Problemy z uruchomieniem Ubuntu z nowego dysku USB

Witam, używam na co dzień Windows Vista 32bit. Linux jest dla mnie nieznanym systemem, chciałbym go uruchomić i poznać.

  • Podłączyłem pusty dysk USB 2.0 1TB, na nim za pomocą MiniTool Partition Wizard utworzyłem partycje (wszystkie jako primary):  200GB FAT32 dla systemu, 16GB Swap, trzecia FAT32 ma być wspólna z Windows.

-  Za pomocą Universal-USB-Installer rozpakowałem plik ubuntu-15.10-desktop-i386.iso na pierwszą partycję nowego dysku

  • W BIOS wybrałem Boot from USB HDD. Nowy dysk jest drugim dyskiem USB podłączonym do komputera i w Windows ma wyższą literę. Przed uruchomieniem odłączyłem tamten dysk wyjmując wtyczkę.

  • Komputer nie uruchomił się. Czarny ekran przez około 20 minut, więc wyłączyłem go (hard reset).

  • Wróciłem w BIOS do bootowania z dysku z Windows. Po starcie wyświetlił narzędzie naprawy (przywracania?) systemu. Ponad godzinę ekran był szary, aż Windows wreszcie naprawił się, ale nie do końca. Od tego momentu np. nie mam dźwięku na wyjściu liniowym (tylko słuchawki), a sam Windows nie wyłącza się, ani przez zamknięcie systemu ani przez hibernację. Jedyny sposób to przytrzymanie wyłącznika przez 5 sekund.

 

 

program niby ma robić coś i oczekujemy ze zrobi dobrze ale prawda jest taka że większość takich programów często sypie błędami

Podstawowa zasada to nigdy nie instaluje się żądnego systemu na dyskach przenośnych!

Linuksa nie instaluje się na partycji  FAT i jeśli chcesz go poznać tak na prawdę to należy partycje sformatować w jednym z linuksowych systemów plików.

Żeby teraz naprawić windnows to albo go przywrócić z partycji recovery lub sformatować i zainstalować na nowo. Nie wiem co to za komputer to nic więcej napisać nie jestem w stanie.

Jeśli chcesz spróbować linuksa to na początek (po naprawie windows) radzę zainstalować go na maszynie wirtualne jak VirtualBox. Tylko wcześniej o instalacji linuksa poczytaj w sieci, poradników w google są setki.

@Abrimaal Wiesz ja instalowałem Linuxa z pendrive na dysku zewnętrznym i wszystko działa :slight_smile: Zainstalowałeś program rozruchowy GRUB?

@bart86 Nie jestem specem od Linuxa, ale wydaje mi się, że podczas instalacji Linuxa sam sobie formatuje partycję na odpowiednią.

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka

 A to niby dlaczego nie?

A druga sprawa to prawdopodobnie @Abrimaal nie zainstalował Ubuntu, tylko rozpakował pliki z obrazu na partycję sformatowaną pod FAT32 a to dwa podstawowe błędy.

jeśli się instaluje instalatorem linuksa to tak ale on instaluje programem do instalacji systemów na pamięciach masowych, FAT nie odsługuje linuksowych praw do plików i zamiast się czegoś nauczyć tylko sobie w głowie namiesza

Ja wiem, że się powtarzam, ale jest taki świetny przewodnik po Ubuntu 14.04:  http://ubuntu.pl/dokumenty/Przewodnik_Ubuntu_14.04_LTS_Trusty_Tahr.pdf

Każdy, kto ma zamiar spróbować Linuksa, a ściślej mówiąc Ubuntu, powinien od tego przewodnika zacząć. Nie ma znaczenia, że autor tego wątku chce instalować Ubuntu 15.10. Proces przygotowania nośnika instalacyjnego, przygotowania dysku itp. jest taki sam.

Przewodnik bardzo dobry, jestem na etapie przygotowania dysku. Niech tylko ktoś mi powie, czy to już jest zainstalowany system, czy tylko rozpakowany plik .iso (czyli coś co mogłem zrobić dowolnym unzipem)?

Oczywiście nie problem zmienić typ partycji czy sformatować dysk od nowa. Informacje o typie partycji są niezbyt dla mnie zrozumiałe, czy tworzy się je przez instalacją, czy podczas, jakiego typu mają być partycje dla systemu, home i swap? Domyślam się, że ext4 (?). Czy może to Ubuntu sam ustali podczas właściwej instalacji?

Zależy mi na tym, żeby choć jeden system miał dostęp do wszystkich dysków i partycji, aby dowolny plik skopiować, przenieść, usunąć.

ubuj.thumb.png.701d5fe87c37f0c4dc20dce5cubuu.thumb.png.a1d3ca36efd1030dc36462f35