Problemy z dyskiem

Witam.

Od pewnego czasu zaczęło coś się dziać z moim dyskiem. Dziwne ściny itp. Myślałem że to problem z systemem operacyjnym więc zainstalowałem go jeszcze raz. Okazało się że problem pozostał. Sprawdziłem dysk programem HDTUNE i coś mu nie pasuje:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/86c … d2252.html

Czy dysk nadaje się do wymiany? Czy mam być spokojny o jego żywotność?

Pozdrawiam, Gierczek.

Raczej nie. Wykonaj jeszcze tę procedurę: wymazanie-dysku-twardego-programem-activ-killdisk-t443881.html Jeśli przejdzie pomyślnie bez zatrzymania (jakieś 4 godziny na Twoim dysku!), to zainstaluj system i ponownie sprawdź dysk HDTune.

Dziękuję za odpowiedź, ale mam pewne zastrzeżenia. Na tym dysku są ważne dane ok. 300 GB a jak na razie nie mam jak zrobić backup’u danych. Czy lepiej było by wymazać tylko i wyłącznie partycję systemową? Na dyskach ja się nie znam więc… lepiej się spytać :3

Ja proponuje zabrać się za diagnozę dysku tak by to miało ręce i nogi , czyli na początek program MHDD i skan dysku .

Tak oczywiście można spróbować zrobić wymazanie partycji systemowej programem co proponował Poraj , jak ma opcje wyboru wymazywania partycji nie tylko całego dysku. Czasem wystarczy zrobić formatowanie wolne partycji, dysku i badsector nie będzie widoczny, pewniej jakbyś zrobił remapowanie. Możesz teraz zrobić scan posiadanym HD-Tune z zakładki Error Scan żeby zobaczyć czy są widoczne badsectory. Prawdopodobnie masz na partycji systemowej i dlatego możesz mieć system niestabilny pomimo nowej instalacji. Ja właśnie miałem niedawno że był tylko jeden bad sector na partycji systemowej i był strasznie przymulony ale drugi system na drugiej partycji tego samego dysku działał normalnie.

Jak masz dysk na gwarancji,to masz podstawę do jego wymiany - pozycja 05 w smart dysku - żadna naprawa nic tu nie da (błędy fizyczne). Jeśli się nic nie dzieje, to można na nim pracować - warunek zrób sobie kopie danych.

Wiesz, może spróbuję, ale problem pojawia się też przy instalowaniu systemu operacyjnego. Np. przy końcówce instalacji często wywalał mi błąd, niestety nie powiem jaki ponieważ było to szybkie okienko i restart komputera. Przy oknie wybierania systemu były widoczne dwa systemy - Vista oraz XP.

Gdy próbowałem odpalić Vistę pokazywał się komunikat z problemem pliku winload.

Gdy próbowałem odpalić XP pokazywał się komunikat z błędem pliku ntldr.

Wydaje mi się że dysk jest już troszkę postarzały i odmawia pracy. Zobaczę metodę Poraj a i wypróbuję MHDD. Ale to niedługo.

Dziękuję za odpowiedzi.

Gierczek ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

W pierwszym poście nic nie wspominałeś o dwóch systemach XP I Vista. Czy je instalowałeś i oba systemy były na oddzielnych partycjach dodatkowo w jakiej kolejności też ważne żeby pózniej prawidłowo działało. Biorąc pod uwagę stan dysku najlepiej by było użyć programów do wymazywania i remapowania całego dysku i sprawdzić MHDD skanując na końcu czy dało poprawę że nie widać badsectorów. Ale jak nie masz narazie gdzie dane przechować to spróbuj pusuwać same partycje systemowe i pozakładać na nowo chyba że jest opcja wymazania nieprzydzielonej przestrzeni i wymazać i zobaczyć czy zniknęły zmniejszyła się ilość badsectorów programem MHDD. Spróbować możesz jeśli po gwarancji to nie masz nic do stracenia. Najlepiej i bezpieczniej będzie jak będziesz mógł cały dysk wyzerować ,remapować i sprawdzić efekty.

To co napisałeś jest bez sensu , i nie tylko , generalnie masło maślane, a wystarczy zamiast sobie utrudniać to na początek puścić skan i już wiemy z czym mamy doczynienia i co dalej robić.