Problemy z dyskiem twardym WD

Witam!

Od pewnego czasu z moim dyskiem WD5000AADS 500GB zaczęły dziać się dziwne rzeczy.

Po pierwsze, zawsze kiedy uruchamiałem komputer, czerwona dioda dysku świeciła ciągle aż do ładowania systemu (oczywiście później mrugała ładując system).

Teraz pojawił się taki problem, że po uruchomieniu komputera dioda nie świeci się, dopiero przy ładowaniu systemu zaczyna mrugać (nie jestem pewien czy to problem z dyskiem, ale zawsze lepiej się upewnić.

Po drugie, kiedy chciałem zainstalować system, to uruchomiłem wolne formatowanie z płyty Windows XP (mam Windows 7, ale tam jest tylko szybki format) i przy 99% wyświetlił mi błąd (nie pamiętam dokładnej treści), że nie można sformatować dysku, być może dysk jest uszkodzony. Postanowiłem zrestartować komputer i ponownie włączyć format, tym razem szybki i znów pojawiła się ta sama informacja. Nie poddawałem się i zrestartowałem komputer ponownie, uruchomiłem wolne formatowanie i błąd wyświetlił się natychmiast (nawet nie zaczął się formatować). Przy formatowaniu z płyty Windows 7 wszystko poszło bez problemu, ale tam jest tylko szybki format, którego nie chcę. Zainstalowałem system i format w systemie działa normalnie, ale zawsze lepiej się upewnić czy wszystko w porządku (dlatego też zakładam ten temat). Proszę o pomoc i zdiagnozowanie czy to poważne problemy, czy też nie.

Z góry dziękuję i pozdrawiam,

ReaderPL

Jeżeli chodzi o XP - to akurat tutaj musisz użyć programu do formatowania od WD (pod Windows 7 nie trzeba go używać, ale pod XP tak - info na naklejce dysku masz nawet): http://wd.com/en/products/products.aspx?id=780#tab9

Jeśli chcesz się upewnić co do stanu dysku to podaj screena z programu HD Tune z zakladki Health czyli jako SMART i koledzy pomogą ocenić sytuację czy będą widoczne jakieś usterki.

Screen z zakładki Health programu HD Tune 2.55

1305746.jpeg

Przy pierwszej wartości od góry masz bardzo małą ilość błędów tylko 2 i raczej dysk jest w dobrym stanie oraz nie widać żeby były problemy w komunikacji między dyskiem a płytą główną. Tylko zastanawiające jest że miałeś problemy z formatem. Ale jak teraz chodzi Ci dobrze to pod wględem stanu dysku ze SMART nie widać problemów chyba żeby dysk chodził zauważalnie głośniej słychać było jakieś zgrzyty ,piski to jest poważny sygnał do awarii dysku pomimo że SMART jego wyniki mogą być dobre.

Tak dla pewności możesz przetestować pamięci memtestem.

Dzięki za analizę dysku. Co w takim razie dzieje się z czerwoną diodą? Zawsze świeciła wraz z naciśnięciem przycisku POWER. Teraz świeci tylko zielona, a czerwona mruga przy ładowaniu systemu.

Czerwona mruga i mnie się wydaje, że to po prostu pokazuje aktywność dysku.