Problemy z dyskiem

(Gierczek) #1

Witam.

Od pewnego czasu zaczęło coś się dziać z moim dyskiem. Dziwne ściny itp. Myślałem że to problem z systemem operacyjnym więc zainstalowałem go jeszcze raz. Okazało się że problem pozostał. Sprawdziłem dysk programem HDTUNE i coś mu nie pasuje:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/86c ... d2252.html

Czy dysk nadaje się do wymiany? Czy mam być spokojny o jego żywotność?

Pozdrawiam, Gierczek.

(system) #2

Raczej nie. Wykonaj jeszcze tę procedurę: wymazanie-dysku-twardego-programem-activ-killdisk-t443881.html Jeśli przejdzie pomyślnie bez zatrzymania (jakieś 4 godziny na Twoim dysku!), to zainstaluj system i ponownie sprawdź dysk HDTune.

(Gierczek) #3

Dziękuję za odpowiedź, ale mam pewne zastrzeżenia. Na tym dysku są ważne dane ok. 300 GB a jak na razie nie mam jak zrobić backup'u danych. Czy lepiej było by wymazać tylko i wyłącznie partycję systemową? Na dyskach ja się nie znam więc... lepiej się spytać :3

(Aciwurra 69) #4

Ja proponuje zabrać się za diagnozę dysku tak by to miało ręce i nogi , czyli na początek program MHDD i skan dysku .

(hirem) #5

Tak oczywiście można spróbować zrobić wymazanie partycji systemowej programem co proponował Poraj , jak ma opcje wyboru wymazywania partycji nie tylko całego dysku. Czasem wystarczy zrobić formatowanie wolne partycji, dysku i badsector nie będzie widoczny, pewniej jakbyś zrobił remapowanie. Możesz teraz zrobić scan posiadanym HD-Tune z zakładki Error Scan żeby zobaczyć czy są widoczne badsectory. Prawdopodobnie masz na partycji systemowej i dlatego możesz mieć system niestabilny pomimo nowej instalacji. Ja właśnie miałem niedawno że był tylko jeden bad sector na partycji systemowej i był strasznie przymulony ale drugi system na drugiej partycji tego samego dysku działał normalnie.

(JNJN) #6

Jak masz dysk na gwarancji,to masz podstawę do jego wymiany - pozycja 05 w smart dysku - żadna naprawa nic tu nie da (błędy fizyczne). Jeśli się nic nie dzieje, to można na nim pracować - warunek zrób sobie kopie danych.

(Gierczek) #7

Wiesz, może spróbuję, ale problem pojawia się też przy instalowaniu systemu operacyjnego. Np. przy końcówce instalacji często wywalał mi błąd, niestety nie powiem jaki ponieważ było to szybkie okienko i restart komputera. Przy oknie wybierania systemu były widoczne dwa systemy - Vista oraz XP.

Gdy próbowałem odpalić Vistę pokazywał się komunikat z problemem pliku winload.

Gdy próbowałem odpalić XP pokazywał się komunikat z błędem pliku ntldr.

Wydaje mi się że dysk jest już troszkę postarzały i odmawia pracy. Zobaczę metodę Poraj a i wypróbuję MHDD. Ale to niedługo.

Dziękuję za odpowiedzi.

(Agatonster) #8

Gierczek ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

(hirem) #9

W pierwszym poście nic nie wspominałeś o dwóch systemach XP I Vista. Czy je instalowałeś i oba systemy były na oddzielnych partycjach dodatkowo w jakiej kolejności też ważne żeby pózniej prawidłowo działało. Biorąc pod uwagę stan dysku najlepiej by było użyć programów do wymazywania i remapowania całego dysku i sprawdzić MHDD skanując na końcu czy dało poprawę że nie widać badsectorów. Ale jak nie masz narazie gdzie dane przechować to spróbuj pusuwać same partycje systemowe i pozakładać na nowo chyba że jest opcja wymazania nieprzydzielonej przestrzeni i wymazać i zobaczyć czy zniknęły zmniejszyła się ilość badsectorów programem MHDD. Spróbować możesz jeśli po gwarancji to nie masz nic do stracenia. Najlepiej i bezpieczniej będzie jak będziesz mógł cały dysk wyzerować ,remapować i sprawdzić efekty.

(Aciwurra 69) #10

To co napisałeś jest bez sensu , i nie tylko , generalnie masło maślane, a wystarczy zamiast sobie utrudniać to na początek puścić skan i już wiemy z czym mamy doczynienia i co dalej robić.