Wszystkiego da się nauczyć, fakt rodzimy się z predyspozycjami do niektórych rzeczy, ale co z tego skoro wiele osób zaprzepaszcza swój talent? Ja np jestem tak zwanym umysłem ścisłym i zawsze wolałem matematykę od polskiego, aż w końcu stwierdziłem że za duży ze mnie głąb jeśli chodzi o przedmioty humanistyczne i tak jakoś się stało że dzięki świetnej polonistce w szkole średniej nagle rozwinąłem skrzydła na tym polu. Jak się później okazało nawet nie zły ze mnie artysta, może nie jakiś z pierwszego zdarzenia, ale jednak umiem wymyślić jakiś design strony, logo czy coś innego co wcześniej stanowiło ogromny problem. W ogóle problemem było wymyślenie co chcę narysować na plastykę, więc zazwyczaj odrysowywałem gotowce. Bo nie dość że nie umiałem wymyślić to nie miałem do tego ręki, a teraz tworzę logo umiem myśleć kreatywnie, nieszablonowo i tworzyć nowe rzeczy, do tego poznałem narzędzia takie jak Photoshop czy Illustrator i powiem szczerze że czasami lubię sobie w ramach odpoczynku od kodowania pogrzebać coś w grafice i zrobić jakiś fotomontaż albo poprzerabiać zdjęcia.
Głównie staram się rozwijać jako programista, ale nie porzucam umiejętności jakie udało mi się zdobyć.
Więc sam sobie odpowiedz na zadane przez Ciebie pytanie.
Jeśli miałbym wskazać komuś drogę do nauki programowania (co nie raz już zdarzyło mi się robić i zawsze mówiłem to samo) to warto zainwestować 120 zł w książkę Symfonia C++ Jerzego Grębosza. Jest to chyba biblia programowania, a na pewno najlepsza książka do nauki programowania w języku polskim bo tłumaczenia nawet najlepszych pozycji jednak coś w nich zabijają. To jest książka napisana przez polaka więc nie ma mowy o błędach wynikających z tłumaczenia. Może C++ nie jest już dziś popularnym językiem, ale mimo wszystko moim zdaniem warto go znać, dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że książka nie jest do końca aktualna tj. nie traktuje o nowych rzeczach wprowadzonych do języka C++ w ostatnich latach, ale to o czym pisze jest jak najbardziej aktualne w C++.
Moim zdaniem warto znać C++ bo jak znasz C++ umiesz programować prawie w każdym języku programowania, ponieważ większość języków posiada składnię z C++ - Java też. Więc później przesiadka na inne języki to tylko kwestia zapoznania się z bibliotekami języka no i poznania niuansów danego języka. Osobiście gdybym jeszcze raz miał rozpocząć naukę programowania to na 100% zacząłbym ją właśnie od C++, a może nawet pokusiłbym się o zejście jeszcze poziom niżej i zacząłbym od C, ale nie pomijając później C++.
Ogólnie jeśli mam być szczery to najbardziej lubię programować w C/C++, żadne javy czy inne języki wysokiego poziomu mnie jakoś nie przekonują za bardzo, jeśli o pisanie aplikacji chodzi. Ewentualnie jeśli już musiałbym wybrać jakiś język programowania wysokiego poziomu to byłby to C#, ja Javy po prostu nie trawię no i mam wrażenie że ona powoli umiera. Fakt jest naprawdę często wykorzystywana, ale myślę że jej złote dni właśnie dobiegają końca, ewentualnie osiągnęły szczyt i teraz będzie tylko spadek. Możliwe że dzięki Androidowi jakoś się jeszcze będzie trzymała, ale może dojść do tego że javy będzie się używać tylko to pisania programów dla Androida, no i pewnie utrzymywać będzie się projekty stworzone w Java EE.
Błędy które popełniasz są wybaczalne dla osoby która się uczy, ale z kilometra widać że uczysz się źle, coś tam niby wiesz, ale nie czujesz kodu i lecisz metodą prób i błędów - na zasadzie kiedyś trafię w rozwiązanie które zadziała.
PS. Nie mów do mnie per “Pan” bo fakt stary jestem, ale żaden ze mnie Pan.