błędu 0xC004B100
tak jest dzisiaj, problemy zaczęły się wcześniej, w skrócie

wczoraj zrobiłam recovery, kilka programów zainstalowałam, usunęłam, Windows pobrał i zainstalował 180 aktualizacji. Miałam możliwość zaktualizowania do 8.1 jednak nie chciał się pobrać. Później komp (Win 8) całkiem się zacinał, po włączeniu lapka nawet eksplorator plików się nie chciał włączyć, przeglądarka, pasek boczny też słabo kontaktował. Jako, że tracę już cierpliwość do tego kompa dzisiaj znowu zrobiłam recovery. Nie zrobiłam jeszcze nic więcej. Dzisiaj jednak system domaga się aktywacji, która niestety nie działa.

Czy bez aktywacji Win 8 nie będę mogła zaktualizować go do Win 8.1?
Czy za pomocą jakiegoś programu (tylko którego? co kolejny wynik w google to inny program) da się znaleźć ten klucz i aktywować?
Czy wystarczy dać mu trochę czasu i w końcu win załapie tę aktywację? (wydaje mi się, że kiedyś też chyba był z tym problem, szczegółów nie pamiętam, ale skoro komunikat o aktywację przestał wyskakiwać to chyba musiała się udać…)
Czy to prawda, że gdy wykonuje się w krótkim czasie przywracanie systemu, ponowną instalację itp. to aktywacja rzeczywiście nie będzie chciała się potwierdzić?

Ściągnij sobie program, on czyta równiesz key z biosu
https://technologicznie.it/Thread-Odczytywanie-klucza-Windows-7-8-1-10-z-BIOSu

Spróbuj jako admin w cmd wpisać slmgr.vbs -ato . Jeżeli jest klucz już w bios/uefi, to powinno aktywować.

Ten program odczytał klucz tylko gdzie go wpisać? W Ustawieniach -> Aktywacja systemu Windows mogę jedynie kliknąć aktywuj i oczywiście się nie udaje.

A po wpisaniu slmgr.vbs - ato wyskoczyło okienko o błędzie https://zapodaj.net/dd00b54c60296.png.html

jako admin w cmd wbisz :
slmgr.vbs -ipk klucz_wskazany_przez_program)
np. slmgr.vbs -ipk xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx (gdzie x to dane klucza)

Na końcu w cmd jako admin slmgr.vbs -ato

Powinno wtedy aktywować.

Po wpisaniu slmgr.vbs -ipk klucz wyskoczył komunikat, że klucz został poprawnie zainstalowany,
ale po wpisaniu slmgr.vbs -ato nadal komunikat o błędzie

A spróbuj restart systemu i sprawdź czy aktywuje się. Może wina coś na serwerach MS, bo chyba klucz masz ważny mam nadzieję.

Nadal ten sam błąd. Klucz mógł stracić ważność? To oryginalny windows. Przecież ludzie robią formaty, recovery i… działa, czemu ja mam takiego pecha

https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_10-windows_install/error-0xc004b100-windows-10/782b99db-a158-49b8-9b7a-5c0232e0ba99

No, a volume license Multiple Activation Key (MAK) works similarly to a retail key.
If you have the key, your only option is to try chat support to get it reactivated.
If you are no longer enrolled, you will need to purchase a new license.
Activate Your Windows 10 License via Microsoft Chat Support
(…)
Finally managed to connect with Chat Support. A Microsoft Answer Tech called Praveen R fixed everything so quickly!

Wygląda na to, że ten typ klucza możesz aktywować kontaktując się przez czat lub telefonicznie z supportem Microsoft.
Co prawda temat dotyczy Windows 10, ale tutaj może być podobnie.

Aktywacja produktu
00 800 12 11 654
Międzynarodowy numer bezpłatny* w godzinach 9.00-18.00 w dni robocze.
Automatyczna aktywacja telefoniczna dostępna całą dobę.

Takie pytanie z innej beczki. A próbowałaś może aktywacji Windows 8.1 - może tam da radę? Z tego, co wiem Windows 8 nie jest już wspierany.
Obraz Windows 8.1 możesz pobrać przez tą aplikację: https://www.dobreprogramy.pl/Windows-ISO-Downloader,Program,Windows,78497.html

Nie próbowałam aktywować z Windows 8.1, bo nie mogłam go nawet pobrać. Win 8 zainstalował 180 aktualizacji, a potem się zacinał tak, że nie mogłam nawet poprawnie wyłączyć laptopa. (Zniechęcona po kolejnych niemiłych incydentach z win zrobiłam recovery jeszcze raz…) Właśnie po tych aktualizacjach miałam możliwość uaktualnienia windowsa, ale po kliknięciu pobierz tego pobierania się nie doczekałam. Teraz w kolejce czeka jeszcze więcej aktualizacji niż poprzednio, więc dam znać jeśli uda się mi się osiągnąć z nimi jakieś postępy lub spróbuję skontaktować się z Microsoftem.

Windows zaktualizował się do 8.1 i aktywował.
Dziękuję stens1950, Seba228215, Domker za pomoc