Problemy z Xubuntu i program do montażu filmów


(jacko1998) #1
  1. Jakoś pół miesiąca temu zainstalowałem sobie Xubuntu na kompie i już po samej instalacji wyskakiwały komunikaty o błędach. Myślałem, że jakoś to samo przejdzie, ale to się nasila. Doszło do tego, że nie mogę teraz nawet otworzyć centrum oprogramowania i w terminalu nie mogę nic zrobić. Np nie mogę instalować plików .rpm, a teraz to już nawet sudo nie działa. Da się jakoś temu zaradzić czy może reinstall os'a lub w ogóle inne distro.

 

  1. Zna ktoś program, w którym mógłbym wyrenderować film ? Taki żebym mógł skleić wideo i audio ?

(LeserGD) #2

Podaj jak brzmią te komunikaty błędów.

W *buntu podstawowymi pakietami są deb (dystrybucja stworzona na Debianie), w większości przypadków nie ma konieczności instalacji rpm, bo wszystko raczej znajdziesz w deb.


(jacko1998) #3

“Wykryto błąd” - tak jest zawsze napisane. I tylko mogę zignorować lub zgłosić. No tak, tyle że .deb instaluje się w centrum oprogramowania, a jak ja go otworze to on od razu się zamyka.


(wefhy) #4

Jeśli chodzi o program to polecam kdenlive - bardzo funkcjonalny, otwartoźródłowy, szybki, a w najnowszych aktualizacach interfejs robi się coraz czytelniejszy(choć nadal niektórych opcji, które innych programach znajdę od razu, tu trzeba sporo szukać). Jeśli chodzi o tylko pocięcie i złożenie filmu, to nawet dla początkującej osoby będzie idelny.

 

Można też wypakować pakiet w konsoli:

sudo dpkg -i plik.deb

Ale jak nie masz dostępu do sudo to się to trochę komplikuje.

 

Tak właściwie to co masz na myśli mówiąc, że sudo nie działa?


(jacko1998) #5

Dobra, wszystko znowu działa. Nie wiem dlaczego, ale działa. Kdenlive zaraz będę testował. A powiesz mi może jakim programem najlepiej nagrywać ? A jeszcze jedno, jak na całym kompie zainstalować AdobeFlashPlayer’a  ? Bo ja już setki razy próbowałem i nadal nie mam zainstalowanego.


(Kamatori) #6
sudo su -c "apt-get update && apt-get install flashplugin-installer"

 

tego próbowałeś? (wywołaj to z terminala)