Problemy z rozruchem komputera (pomocy)

Witam, zacznę od specyfikacji systemowej, później przejdę do opisu problemu.

 

Komputer powiedzmy że świeży:

Proc- I7 4790K skręcony ze standardu 4,4 ghz do 4.6ghz przy napięciu 1.255v działa stabilnie skatowany wszystkim nawet occt linpack z avx, realbench, prime 95. Zresztą to na pewno nie proc bo w standardzie, też potrafił komputer nie zaskakiwać za pierwszym razem.

chłodzenie proca - Corsair h100i z 4 wentylami (push&pull).

Płyta główna - MSI z97 gaming 7 nic nie popuchnięte (podejrzany).

Pamiątki - Kingston 1600 cl9 8gb skręcona do 1800 przy napięciu 1.5v skatowana memtestem przez kilka godzin i nic działa. W standardzie bez oc działo się to samo.

Zasiłka - Be Quiet! Power zone 750 (cert bronze) (podejrzany)

Buda- Fractal design midi r2

SSD - Crucial mx100 na nim siedzi (win7 64bit ultimate)

Dysk HDD - Seagate 1tb jakiś tam przeznaczony na pliki

 

Karta graf - nie posiadam, bo sprzedałem 660gtx i bez niej problem też się pojawia…

 

 

Opis problemu:

Komputer posiadam od niecałego roku chodził w kompozycji jak wyżej z gtx’em 660 i częściej niż bez niej miał zachwiania przy starcie. Klikałem power, a on zakręcił wentylami i cisza, no to znów power zakręcił i koniec, więc przyciskiem z płyty głównej mogę też go uruchomić, ale to samo. Nie jestem pewien ale ta sytuacja zaczęła występować, gdy wyjąłem pewnego dnia z płyty głównej baterie, którą potrzebowałem do testów w laptopie, lub gdy coś grzebałem w środku np. odpinałem kartę graf i ponownie ją wpinałem. Bios jest najnowszy wgrałem go może z tydzień temu. Dziwna sytuacja z napięciem 12v, gdzie wszystkie programy pokazują 11.088v jestem świadomy, że to może być błąd jakiegoś czujnika, bo w biosie pokazuje normalnie 12v z kawałkiem, wszystkie ss zamieszczę tutaj na końcu. Dyski przeleciane programem HD TUNE, zero błędów nie posiada bad sektorów. Komputer pieszczony, odkurzany co jakiś czas plus posiada filtry przeciw kurzowe. Nie wiem czy ma to jakiś związek ze sprawą, ale irytującą rzeczą jest to, że zawsze po każdym udanym rozruchu moje poustawiane ikonki na pulpicie są porozwalane w innym układzie niż to było ustawione, działo się tak przy karcie gtx660 oraz teraz na integrze hd4600 (proc), połączenie przez displayport rozdziałka full hd monitor eizo fg2421. Wiele było tematów z moją przypadłością, ale jestem zdziwiony, że przy takim sprzęcie takie rzeczy się działy. Komputer sam składałem, części nie są po kosztach, wszystkie nówki i wszystkie posiadają gwarancje. Zwracam się do Was o rady i możliwe porady. Pozdrawiam Momeeee :slight_smile:

 

file.html

Ja się tam nie znam ale producent beczy, że twój procek jest obsługiwany od biosu 1.3 (który i tak jest stary biorąc pod uwagę, że dostępna jest wersja 1B) a ty masz 1.11

powiem tak, przez msi live update nie wyszukuje mi nowszych sterów jak tych co posiadam niby mam najnowsze, jak możesz to podeślij link :wink:

Dobra 1B znalazłem

Tylko, że jest taka sytuacja program msi live update pokazuje mi bios 1.B0

W poniedziałek dam znać co i jak z flash’em biosu bo obecnie nie posiadam pendrive, żeby wykonać tą operacje. Pod systemem jest napisane co innego i w programie też co innego :wink:

1.11 jest nowsze niż 1.3, no chyba ze 11 jest mniejsze od 3 to w tedy masz racje.

 

Co do problemu to proponowałbym:

  1. sprawdzenie wszystkich kabli na płycie głównej (kabli - wtyczek) czy są dobrze podpięte oraz czy są dobrze wpięte

  2. reset ustawień BIOS/UEFI do domyślnych

Jeśli nic to nie da obawiam się że coś jest nie tak z płytą główna i nie obejdzie się bez serwisowania. Ogólnie nie polecam czekać i zastanawiać się czy czegoś nie da się zrobić, najlepiej zadzwonić do serwisu powiedzieć co i jak i ewentualnie ją wysłać. Z doświadczenia wiem że dużo czasu traci się na sprawdzanie wszystkiego innego poza płytą główną (bo co innego też może nawalać i dawać takie objawy), ale koniec końcu pada na moba tylko traci się dużo czasu.

Raz miałem problem z bluescreenami w PC i ogólnie z “zamrażaniem” się komputera - przestawał działać ekran zamierał dźwięk się zapętlał i zero reakcji, pomagał tylko reset. A ostatnio miałem problem z portem USB 3.0, co chwila rozłączał mi się dysk zewnętrzny (bez własnego zasilania) i podłączał po chwili ponownie. W obu przypadkach naprawa zakończyła się wymianą płyty głównej. W pierwszym na nową bo nie była już na gwarancji, w drugim wymiana gwarancyjna. A w twoim przypadku to raczej ewidentnie wina płyty. Można by zastanowić się jeszcze nad zasilaczem, ale jeśli działa sprawnie pod obciążeniem jak już komputer wystartuje to wątpię by robił problemy. Zawsze możesz go przetestować, w jakimś sklepie z komputerami powinni mieć tester zasilaczy. Zapłacisz za taki test może 20 zł, a będziesz miał pewność. Dodam że sam testowałem zasilacz w taki sposób gdy szukałem rozwiązania problemu z pierwszego przypadku.

No to tak, reset był robiony biosu. Wtyczki itp odpinałem wpinałem zresztą dużo połączeń nie ma. Co do testowania zasiłki mam taki plan oddać niech zobaczą napięcia itp jak patrzyłem koszt około 60 zł, ale tak jak mówisz wystartuje i nic się nie dzieje nawet pod największym wyciskiem nawet z 660 gtx dawał rade. A z tym startem trudnym jest tak, że tydzień lub dwa spokój chcesz uruchomić i jest ten problem 3 razy wciskasz i za 4 odpala… Co do biosu pod systemem jest napisane v1.11 a w windowsie 1.B0

Jeśli chodzi o wersję Biosu, to możliwe, że chodzi tylko o 2 różne zapisy liczb (wiedza znana bardziej przez elektroników/programistów/informatyków) - 11 “pod systemem” (co to znaczy??? windows to system przecież…) jest podana w zapisie dziesiętnym, który znamy na co dzień, a w Windowsie w zapisie heksadecymalnym (szesnastkowym) B, czyli właśnie 11 [w google możesz poczytać o systemach liczbowych] - możliwe, że stąd właśnie to 1.B :roll: To potwierdzałoby też dostępne wersje BIOSU na stronie producenta płyty głównej: http://www.msi.com/product/motherboard/support/Z97-GAMING-7.html#down-bios - po wersji 1.9 jest kolejno 1.A = 1.10 i 1.B = 1.11…

Tak na pewno masz racje :wink: szczerze to nawet o tym nie pomyślałem, miałem z tym styczność na infie przy zamianie liczb. Czyli mam najnowszą wersje biosu, ale to nic nie zmienia problem tkwi gdzie indziej ;D

Jeśli zasilacz uciąga pcta pod obciążeniem to szczerze wątpię by z nim był problem. Wysyłaj płytę do serwisu i się nie zastanawiaj. U mnie też tez zamrożenia działy się co jakiś czas. Czasem 3 razy w ciągu dnia a czasami przez miesiąc nic.

na wstępie cofnij zmiany związane z podkręcaniem procka i sprawdź jak komputer będzie sie odpalał, jeśli wszystko wróci do normy, to oznacza że źle go podkręciłeś lub płyta do bani.

No to tak teraz jest ram ustawiony na 1600mhz czyli standard procek na 4.5ghz przy 1.2v takie miałem ustawienia wcześniej na pewno stabilne wczoraj dla pewności puściłem real bench i nic się nie działo zresztą gdyby było coś za bardzo OC to płyta daje znać że jest kiszka i jakie chce ustawienia czy poprzednie czy ustawić od nowa itp. Dla pewności podzwonię po serwisach i spytam się za ile test zasilacza, bo jak sobie pomyśle, że muszę pół komputera rozbierać z chłodzeniem to mi gul skacze. Kiedyś gdy posiadałem jeszcze gtx660 proc był w standardzie oraz pamięci też i działy się te same problemy (sądziłem że gtx jest tutaj winowajcą, ale jednak nie bez potrafi też odwalać) dziś nagrałem dowód zbrodni na czasie go wrzucę na hosta.

 

Zmienione wszystko na auto, ale na 99% to nic nie zmieni. Zobaczymy, ciekawe czy tylko teraz będę musiał czekać tydzień czy miesiąc to jest zagadka :smiley:

komputer przy standardzie na zimno przed chwilą pokazał, że winą nie jest OC

problem taki tmp_6100-20151027_182708-86021753.mp4 zawsze na zimnym świruje, a teraz jeszcze po włączeniu czarny ekran plus zero komunikacji z komputerem brak sygnału do monitora później pojawiło się po resecie okno do włączenia lub naprawy systemu to klawiatura oraz myszka nie działała po czym automatycznie załączył się program naprawy. Raczej nic nie naprawił, myszka i klawa odzyskała czucie no i moglem z tego wyjść. teraz pytanie czy to może być spowodowane błędami systemu?

jeśli nie działa odtwarzanie na zipy to po prostu ściągnąć*

dzwoniąc po serwisach to nie mają czym testować zasilaczy…

 

Witam Pana/Panią,

Zasilacz nie posiada stanu C6 , który wymagany jest przy używaniu procesorów Haswell oraz Haswell Refresh. Lista udostępniona przez Intela  nt kompatybilnych zasilaczy https://www-ssl.intel.com/content/dam/www/public/us/en/reseller/psu_selector/index.htm

Pozdrawiamy

 

co o tym sądzicie?

Sam ze sobą pisze :smiley: na oficjalnej stronie mój Be Quiet! posiada certyfikaty c6/c7, więc ciekawe co mi powie pomocnik z MSI :slight_smile:

Jakiś kałmuk i ciągle się upierał, że nie posiada kompatybilności pod haswell.

Wyślij mu link do tego: http://www.bequiet.com/volumes/PDM/_series/pwzone/pwzone_db_pl.pdf

i zacytuj to co tam jest napisane - czyli że jest kompatybilny