Problemy z dzialaniem dysku 500GB na Win XP


(cambel) #1

Witam,

Mam problem prawdopodobne z dyskiem (dwie partycje: systemowa C i moje dane D). Są trzy objawy, ktore na to wskazują:

  • gdy klikam na ikonke partycji D, to na otwarcie musze czekać zdecydowane dłużej niż w przypadku C (2-4 sek) i dzieje sie tak niezaleznie od tego czy jest tuz po uruchomieniu systemu czy nie. Taka sytuacja miala rowniez miejsce na poprzedniej instalcje, wiec nie jest to wina akurat biezacej instalki Windows XP

  • co pewien czas, po kliknieciu na ikone partycji D musze odczekac kilkanascie sekund po czym pojawia sie informacja o tym, ze dysk nie jest sformatowany i pytanie o sformatowanie (np. przed chwila uruchomilem ponownie komputer i sie okazalo, ze moglem bez problemu wejsc na D, ale juz rano moze byc powtorka z rozrywki)

  • dzisiaj wieczorem pierwszy raz pojawil sie problem wolnego dzialania systemu. Od momentu znikniecia loga Windows XP do pelnego zaladowania do stanu gotowosci mija spokojnie kilkadziesiat minut, a w tym czasie zrobienie czegokolwiek jest niemozliwe.

Wirus, zepsute boot sectory, cos z plyta glowna? Co moge zrobic, zeby to sprawdzic i naprawic?


(Krembik) #2

Najpierw podmień taśmę łączącą dysk z płytą główną. Jesli nie pomoże to najlepiej podłączyć dysk do innego kompa. Zrób też, jak się uda, test dysku programem HDTune.


(cambel) #3

Zapomnialem napisac, ze polaczenie jest oczywiscie SATA. Moze to ma jakies znaczenie.

Wczoraj z ciekawosci zamienilem kable i wejscia SATA na plycie z napedem dvd, efekt dzialania dysku i systemu byl taki sam.

Pare miesiecy temu robilem test HDTune (a problem z pierwszego postu trwa tez od kilku miesiecy), to wszystko bylo idealnie, zadnych bledow.

-- Dodane 21.03.2011 (Pn) 11:55 --

Zakładając taką sytuację, że zepsuł się boot sector, to mam pytanie. Jeżeli usunę obydwie partycje, sformatuję cały dysk i od nowa stworzę partycje oraz zainstaluje na świeżo system, to powinno być wszystko ok czy już nie będzie ratunku i trzeba kupić nowy dysk?

-- Dodane 21.03.2011 (Pn) 18:16 --

http://seven.nstrefa.pl/a.jpg Wszystko jest w jak najlepszym porządku według HDTune :slight_smile: Zrobiłem też szybki Error Scan, także wszystko zielone i ok.

W takim razie może jeszcze jakimś innym sprawdzić?

-- Dodane 22.03.2011 (Wt) 8:52 --

http://seven.nstrefa.pl/b.jpg W HDDlife też wszystko ok

http://seven.nstrefa.pl/c.jpg W HDD Healt też wszystko ok też, więc raczej na 99% można stwierdzić, że sam dysk jest w świetnej formie. Gdzie może tkwić problem?

Przeskanowałem też C Avastem i nie wykrył żadnych śmieci