Problemy z pamięcią RAM. Niemożność podkręcenia procesora, niemożność dodania większej ilości i problemy z urchamianiem


(sewer6) #1

Zakupiłem ostatnio na allegro pamięć RAM 2GB DDR2 800MHz PC2-6400 do mojego komputera. Miałem do tego czasu 5GB, a chciałem mieć 7GB, żeby pograć w H1Z1 King of The Kill. (warto dodać, że mój procesor jest podkręcony z 2.40 do 2.92 GHz) Umieściłem pamięć w slocie, podłączyłem zasilanie i uruchomiłem komputer, ale nie wystartował zatrzymując się na sygnałach dźwiękowych. Sprawdzałem różne konfiguracje i ułożenia pamięci, jednak nic to nie dawało. Coś zaczęło się dziać dopiero po resecie BIOSu (konkretnie po przestawieniu taktowania szyny na normalne) i umieszczeniu w portach tylko pamięci 3 kości 2GB PC2-6400. Niby wtedy wszystko było ok, jednak komputer uruchamiał się nieco dłużej i BIOS nie wczytywał się. W CPU-Z między pamięciami, które teoretycznie powinny być takie same zauważyłem pewną różnicę.

 

Pechowa kość znajduje się w 1 slocie:

http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/3caeb148bc362d30

 

Warto dodać, że czwarta pamięć (markowy, stary, dobry G.Skill) również ma taktowanie 800MHz i pomimo mniejszej pojemności działała sprawnie w Dual-Channel z podkręconym procesorem. Teoretycznie więc wszystko powinno być dobrze. Sprawdzałem kość w innym komputerze i działała normalnie. Co jest nie tak? Z pewnością jest uszkodzona, ale pod jakim pretekstem mam ją odesłać na gwarancję, skoro na pierwszy rzut oka działa.


(JNJN) #2

Program memtest86 i ją sprawdź w I banku.

 

Jaką.

 

Teoretycznie jednakowe, to masz moduły parowane, reszta to loteria.

 

I może być dobra, tylko nie gra z resztą.

 

Dowoltuj je w biosie na początek o 0.1 V i sprawdź.


(sewer6) #3

Sprawdziłem i 0 błędów.

 

Dalej "nie gra z resztą i nie mogę nic dewoltowć, bo BIOS się przez nią wiesza i nie uruchamia.

 

Chodzi o różnicę wskazaną na zdjęciu znajdującym się pod linkiem w temacie


(JNJN) #4

Praktycznie każda jest inna??? pod wspólną nazwą PC2-6400

 

Jak masz CL pamięci  w biosie ustawione na 5 zmień na 6 i test.

 

Edit:

I na pierwszym screnie możliwy błąd odczytu parametrów?

I zmień parametry pamięci w biosie CL i napięcie zasilania na modułach pamięci na których jest OK - niestety różne pamięci i taki efekt może być.


(sewer6) #5

Raczej wykluczyłbym błąd odczytu parametrów. Kość była testowana na wszystkich slotach i zawsze było to samo. Spróbuję, ale nie ukrywam, że taktowania pamięci od zawsze były dla mnie czarną magią. Pomijając ogółem fakt, że BIOS wciąż blokuje do siebie dostęp.


(JNJN) #6

 

No to zrób zmiany parametrów pamięci w biosie na modułach na których wejdziesz do biosu, a później dokładasz dopiero inne moduły.