Problemy z logowaniem do portalu pod Operą 12.x?

Ostatnio wielu użytkowników starszych wersji Opery zgłaszało nam problemy z logowaniem do naszego portalu. Opera Software w ostatnim czasie  zdalnie zmieniła konfigurację bezpieczeństwa, wyłączając obsługę protokołu SSL 3.0. Operacja spowodowała jednak więcej problemów, niż pożytku i pojawiło się sporo problemów dla użytkowników z dostępem do różnych stron internetowych, w tym naszych.

 

Problem objawiał się komunikatem z domeną ssl.dobreprogramy.pl, poprzez którą obsługiwana jest usługa logowania. Jeżeli po wejściu na stronę https://ssl.dobreprogramy.pl/Logowanie.html pojawia się następujący komunikat:

 

post-81907-0-24431800-1414059568_thumb.p

 

Oznacza to, że problem dotyczy również przeglądarki, z której korzystasz. Problem z Operą polega na niewłaściwym przeprowadzeniu procedury negocjacji protokołu TLS, który kończy się błędem. Do czasu wydania aktualizacji, należy wyłączyć obsługę protokołu TLS 1.2.

 

Aby tego dokonać, należy się udać do do menu “Opera”, a następnie udać się do Ustawienia Preferencje (lub Preferencje w OSX), przejść do karty “Zaawansowane” i wybrać z menu w pasku bocznym sekcję “Bezpieczeństwo”, kliknąć na przycisk Bezpieczne protokoły.  Dla połączenia z naszymi stronami wystarczy obsługa TLS 1.0. 

 

post-81907-0-82274000-1414059637_thumb.p

 

Można również pozostawić włączoną obsługę TLS 1.1 - z nią również nie powinno być problemu.  

 

Za pomoc w idetyfikacji problemu dziękujemy użytkownikowi whyMe.