Problemy z ati3duag.dll na kartach Radeon AGP

Niniejszy poradnik dotyczy użytkowników, którzy doświadczyli błędów STOP po wymianie karty graficznej na kartę ATI Radeon AGP , a którzy mają procesor AMD socket A i pracują na Windows XP. W założeniu, porady powstały dla kart Sapphire Radeon HD 3800 oraz 3600 , ale wszystko wskazuje na to, że mają zastosowanie także dla innych Radeonów HD z rodziny 2000, 3000 oraz 4000 pracujących na magistrali AGP.

Wielu użytkowników doświadcza sytuacji, kiedy to mając na pokładzie komputera kartę graficzną ATI Radeon HD 2000 / 3000 / 4000 działającą na złączu AGP, nie mogą grać w niektóre (lub wszystkie) gry z powodu pojawiających się niebieskich ekranów błędów STOP. Ja także walczyłem z tym problemem, stosując różne porady opisywane na polskich i zagranicznych forach. Nic nie pomagało. W końcu zacząłem szukać pomocy u źródła, tzn. na forum AMD.

Jakie warunki musisz spełniać?

Przede wszystkim błędy STOP, które u mnie się pojawiały, dotyczyły zawsze problemów z plikiem ati3duag.dll. Koniecznie sprawdź, czy Twoje błędy STOP także są powodowane przez ten plik - użyj w tym celu narzędzia Debugging Tools for Windows (http://www.microsoft.com/whdc/DevTools/ … fault.mspx). Instrukcję obsługi programu łatwo można znaleźć na Google. Jeżeli analiza pliku mini*.dmp wykaże, że przyczyną pojawienia się błędu STOP był plik ati3duag.dll, sprawdź, czy spełniasz drugi warunek, czyli czy posiadasz procesor AMD socket A. Jeżeli obydwa warunki spełniasz a dodatkowo pracujesz na Windows XP, najprawdopodobniej moja porada Ci pomoże.

Co jest przyczyną błędu?

Sterownik ati3duag.dll zawiera w sobie instrukcję, która powoduje, że w przypadku procesorów z zegarem 1901 MHz i więcej , do obsługi niektórych elementów graficznych poszukiwane są pewne instrukcje SSE2. Jak wiadomo, procesory AMD na socket A nie mają zaimpletowanych instrukcji SSE2. To jest źródłem błędów STOP. Co ciekawe, AMD wcale nie naprawia tego problemu na poziomie sterowników, mimo iż błąd znany jest od wielu miesięcy. Na szczęście grupa użytkowników ( Douglas Torzewski , _MetalliC_ , Anunnaki oraz DonAgo ) opracowała specjalną poprawkę dla sterowników Catalyst, która powoduje, że sterownik nie szuka instrukcji SSE2.

Aby pozbyć się błędów STOP spowodowanych plikiem ati3duag.dll:

 1. Pobierz najnowsze dostępne sterowniki dla Twojej karty graficznej. Najprawdopodobniej standardowe Catalysty nie zechcą się zainstalować, dlatego od razu pobierz sterowniki z hotfixem dla AGP.

 2. Pobierz Catalyst Socket A Patch (http://code.bastart.eu.org/csapatch/) i wypakuj go w dowolne miejsce.

 3. Zainstaluj pobrane sterowniki, pamiętając o tym, by dokładnie usunąć poprzednie wersje.

 4. Po restarcie komputera poczekaj na serię testów karty i na pełne wczytanie się systemu.

 5. Uruchom komputer w trybie awaryjnym (wciskając F8 tuż po testach BIOS i wybierając odpowiednią opcję).

 6. Zrób kopię pliku ati3duag.dll znajdującego się w C:\WINDOWS\system32.

 7. W trybie awaryjnym przejdź do folderu, do którego rozpakowałeś Catalyst Socket A Patch i uruchom plik csapatch.exe znajdujący się w folderze dist. Powinno się pojawić okienko DOS z informacją o udanym patchowaniu sterownika.

 8. Uruchom komputer ponownie i poczekaj na normalne uruchomienie się systemu.

Od tej chwili wszystko powinno działać prawidłowo.

Wielokrotnie sprawdzałem to u siebie. Wszystkie aplikacje, których uruchomienie kończyło się niebieskim błędem STOP funkcjonują teraz bez zarzutu.

Moja konfiguracja sprzętowa:

AMD Athlon XP 2800+, Asus A7V880, 1 GB RAM (Dual DDR, Apacer), Sapphire Radeon HD 3650 (512 MB, 128-bit, AGP), Seagate 250 GB (SATA) + Samsung 80 GB (SATA), SB Live! 5.1 Digital, Mode Com MC-350ATX 2.0, LG L1718S (LCD 17", D-Sub), Windows XP HE SP3

Poradę opracowałem na podstawie:

 1. http://forums.amd.com/game/messageview. … did=119620

 2. http://www.vgaforum.com/showthread.php?t=21035

 3. http://code.bastart.eu.org/csapatch/