Problemy z podłączeniem Hub USB 3.0 poprzez przedłużacz USB 3.0

Może ktoś będzie miał jakiś kreatywny pomysł bo ja wymiękam i nie mogę w ogóle wyczaić w czym jest problem.

Problem jest złożony więc opiszę trochę to w formie rozwiązywania zadania matematycznego, myślę, że będzie to najłatwiejsza forma w rozeznaniu się o co chodzi.

Urządzenia (legenda):

  • H1 - hub USB 3.0 TP-LINK - UH720 - 7 portów
  • H2 - hub USB 3.0 w monitorze Dell P2217H - 2 porty
  • D1 - mysz USB 2.0 Roccat Kone XTD
  • D2 - klawiatura USB 2.0 Roccat Suora FX
  • Płyta główna - Asus z270f - 4 porty USB 3.0 z tyłu plus 1 port 3.1 oraz 1 port 3.1 type C.
  • M1 - pendrive GoodRam UMM3 16GB (UMM3-0160K0R11)

Przedłużacze:
3x Gembird 1.8m - CCP-USB3-AMAF-6
1x Gembird 3m - CCP-USB3-AMAF-10

Informacje (legenda):

  • w opisach będę posługiwał się numeracją portów USB 3.0 na tylnym panelu płyty głównej, nazwałem je P<1-4>, numeracja zaczyna się od lewego górnego portu i idzie w kierunku prawym
    1, 2
    3, 4
  • kable - przedłużacze są ponumerowane od 1-4, nazwy K<1-4>, kabel numer 4 to kabel który ma 3m długości
  • H1 i H2 są podłączone przy pomocy oryginalnego kabla przedłużonego przy pomocy przedłużacza USB 3.0
  • H1 podłączone zawsze bez zewnętrznego źródła zasilania

Problem
H2 podłączony przez przedłużacz rozłącza się i podłącza w losowy sposób, a nawet potrafi wcale nie działać.

Podejrzenia
Podejrzewałem że problemem jest uszkodzony przedłużacz USB, jednak to nie takie proste :wink:

Sprawdzano

  • H2 podłączony bezpośrednio przy pomocy oryginalnego kabla bez przedłużacza do dowolnego P1-4 działa prawidłowo
  • H2 podłączony przy pomocy DOWOLNEGO przedłużacza K1-4 do P1 lub P2 jest widoczny i działa, ale się rozłącza; podłączenie go do P3 lub P4 powoduje, że w ogóle nie jest widoczny
    Wyjaśnienie widoczności: w menadżerze urządzeń pojawia się tylko Koncentrator USB 2.0 MTT zamiast dwóch urządzeń: Koncentrator USB 2.0 MTT i Koncentrator USB 3.0; podłączenie do huba czegokolwiek niczego nie powoduje
  • D1 i D2 działają zawsze bez względu na sposób podłączenia
  • H1 podłączone przez K1-4 do P1-4 działa zawsze, ale momentami potrafi się rozłączyć, niestety nie wyczaiłem jeszcze w jakiej konfiguracji
    Raz tuż przed wysłaniem posta jak jeszcze weryfikuję dla pewności kilka rzeczy przytrafiło mi się że podłączony przez K4 do P4 widziany był przez system tylko jako Koncentrator USB 2.0 MTT bez Koncentrator USB 3.0. Reconnect na tym porcie nic nie dał, dopiero jak zaskoczył poprawnie na P3 i wróciłem na P4 to było wszystko ok – może to kwestia systemu
  • M1 podłączone do P1-4 — wszystko OK — test bazowy sprawdzający prędkość urządzenia
  • M1 podłączone przez K1-4 do losowego portu — wyniki jak w teście bazowym
  • M1 podłączone do H1 przez losowy K — wyniki jak w teście bazowym
    W takiej konfiguracji raz trafiło mi się, że się rozłączył podczas kopiowania danych, ale nie pamiętam jaki port i kabel
  • M1 podłączone do H2 bezpośrednio pod losowy P — wyniki jak w teście bazowym
  • M1 podłączone do H2 przez losowy K do P1 i P2 — jeśli się nie rozłączył wyniki w normie
  • ruszanie i zginanie K1-4 w działających przypadkach — bez efektów

Jak diagnozowano
Sprawność sprawdzałem przy pomocy pendrive M1 którego podłączałem, czasami wystarczyło odczekać chwilę i pendrive pomimo, że nie ruszany potrafił odłączyć się i podłączyć ponownie.
Gdy wyglądało, że wszystko jest ok, kopiowałem na M1 i z M1 pliki o rozmiarze 1-3 GB.


Podejrzewałbym, że po prostu H2 nie lubi być podłączony przez przedłużacz lub nie lubi się akurat z tymi co mam, może są słabej jakości (?). I byłoby jasne, gdyby nie to, że dzieje się tak tylko na 2 z 4 portów.
W tym momencie mogę jeszcze powiedzieć, że są one jakby osobno lutowane na płycie dwa górne są osobno i dwa dolne też. Pokrywało by się to z różnicami w sposobie działania huba.
Tylko pytanie czemu 2 portowy HUB ma takie problemy, a większy 7 portowy już nie.

Odnośnie ewentualnych pomysłów by nie używać przedłużaczy USB. Fajnie by było i też bym tak wolał, ale kabel H1 ma raptem z 1m, a od H2 starcza na styk. Nie chcę by kabel mi się plątał przy nogach bo mogę go zahaczyć i coś popsuć. Druga sprawa nie po to kupiłem przedłużacze by teraz z nich rezygnować.

Bardzo złożony i udany opis problemu :+1:
Mam tylko dwie sugestie, może ktoś jeszcze pociągnie temat.

Przede wszystkim, dłuższe kable słabszej jakości będą gubić napięcie.
Wtedy na pomoc przyjdą przedłużacze aktywne.
Rozumiem, że już masz “swoje” przedłużacze i nie chcesz ich zmieniać.

Przy podłączonym urządzeniu, wejdź do Menadżera Urządzeń i na każdym urządzeniu USB we właściwościach wyłącz
obraz
Wtedy komputer nie będzie obniżał prądu w portach.

1 polubienie

Specem nie jestem, ale wydaje mi się, że są one zbyt krótkie by potrzeba było aktywne kable. Poza tym jakość kabli, też nad tym myślałem, ale czemu dwa różne HUBy zachowują się na tych samych kablach w taki różny sposób. Najdłuższy zestaw będzie miał 1.8m + 3m i będzie to H2, jednak docelowo chcę go podpiąć pod przedłużacz 1.8m. 3m przedłużacz potrzebowałem do H1 bo ma bardzo krótki kabel.

Faktycznie zapomniałem o tej pierdole. Tylko pozostaje pytanie czemu H2 podłączone przez K1-4 do P2 lub P3 widziany jest jako hub USB 2.0, a do P1 i P2 jako USB 3.0 tylko, że się rozłącza. Natomiast bez przedłużacza podłączony do P1-4 działa bez problemu.
Biorę H2 i dajmy na to K1 i podłączam do P1 i P2 system widzi go jako 3.0, a pod P3 i P4 jako 2.0.

Dla mnie jest to totalnie bez sensu i kupy się nie trzyma.

Zastanawiam się czy nie zobaczyć jak się będzie zachowywał H2 przy podłączeniu przez przedłużacz jeszcze do laptopa.

Pewnego dnia kupiłem przedłużacz USB do SmartTV, żeby nie wpinać za każdym razem z tyłu telewizora pendrive’ów.
Kabel był tani, 1,5m długi.
Raz wykrywał Pendrive, raz nie , czasami film urywało w połowie i Pendrive znikał, czasami po podłączeniu Pendrive’a restartował się (!) telewizor.
Kabel wylądował w koszu.

Dwie sugestie.
Czy masz aktualne sterowniki płyty głównej?
Może jakieś ustawienia w Bios należy przestawić?

System ma raptem miesiąc czasu bo sprzęt jest nowy, dlatego nie wykluczam wady fabrycznej na jakimś urządzeniu.

Nie wiem, przegrzebałem cały bios w poszukiwaniu opcji związanych z zasilaniem portów USB po wyłączeniu komputera - chciałem by nie były one zasilane. Niestety opcji od USB jest tak mało że głowa mała i nic sensownego.

No widzisz, tylko w Twoim przypadku było wiele urządzeń które miały problem z działaniem pod konkretnym kablem. Tutaj ewidentnie był słabej jakości kabel, ja natomiast biorę ten sam kabel i z różnymi urządzeniami działa na różne sposoby. Podłączę pod kabel pendrive jest ok, podłączem pod niego TP-Linka, też jest ok. Podłączę pod niego monitor działa różnie w zależności jeszcze od tego pod który port na płycie jest podpięty.
Gdyby monitor dział tak samo na każdym z portów powiedziałbym, że nie pasuje mu działanie pod przedłużaczem, albo po prostu dla niego ten kabel jest za słaby, zły. Ale do tego nie pasuje różne zachowanie pod różnymi portami. Dodatkowo sprawdzam pod 4 różnymi sztukami kabli by wykluczyć jakąś wadę produkcyjną na konkretnym egzemplarzu, niestety nie zmieniają one zachowania Huba w monitorze.


Do głowy przychodzi mi w tej chwili tylko jedno uzasadnienie takiej sytuacji.

Może z jakiegoś powodu Hub w monitorze jest bardzo wrażliwy na wartość napięcia która jest tłumiona przez zastosowanie przedłużacza. Różne zachowanie się go na rożnych portach może być natomiast spowodowane tym, że płyta główna utrzymuje wyższe bądź stabilniejsze zasilanie dla górnych porty niż dla dolnych.
Być może nie byłoby problemu gdyby monitor podpiąć jednym kablem, albo zastosować przedłużacz innej firmy. Wydaje mi się, że w tym przepadku najwięcej prądu będzie traconego ewentualnie na złączu niż z winy słabego kabla ponieważ inne urządzenia działają na nim poprawnie. Dlatego wykluczyłbym raczej opcję, że kabel jest całkiem beznadziejny.

Ile konkretnie urządzeń chcesz mieć podłączonych?
Teoretycznie wystarczy Ci jeden przedłużacz i HUB TP-Link, tam podłączysz wszystko.
Przykładowo:

Tak zgadza się to jest wykonalne, tylko nie praktyczne bo kable walałby się na biurku :confused: .
Dla wygody chcę mieć wszystkie kable schowane dlatego D1 i D2 są i muszą być podłączone pod P1 i P2 przy pomocy K1 i K2, następnie jest podłączony H1 pod P3 przy pomocy K4.

W tym momencie nie potrzebuję więcej niż 7 portów USB które daje mi H1 i wszystko działa, ale jak mam już te porty też w monitorze (H2) to też chciałbym go podłączyć, tym bardziej, że chciałbym H1 podłączać tylko gdy jest potrzebny bo świecący przycisk włączania/wyłączania irytuje. Zwłaszcza jak komputer jest wyłączony a on świeci ponieważ jest zasilanie na USB podawane z płyty. Jeśli mnie pamięć nie myli to po podłączeniu H1 do zasilania zew. mam możliwość wyłączenia go tylko jak nie odłączę zasilacza a hub jest wyłączony to strasznie zasilacz piszczy (tylko ja to słyszę :smiley: chyba mam wrażliwy słuch).