Problemy z grafiką na ubu(VIA)

Więc tak, mam laptopa Siemensa (AMILO PRO) czy jakoś tak, wszystko sprowadza się do karty graficznej, okazało się, ze jest to VIA, nic wiecej nie wiem, i właśnie z tego powodu jest na nim zainstalowana Fedora ktora nie za bardzo mi się podoba, chce mieć ubuntu, czy te sterowniki będą na tej plytce i czy będzie trzeba ściągać, nic więcej nie wiem oprócz tego ze VIA, czy to wystarczy ?? Później się prawdopodobnie przerzucę na Linux Mint, takie ubuntu-podobne coś xD

Samo VIA to naprawdę niedużo powiedziane, ale… Co za problem wrzucić płytkę z *ubuntu 7.05 do napedu i sprawdzić. W końcu to LiveCD, wiec bez problemu sobie sprawdzisz czy ci tą grafikę dobrze obsłuży (glxinfo, glxgears etc). Z linuxMint tak samo.

Zapoznaj się proszę z tą stroną i zmień tytuł na konkretny, używając

funkcji icon_edit.gif

Na to pytanie które zadałeś znam odpowiedz:) Nie działa poprawnie w 7.05 max rozdzielczość to 800x600 ale podobnież można to zmienić edytując x.org nie sprawdziałem tego:/ znalazłem tez na stronie via sterowniki (a propos ta karta to VIA/S3G UniChrome Pro IGP o ile masz Amilo pro 2030 [na dole pod laptopem na naklejce pisze jaki to model]) a raczej plik PDF z opisem instalacji i plik (chyba sterownik) jednak opis jest tylko w języku angielski ale takim do którego moja wiedza i umiejętności już nie dostaja:/ poza tym karta ma problem w Linuksie z wszelkiej masci grafika 3D i trybem pełno ekranowym (krzaczy wtedy niemiłosiernie). Jeśli znalazł by się ktoś kto mógł by pomóc mi w instalacji sterowników i doprowadzeniem lunuxa do stanu w którym mógł bym już uruchomić pewne gry a może nawet beryl’a był bym bardzo wdzięczny:)