Problemy z dyskiem - nie funkcjonuje w moim komputerze

Witam mój problem polega na tym że parę dni temu siedziałem na kompie i w pewnym momencie zawiecha więc zrobiłem reseta i wyskakuje błąd Reboot and select proper boot device or insert bood media in selected boot device and press a key . Na internecie wyczytałem że ten problem może się wiązać z dyskiem , poleciałem do kolegi pożyczyć dysk podłączyłem go pod zasilanie i szeroka wtyczkę taką co się podłącza napędy nie wiem jaka to bo jestem w tym zielony . Uruchamiam kompa patrze chodzi . Wiec chciałem zrobić formata tego dysku mojego ale nie mogłem bo nie wykrywa go więc poleciałem z nim do kolegi i u niego zrobiliśmy formata . Podłączam go u siebie i nadal ten błąd to myślałem że coś jest z tymi kablami sata i ata więc zamienilem i to samo . Prosił bym o pomoc co tu może być zrypane bo ja już sam nie wiem może poszły te wtyczki na płycie głównej co się podłącza serial date.

Z góry dzięki

Zmieniony tytuł. Magik.

Aby coś robić, trzeba mieć minimum wiedzy na ten temat - proponuję weź kolegę który coś w tym kuma lub zaproś technika komputerowego i niech to zrobi.