Problemy z grafiką lub monitorem

(Adams07) #1

Witam,

Wczoraj oczyszczałem komputer z kurzu. Po włączeniu miałem lekkie problemy, obraz gasł na chwilę i się pojawiał. Byłem przekonany, że coś ruszyłem przypadkiem przy karcie graficznej (GF 6600GT). Jeszcze raz zajrzałem, podłączyłem ponownie kartę graficzną. Wszystko było w porządku, działał normalnie.

Dzisiaj rano trochę podziałałem z aplikacjami biurowymi, potem odpaliłem grę. Po jakiś 20min obraz się zawiesił, komputer zmuliło, w pewnych miejscach ekranu wyskoczyły kolorowe piksele. Zrobiłem reset i okazało się, że obraz zaczął się psuć. Zrobiłem zdjęcia telefonem. Dodatkowo co jakieś 4-5 sec robił się czarny ekran i po upływie ok. 6-7 sec ponownie pojawiał się obraz.

Co ciekawe po upływie 2-3h odpaliłem go z ciekawości. Jestem zdziwiony, bo już działa normalnie. Od godziny na nim pracuje bez problemów. Temperatura normalna 55C, w stresie dochodziła do 77C. Macie może jakiś pomysł co jest przyczyną? Karta do wymiany?

7y2a1twzy689_t.jpg

r9b91i8asy3m_t.jpg

rayncb7qqtak_t.jpg

(bart86) #2

Temperatura normalna za wysoka i jak sprawdziłeś temperature w stresie?

(Adams07) #3

Programem SpeedFan.

(Johny) #4

Padająca karta grafiki,piksele robią się w różnych miejscach pewnie,może się przegrzewać,chłodzenie może nie działać - wentylator na karcie może być zabrudzony,albo może padać,jest to prawdopodobne,jeśli po 20 minutach od uruchomienia gry komputer się zawiesił-procesor graficzny znowu zaczął się przegrzewać.

Nie licz na to,że program dobrze pokazuje temperaturę

(Adams07) #5

Skoro piszecie, że to wina temperatury to może faktycznie wymienię ten wentylatorek, jakoś głośno chodzi pomimo odkurzenia.

gbt-6600gt-3d.jpg

Mam dokładnie taki typ chłodzenia, może gdzieś dostać sam wentylatorek?

(Johny) #6

Zwróć uwagę,czy komputer nie ma pozatykanej wentylacji i czy ten wentylatorek chodzi po włączeniu komputera,sprawdż sterowniki,zmień w razie czego na starszą wersję,może są z wadliwej serii sterowników,gdzieś czytałem,że jedne przegrzewały karty,napisz jeszcze jaki masz zasilacz,moc i marka,może jakiś z czarnej listy i podaje złe napięcie do karty przy obciążeniu

(Adams07) #7

Sterownik: NVidia 307.83.

Zasilacz: Mode Com Feel-350ATX (w tym roku stuknie mu 8 lat).

Wentylaorek chodzi, ale dość głośno pomimo oczyszczenia łopatek. Zdecydowanie najgłośniej ze wszystkich pracujących w komputerze.

(Johny) #8

Zasilacz z czarnej listy,równie dobrze on może to powodować,jego żywot się kończy i pod obciążeniem nie daje rady,gry najbardziej obciążają kartę grafiki i wymagają od zasilacza mocy,ten nie dając rady wiesza kartę

(Adams07) #9

To słabo, bo to wygląda na większy wydatek. Mogę go jakoś dokladniej sprawdzić?

Ps.Jakiej marki zasilecze warte są uwagi Twoim zdaniem? Bez fajerwerków i mega mocy, stabilne za rozsądną cenę.

(Johny) #10

Cheftec,CollerMaster,OCZ

lista dobrych i złych zasilaczy PC,jeśli twój ma 8 lat,to może być sygnał jego zbliżającego się końca

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html

Sprawdzić go można tylko miernikiem,mierzy się napięcia na liniach i patrzy jak odbiegają od normy,jeśli na jakiejś linii ma być napięcie 5 volt,to musi być ono stabilne,nie może “skakać” pomiędzy 5,a 3 volty.Zasilacz pod obciążeniem musi dać radę to utrzymać,słaby tu kapituluje.

(Adams07) #11

Wymieniłem radiator na karcie, zmieniłem pastę termoprzewodzącą, dodałem jeszcze jeden wentylator w przedniej części obudowy.

Przez ok. 2h grania nie było problemów. Oby już tak zostało. Jak będę miał czas to sprawdzę jeszcze napięcia tego zasilacza.

Dzięki za pomoc.