Problemy z instalacją sterowników i programów Ubuntu 10.10

Zainstalowałem sobie obok Visty ubuntu 10.10 ,wszystko przypadło do gustu .System szybszy ,wygląd systemu łatwy do zmienienia (to samo z wielkością czcionki). Na Vista przy zmianie rozdzielczości DPI ,nie ma pożądanych efektów ,to samo przy zmianie czcionek .Jeden tekst jest powiększony a chociażby główna strona panelu sterowania pisze drobnym maczkiem .Wychodzi na to ze Vista jest do pecetów ,a do laptopów wciskana była na siłę .

Niestety musiałem wywalić ubuntu , i tu moje pytanie .Znalazłem informację ze do mojej karty ATI X1200 zintegrowanej ,nie ma nowych sterowników ze strony Ati ,sam chciałem zainstalować ,ale się nie dało.Na forum ubuntu przeczytałem ze pasują do ubuntu 8.04 (ale to bardzo stary system) czy to prawda ?.

Szkoda bo to fajny system ale bez sterowników ati ,jest przechlapane .Laptop prawie cztery lata więc oglądając coś na yoytube wnerwia nie naturalność kolorów (ma być czarne jest szare itd).W sterownikach ati w kolorach daje korekcję gamma na 0.7 i po kłopocie w Ubuntu 10.10 tak się nie da.

Następna sprawa instalacja programów z końcówką tar.gz nie mam wcale problemu ,ale jest większość programów jak na tym portalu z końcówką tar.bz2 i tu jest ciężko coś zainstalować .

Czy warto zainstalować ubuntu 8.04 czy jest sporo gorszy od 10.10 ?.

Czyli na stacjonarce będzie inaczej? Proszę cie nie wciskaj kitu. Bo ja na nie jednym lapku miałem ok. Ale tak to jest jak sie coś namiesza lbo instaluje system z “recovery”.

Niestety system już stary i w późniejszych wersjach zostało zmienieny X-serwer a co za tym idzie sterowniki legacy ATI porzucone. Na chwile obecną wspierane są produkty HD, zresztą w wersji windowsowej również.

Co do tej korekcji to nie powinno być nic takiego chyba że masz uszkodzoną matrycę. Na co dzień mam styczność z różnej maści laptopikami, również tymi dość już “wiekowymi” i dopiero coś takiego pojawia się w tych “bardzo wiekowych”. Wychodzi na to że masz uszkodzoną matrycę, zapewne lape updał albo sie zsunął itp.

Po pierwsze jaką masz kartę graficzną. Dokładnie- model.

Po drugie pewno są otwarte sterowniki ati tak jak i są otwarte dla nvidii.

Po trzecie. Po odpalenia Ubuntu(10.10) w sekcji System>Administracja/Preferencje powinieneś mieć Devices Drivers bądź coś tam, coś tam sterowniki. Tam powinny wyświetlić Ci się Twoje sterowniki i wystarczy kliknąć opcje [ZAINSTALUJ] i po kłopocie. Jeżeli tego nie masz podaj jak już wcześniej mówiłem model karty.

Co do przedmówcy. Jeżeli jego problemy autora tematu z kartą zależą od systemu operacyjnego jak się to ma do uszkodzonej matrycy? Jeżeli pod Windowsem ze sterownikami producenta wszystko pięknie wygląda, a przy Ubuntu już nie to chyba ewidentna wina sterowników, tak?

Wracając do tematu. Nie rozumiem jakie Ty chcesz instalować programy z rozszerzeniami *tar.gz i *tar.bz2? Przecież masz synaptic’a, masz apt-get’a i masz aptitude. Do tego ogromne repo z tysiącami paczek. Jeżeli już chcesz coś ściągać ręcznie to staraj się ściągać paczki z rozszerzeniem *deb. Wystarczy kliknąć w nie, a automagiczno-graficzny instalator sam zainstaluje oprogramowanie i dobierze potrzebne zależności.

I w końcu Ubuntu 8.04 NIE jest już wpieraną dystrybucją.

Hard_vard dokładnie to mam ATI Radeon X1200 Series ,ATI RS690(M) Chipset.A próbowałem zainstalować bezskutecznie http://support.amd.com/us/gpudownload/l … ng=English .

jas_fasola kolega ma laptopa z XP 15.4 cala ,a ja Vistę z 17 calami .U nie go tekst jest dwa razy czytelniejszy a u mnie przy natywnej rozdzielczości 1440x900 .Trzeba siedzieć blisko laptopa ,którego mam na biurko a klawiaturę i mysz dołączaną na półce wysuwanej.A patrzenie w takim przypadku na tekst rzędu 1-2 mm jest upierdliwe.

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1231030

Proszę.

Wypróbuje jeszcze PCLINUXOS 2010,czytałem ze bardzo dobry .Swoją drogą dziwie się dlaczego Linux ma tak mało użytkowników ,owszem są problemy ze sterownikami .Ale na moim laptopie z procesorem core duo AMD ,oraz 2gb Vista chodzi dziwnie .Na początku po instalacji chodzi jak krowa,dopiero po dwóch tygodniach się polepsza ale i tak nie chodzi najlepiej a koszt laptopa sporo większy z tym balastem był. A teraz za Vista Service pack 3 liczą ponad trzy stówy .

PCLINUXOS jest fajny jak chcesz korzystać z E17, jeśli gnome+compiz i inne bajerki instaluj Mandrive One.

Nie tyle gorszy co 8.04 niedługo, a dokładnie kwieceń bieżącego roku, straci wsparcie techniczne w związku z tym nie będą pojawiały się aktualizacje bezpieczeństwa (oczywiście tyczy się to edycji desktop), a 10.10 straci wsparcie w kwietniu 2012 roku.

Co do programów z rozszerzeniem tar.gz/bz2 są to najczęściej kody źródłowe do samodzielnej kompilacji. Tobie wystarczy znać nazwę danego programu, abyś mógł go zainstalować z repozytoriów z pakietami binarnymi (takimi gotowymi już do instalacji, podobnie jak na Windowsie).

W kwestii sterowników do karty graficznej, sprawdź sterowniki otwarte.

Pozdrawiam!

Offtopic -> KOSZ.

jas_fasola kupiłem takiego laptopa http://uk.computers.toshiba-europe.com/ … service=UK

Jesteś w błędzie czytałem rożne posty,matryce w laptopach to nie to samo co zwykłe monitory LCD .By coś kupić podobnego trzeba wydać około 3000-4000 tyś zł .Niestety kupiłem z matrycą błyszczącą ,i są źle dobrane parametry .Nigdy więcej nie kupie laptopa ,tylko zwykły PC z monitorem .

Znalazłem podobny problem do mojego http://www.nhl.pl/index.php?showtopic=34810

Tak to jest jak za namową kolegi się kupuje laptopa ,a chciałem PC .Co z tego ze laptop się dobrze bezawaryjnie sprawuje prawie cztery lata ,jak matryca pozostawia wiele do życzenia .Oglądając włączone laptopy na sklepie to w 60% przypadków jest matryca do kitu jak moja .Tylko laptopy z podświetlaniem Led ,lub jak u kolegi z matrycą matową są dobre reszta to kicha.

Co do PCLINUXOS 2010 dobry system ale Ubuntu wydaje się być trochu lepsze .

Ja mam z matrycą błyszczącą, laptopa od trzech lat, laptop Acera, w domu mam drugiego troszkę nowszego Acera też z błyszczącą matrycą i nie narzekam ani na matrycę, ani na obraz, widocznie albo trafiłeś na model z jakąś wadą, albo sterownik nie działa jak trzeba, co bardzo często się zdarza. Sprawdź jak pisałem sterownik otwarty i napisz czy się coś polepszyło.

Pozdrawiam!

roobal zrobiłem coś innego zainstalowałem nowsze sterowniki Ati od modelu Satellite P200D z tą samą kartą graficzną z tym ze sterowniki nowsze były do Win 7 a ja zainstalowałem je pod Vistę .I troszku się polepszyło bo zyskałem dostęp do rozdzielczości 1280x800 16x10 (odpowiednik 1440x900 16x10).Więc spokojnie sobie mogę zmniejszyć rozdzielczość zachowując proporcję ,zdecydowałem się pozostać przy Vista .Bo linux niby szybszy i wydajniejszy ,a zauważyłem ze wiatraczek laptopa chodzi na okrągło i więcej się grzeje laptop .

Z tym to różnie bywa, bo na moim Acerze zarówno Linux, jak i Windows (wcześniej Windows 7 Trial, obecnie Windows Server 2008) chodzą cicho - zarówno wiatraczki rzadko się włączają, jak i nie mielą non stop dyskiem. Natomiast na moim drugim Acerze Vista mieli dyskiem, jak oszalała, a wiatraczki chodzą co chwilę, na Ubuntu natomiast cisza i spokój :slight_smile: Na laptopie (też Acer) mojej dziewczyny jest tak samo, jak u mnie - cisza i spokój. Na moim starym komputerze stacjonarnym z Linuksem też zawsze wszystko było w normie, każdy system na innym sprzęcie zachowuje się inaczej, jak widać :slight_smile:

Pozdrawiam!