Problemy z Xubuntu i program do montażu filmów

  1. Jakoś pół miesiąca temu zainstalowałem sobie Xubuntu na kompie i już po samej instalacji wyskakiwały komunikaty o błędach. Myślałem, że jakoś to samo przejdzie, ale to się nasila. Doszło do tego, że nie mogę teraz nawet otworzyć centrum oprogramowania i w terminalu nie mogę nic zrobić. Np nie mogę instalować plików .rpm, a teraz to już nawet sudo nie działa. Da się jakoś temu zaradzić czy może reinstall os’a lub w ogóle inne distro.

 

  1. Zna ktoś program, w którym mógłbym wyrenderować film ? Taki żebym mógł skleić wideo i audio ?

Podaj jak brzmią te komunikaty błędów.

W *buntu podstawowymi pakietami są deb (dystrybucja stworzona na Debianie), w większości przypadków nie ma konieczności instalacji rpm, bo wszystko raczej znajdziesz w deb.

“Wykryto błąd” - tak jest zawsze napisane. I tylko mogę zignorować lub zgłosić. No tak, tyle że .deb instaluje się w centrum oprogramowania, a jak ja go otworze to on od razu się zamyka.

Jeśli chodzi o program to polecam kdenlive - bardzo funkcjonalny, otwartoźródłowy, szybki, a w najnowszych aktualizacach interfejs robi się coraz czytelniejszy(choć nadal niektórych opcji, które innych programach znajdę od razu, tu trzeba sporo szukać). Jeśli chodzi o tylko pocięcie i złożenie filmu, to nawet dla początkującej osoby będzie idelny.

 

Można też wypakować pakiet w konsoli:

sudo dpkg -i plik.deb

Ale jak nie masz dostępu do sudo to się to trochę komplikuje.

 

Tak właściwie to co masz na myśli mówiąc, że sudo nie działa?

Dobra, wszystko znowu działa. Nie wiem dlaczego, ale działa. Kdenlive zaraz będę testował. A powiesz mi może jakim programem najlepiej nagrywać ? A jeszcze jedno, jak na całym kompie zainstalować AdobeFlashPlayer’a  ? Bo ja już setki razy próbowałem i nadal nie mam zainstalowanego.

sudo su -c "apt-get update && apt-get install flashplugin-installer"

 

tego próbowałeś? (wywołaj to z terminala)