Problemy z ładowaniem bibliotek / Debian Stable x64

(system) #1

Witam!

Wczoraj chciałem odpalić najnowszego Firefox'a --> niestety nie udało się poprzez komunikat:

XPCOMGlueLoad error for file /opt/firefox/libxpcom.so:

libxul.so: cannot open shared object file: No such file or directory

Couldn't load XPCOM

Dzisiaj z kolei, z ciekawości postanowiłem odpalić Linuxową wersję Second Life, ot tak, dla zabawy. Otrzymałem komunikat:

bin/do-not-directly-run-secondlife-bin: error while loading shared libraries: libgobject-2.0.so.0: cannot open shared object file: No such file or directory

Tak, jakby system miał jakiś problem z załadowaniem bibliotek aktualnie znajdujących się w danych ścieżkach. Przykładowo, pierwsza znajduje się w /opt/firefox a druga w /usr/lib, ale nie można ich załadować. W czym rzecz?

(marcin82) #2

Chodzi mi stricte o Firefoxa. Czy uruchomi się taką komendą?

LD_PRELOAD=/ścieżka/do/libxul.so /opt/firefox

Jakby nie chciało ruszyć z konsoli, możesz stworzyć skrypt:

#!/bin/bash

#

LD_PRELOAD=/ścieżka/do/libxul.so /opt/firefox

Posprawdzaj dokładnie ścieżki do biblioteki i do binarki Firefoxa.

(system) #3

Dalej pojawia się:

/opt/firefox/firefox: error while loading shared libraries: libmozsqlite3.so: cannot open shared object file: No such file or directory

Jak połączyć kilka wzorców dla LD_PRELOAD w jedną całość?

(dragonn) #4

A może po prostu wejdź do katalogu gdzie masz FX, czyli:

cd /opt/firefox

A później odpal FX, chyba nie skopiowałeś jego binarki w inne miejsce?

(marcin82) #5

No właśnie ... jeśli uruchamiasz Firefoxa z katalogu /opt stworzonym nowym aktywatorem (plikiem *.desktop) to ścieżka do binarki Firefoxa w polu Exec= musi być bezwględna:

Exec=/opt/firefox/firefox

Poza tym upewnij się, że poprawnie dodałeś Firefoxa z /opt za pomocą update-alternatives (tam Ci pisałem w poprzednim Twoim wątku). System po wpisaniu samego polecenia Firefox będzie uruchamiał program o najwyższym priorytecie ustawionym w alternatives. Podaj jeszcze wynik (jako root):

update-alternatives --display x-www-browser

(system) #6

Trochę temat opuściłem, że tak to określę. Brak czasu.

@marcin'82

Ale ja nie chcę ustawiać tej wersji jako przeglądarki głównej. A nie ma różnicy, czym odpalam - czy binarką z katalogu, czy z pliku *.desktop.

@dragonn

Nie dziwię się userom Windowsa, że uważają zaawansowanych użytkowników komputerów za.... Delikatnie mówiąc, zarozumialców. Tak czy siak, efekt nadal taki sam.