Problemy ze stabilnością łącza Netii

(NRN) #1

Na wstępie, aby uniknąć niedomówień, chciałbym podkreślić: opisuję całą historię współpracy z Netią.

Od chwili "wielkiej migracji" z TPSA do innych usługodawców na "ich" łączu, mój internet pracuje pod flagą 2MBit/s od Netii przez TPSA. Działało to nawet niczego sobie, i choć na SpeedTest wskazówki dość "ostro" latały, to łącze wydawało się stabilne. A przynajmniej stabilniejsze od 1MBit/s Neo. Zerwanie logowania następowało co 24-48h w okolicach godziny 23:40 na niecałe 2 minuty, prawdopodobnie celem zmiany IP. Zrywy synchronizacji były bardzo rzadkie choć trwały od 5 do 120 minut.

W ostatnim czasie postanowiłem zmienić swoje łącze na 20MBit/s. Strona Netii informowała mnie jednak, że za cenę takiego łącza w centrum Poznania, u mnie (przedmieścia) mogę mieć maksymalnie... 2MBit/s! Oczywiście nie omieszkałem zadzwonić do BOK-u, co zaskutkowało odpowiedzią "nic panu dać nie możemy, proszę przyjąć to co pan może" (dosłownie!). Oczywiście nie spodobało mi się to, wiec zacząłem analizować oferty innych dosta... eee... innego. No tak, zapomniałem, jestem uzależniony od TPSA i Netii. Super...

Nie zrażając się jednak tymi problemami, sprawdziłem ofertę TPSA. Łącze 20MBit/s jest dla mnie dostępne za kwotę 2-krotnie wyższą niż byłoby w Netii. No ale jest. Kontakt telefoniczny to potwierdził. Niedługo później otrzymałem ofertę od Netii: "Płaci Pan za 20MBit/s, ma Pan gwarantowane 10MBit/s i maksymalnie 20MBit/s". Oczywiście oferta ta mi bardzo odpowiadała. Umowa została podpisana, a mój dom nareszcie uzyskał porządny, szybki dostęp do internetu. Pomijam tu fakt, że Netia zaliczyła obsuwę o 1 miesiąc względem terminu podpisania umowy, tłumacząc to "problemami na urządzeniu wyjścia w centrali".

Czar prysł po 3 dniach. I w tym miejscu zaczyna się część, o pomoc w rozwiązaniu której Was proszę.. Łącze zaczęło się gubić. Pierwszymi objawami były częste zerwania połączenia (na routerze: dioda internet, przydział adresu IP; ADSL pozostawał załączony). Zgłoszenie poszło do Netii, stwierdzili że sprawdzą, i rzeczywiście - przestało mnie wylogowywać. Teraz, raz na jakiś czas (od 1 sekundy do kilkunastu godzin) traciłem synchronizację na okresy od 1 sekundy do 2-3 godzin. Z deszczu pod rynnę, ktoś by rzekł. Na kolejne zgłoszenie padła propozycja: "Albo zmieniamy łącze na 10MBit/s w tej samej cenie, albo (najlepiej!) na 6MBit/s o 10 zł taniej [kpina jakaś - przyp. aut.], albo zrywamy umowę na mocy punktu x paragrafu y tejże.". Postawiony pod ścianą zgodziłem się na zmniejszenie do 10Mbit/s, jako że łącze rzadko kiedy osiągało 16 MBit/s (ale osiągało! I w chwilach silnego obciążenia działało stabilnie! Potwierdzone przy pobieraniu dla testów różnych dystrybucji linuxa przez P2P, HTTP i FTP).

Aktualne parametry łącza to: 10MBit/s wejście, 1Mbit/s wyjście (w rzeczywistości upload rzadko przekracza 800KBit/s). I co? I problem ten sam. Zrywy synchronizacji, najczęściej między północą a 3 nad ranem, choć nierzadko zdarza się to także między 12 a 15 i 20 a 23. Co gorsza, bez możliwości reklamacji, bo non stop proponują już tylko zerwanie umowy na mocy tego idiotycznego punktu w umowie. Ani trochę chęci poszukania rozwiązania. No dobra, poza jednym: "Ma pan za długą linię do centrali.". To całe ich wytłumaczenie (i TPSA też, co jest dość ciekawe, biorąc pod uwagę ich potwierdzenie możliwości przyłączenia 20MBit/s).

Ogółem, czuję się nabity w butelkę. Mogę mieć łączę, którego jednak mieć nie mogę (paradoks?), bo pomimo iż router wykazuje mi możliwość przyłączenia nawet 17MBit/s, i pomimo iż 16MBit/s działało momentami, to nawet przy 10Mbit/s zrywa synchronizację. A 10 zł zniżki za korzystanie z łącza o 4MBit/s wolniejszego to jak dla mnie totalna kpina.

Poniżej zamieszczam dla Was dane z testu ADSL w routerze, jak też jego model. Dorzucam też logi systemowe routera, wyniki SpeedTest i pytania związane z tematem.

Pytania:

1. Jakie szybkości tak naprawdę mogę uzyskać bezproblemowo na parametrach mojego łącza?

2. Czy "odległość od centrali" może być wyjaśnieniem problemów z synchronizacją na łączu niemal 2-krotnie wolniejszym niż dopuszczalne zdaniem testu ADSL?

3. Co mogę zrobić, żeby synchronizacja przestała się gubić?

4. Czy szumy w telefonie, obecne od chwili przyłączenia pierwszego, 128KBit/s łącza neostrady ponad 5 lat temu, mogą mieć jakiś związek z aktualnymi problemami?

5. Co mogę zrobić z tymi szumami?

6. O co chodzi z tzw. "przepinaniem wolnych par"?

7. Skąd "DNS server fail" w logach (pojawia się mniej więcej 1-5 razy dziennie)?

8. Czym są te wszystkie ostrzeżenia typu "Intrusion ..." w logach?

9. Dlaczego SpeedTest dla Poznania jest gorszy niż dla Warszawy (przy czym do centrum Poznania mam ok. 8 kilometrów, a do centrum Warszawy... ponad 300...)?

10. Dlaczego na wynikach stron typu "MyIP" na mapkach Google jestem wskazywany niekiedy na drugim końcu Polski (zawsze miałem wrażenie, że dobierany powinien być najbliższy serwer względem użytkownika)?

Dane:

SpeedTest:

Poznań

Warszawa

Router:

USRobotics 9108 ADSL2+

Aktualny ADSL Statistics:

Mode: ADSL2+ 

Line coding: Trellis On 

Status: No Defect 

Link power state: L0 

Downstream Upstream

SNR margin (dB): 8.8 7.0 

Attenuation (dB): 26.5 11.0 

Output power (dBm): 12.8 7.0 

Attainable rate (Kbps): 15008 1032 

Rate (Kbps): 12448 870 

MSGc (number of bytes in overhead channel message): 59 66 

B (number of bytes in Mux Data Frame): 194 27 

M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 4 

T (Mux Data Frames over sync bytes): 2 1 

R (number of check bytes in FEC Data Frame): 16 16 

S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 0.5000 3.9690 

L (number of bits in PMD Data Frame): 3376 258 

D (interleaver depth): 64 4 

Delay (msec): 8 3

Aktualny SystemLog:

http://wklejto.pl/74459 (hasło: nazwa serwisu do którego przyłączone jest to forum, bez domeny krajowej)

Będę wdzięczny za każdą pomoc z rozwiązaniem problemów. Proszę jednak o wyrozumiałość i pisanie w miarę zrozumiałym dla laików językiem, tak abym i ja nie miał problemów z wyjaśnieniem tego innym, a w szczególności BOK-owi Netii.

(NRN) #2

Tak, na modemie który otrzymałem wraz z pierwszym łączem TPSA. SpeedTouch czy jakoś tak się to badziewie zwie. Łączone do komputera przez USB także traci synchronizację. Jednak z uwagi na fakt dość znacznej niewygody braku WiFi w domu, skończyło się na wyłączeniu go po ok. 2-3 godzinach "testów" i przełączeniu ponownie na USRobotics'a. Miałem pożyczyć jeszcze modem Pentagram od sąsiada i podłączyć go do drugiego routera (aktualnie robi za bridge), ale uznałem, że skoro na SpeedTouch to samo się dzieje, to nie ma sensu.

EDIT: Jakbym nie wykluczył problemów z moim sprzętem, to bym nie pisał :stuck_out_tongue: Taki mały szczegół :smiley: Ale spoko, rozumiem, że też chcesz te problemy wykluczyć :slight_smile: Jakieś inne propozycje?

EDIT2: Uściślając problemy ze sprzętem: router i modem przyłączałem w dwóch miejscach - przed centralką alarmu (bezpośrednio do sieci) oraz za centralką alarmu (u mnie w pokoju na rozdzielaczu między telefon a router). Telefon jest załączony przez filtr ADSL, a mimo tego szumi niezależnie gdzie jest załączony modem. W momencie testowania modemu przed centralką, ta była odłączana - to także nie zmieniało w żaden sposób parametrów. Wniosek jaki wysnułem: problem leży gdzieś przed domem. Pytanie: na linii czy przed nią? Oczywiście pytania z pierwszego posta nadal pozostają aktualne.

(NRN) #3

Nie pisałem, że telefon nie szumi bez routera. Ale za to nie szumi w momencie, kiedy tracę synchronizację ADSL na nim. Możliwe że gdzieś niejednoznacznie się wyraziłem, przepraszam.

Odnośnie Output Power, bo jeśli dobrze rozumiem o tym mówisz - przepiszę Ci parę kolejnych wyników ze wcześniejszych testów:

Zaraz po "zrywach":

D / U

12,0 / 9,5

12,8 / 6,5

12,8 / 1,5

12,8 / 21,1 <-- wynik przed centralką

12,8 / 21,1 <-- wynik za centralką parę minut później

12,8 / 7,0

Niezależnie od "zrywów" (testy wykonane między 1 i 2 testem z powyższych):

D / U

12,8 / 25,6

12,8 / 7,0

Odnośnie tych parametrów - czy mogą one sprawiać aż taki problem przy zwiększonej 5-krotnie prędkości łącza? Jak pisałem, wcześniej 2MBit/s działały bez uwag na tym samym sprzęcie. Inna sprawa, że przeglądając inne fora (np. elektroda) spotkałem się z całkowitym pominięciem tego parametru (nawet, gdy ktoś miał wynik rzędu D / U: 0.5 / 12.2).

Tak czy siak, jak jakiś sprzęt wpadnie w moje ręce, zamieszczę tu zaraz wyniki testów. A póki co - inne pomysły?

(djDziadek) #4

Ponieważ ja też mam takie łącze (problemy inne - opisane na moim blogu - zapraszam do czytania :slight_smile: ) więc powiem ci w czym jest problem - zapytaj jak technicy TPsa (TAK! !!

Jeśli będziesz chciał bardziej szczegółowych informacji daj znać na PW.

Pozdrawiam i "miłej" walki z Netwiatrakami :slight_smile:

Polecam do poczytania :

http://www.dobreprogramy.pl/Jest-sobie- ... 17793.html

Co do odpowiedzi na kilka pytań - nie koniecznie w kolejności

1. odległość (długość kabla) do centrali ma znaczenie na łączach analogowych

2. w Neti twoje IP jest przypisywane do pierwszego IP serwera wolnego w momencie logowania

3. różnice w speed teście zależą od tego przez jakie centrale przechodzisz, sprawdź WinMTR, zobaczysz prawdziwą jakość łącza (ile pakietów ci ginie)

http://www.dobreprogramy.pl/WinMTR,Prog ... 12587.html

1. na łączach analogowych TPsa, nie pójdzie 20Mb, jeśli masz starą centralę - choć jeśli oferowali 20Mb prawdopodobnie przebudowali na cyfrową, najwyższa możliwa prędkość z poprawnie działającą synchronizacją to 17Mb.

2. co do szumó, w zestawie Netii powinny być dwa filtry, proponuję sprawdzić telefon na drugim, jeśli nie drugiego - kupić pożyczyć, być może jest uwalony (ja jednak obstawiałbym błąd w instalacji - kablach gniazdku - zły styk np. patyna)

Pozdrawiam

(djDziadek) #5

w zależności od jakości łącza, u mnie musiała zostać ograniczona przepustowość do 17Mb, gdyż wyżej traciłem synchronizację.Poza tym pisałem o łączu analogowym (nie dopisałem napowietrznym :slight_smile: ) mój błąd.

(NRN) #6

Jutro, jak będę wyspany, przeanalizuję dokładniej co napisaliście i się do tego odniosę - a nuże coś z tego okaże się bardziej niż pomocne. Póki co - zauważyłem jeden dodatkowy objaw dotyczący telefonu:

Po pierwsze, podmieniłem filtr ba telefonie. Żadnej różnicy to nie zrobiło, i przy SNR Margin rzędu 7-9 szumiało w czasie rozmowy tragicznie.

Jednak po pół godzince rozmawiania, SNR Margin skoczył na aktualny poziom D / U: 16 / 15,5, a wraz z tym szumy w słuchawce ustały. Macie pojęcie co się stało, że nagle, z chwili na chwilę coś takiego się stało, a w telefonie słychać było bardzo bardzo leciutki, niemal niewychwytywalny szum? Bodaj 10 minut wcześniej zerwało synchronizację (całkowita cisza w słuchawce, a później w czasie wyszukiwania ADSL i analizy kanałów piski i trzaski prawie jak przy łączeniu modemem, po czym znów "standardowy" szum). Co najbardziej wpływa na SNR Marginy? (SNR to od Signal/Noise Rate, tak?). Tak czy siak, mam wrażenie, że to wyklucza wszelkiego rodzaju problemy z patyną i instalacją w domu, skoro przy skoku marginów nagle cichnie słuchawka...

(NRN) #7

Chodziło mi raczej o źródło tych zakłóceń :wink: Ale spoko, spróbujemy zgłosić TPSA problemy z szumami w telefonie, zamiast Netii problemy ze współczynnikiem szumów w routerze. Od tylca, że tak rzeknę...

Sprawdziłem dzisiaj całe okablowanie w domu, tj. wejście do centralki bezpośrednio z kabla przyłączeniowego, wyjście z centralki, gniazdko w pokoju i kable. Wszystko jak należy, czyściutko, ładne zgrabne luty, skrętki itp. Odkręcenie i przykręcenie zacisków nie zmieniło w żaden sposób parametrów, czyli tam też wszystko ok.

-- Dodane 22.08.2010 (N) 10:54 --

Zgłosiłem problemy z szumami. Przyjechał dziś (niedziela?!) monter, pogrzebał w słupku na ulicy. Szumy w telefonie ustały. Stwierdził, że testy wychodziły dobrze, tylko był jakiś okresowy błąd - okazało się nim luźne złącze. Zobaczymy więc co dalej. Poczekam parę dni, posprawdzam łącze - jeśli nadal będą problemy z internetem, a szumu w telefonie nie będzie, to chyba skończy się na kolejnym ograniczeniu prędkości, choć tego bym nie chciał...

Wyniki WinMTR dla czystej ciekawości:

ONET (0% straty):

|------------------------------------------------------------------------------------------|

| WinMTR statistics |

| Host - % | Sent | Recv | Best | Avrg | Wrst | Last |

|------------------------------------------------|------|------|------|------|------|------|

| 192.168.1.1 - 0 | 21 | 21 | 1 | 1 | 2 | 2 |

| Poznan-bras2.inetia.pl - 0 | 20 | 20 | 21 | 33 | 235 | 22 |

| 83.238.250.61 - 0 | 20 | 20 | 20 | 20 | 22 | 21 |

| 83.238.251.95 - 0 | 20 | 20 | 29 | 30 | 33 | 30 |

| JawoH001RT09-KrakH001RT09.inetia.pl - 0 | 20 | 20 | 32 | 33 | 40 | 33 |

| KrakH001RT09-KrakH001RT11.inetia.pl - 0 | 20 | 20 | 29 | 29 | 31 | 30 |

| KrakH001RT11-KrakR006RT01.inetia.pl - 0 | 20 | 20 | 30 | 35 | 43 | 31 |

| KrakR006RT01-to-Onet.inetia.pl - 0 | 20 | 20 | 28 | 32 | 57 | 30 |

| ruc-CR1.z.ruc-BR1.net.onet.pl - 0 | 20 | 20 | 28 | 29 | 31 | 30 |

| ruc-AGG1-k2.z.ruc-CR1.net.onet.pl - 0 | 20 | 20 | 29 | 30 | 31 | 29 |

| s4.m1r2.onet.pl - 0 | 20 | 20 | 28 | 29 | 33 | 30 |

| ________________________________________________|______ | ______|______ | ______|______ | ______ |

WinMTR - 0.8. Copyleft @2000-2002 Vasile Laurentiu Stanimir ( stanimir@cr.nivis.com )

GOOGLE (ponad 40% straty):

|------------------------------------------------------------------------------------------|

| WinMTR statistics |

| Host - % | Sent | Recv | Best | Avrg | Wrst | Last |

|------------------------------------------------|------|------|------|------|------|------|

| 192.168.1.1 - 0 | 37 | 37 | 2 | 35 | 51 | 35 |

| Poznan-bras2.inetia.pl - 0 | 37 | 37 | 21 | 26 | 63 | 63 |

| 83.238.250.61 - 0 | 37 | 36 | 20 | 21 | 31 | 20 |

| 83.238.251.100 - 0 | 36 | 36 | 27 | 29 | 47 | 29 |

| 195.219.246.17 - 9 | 36 | 33 | 28 | 33 | 42 | 29 |

| Vlan99.icore1.FR1-Frankfurt.as6453.net - 6 | 36 | 34 | 50 | 58 | 115 | 51 |

|if-11-1293.har1.FR1-Frankfurt.as6453.net - 0 | 36 | 36 | 51 | 52 | 57 | 52 |

| de-cix20.net.google.com - 0 | 36 | 36 | 51 | 58 | 113 | 52 |

| 209.85.255.176 - 0 | 36 | 36 | 54 | 64 | 108 | 54 |

| 209.85.248.44 - 0 | 36 | 36 | 51 | 54 | 103 | 52 |

| 209.85.242.184 - 0 | 36 | 36 | 63 | 66 | 117 | 64 |

| 209.85.242.187 - 0 | 36 | 36 | 78 | 103 | 116 | 110 |

| 64.233.174.55 - 0 | 36 | 36 | 66 | 94 | 112 | 101 |

| 209.85.250.1 - 37 | 36 | 23 | 73 | 99 | 106 | 101 |

| bw-in-f99.1e100.net - 0 | 36 | 36 | 72 | 102 | 127 | 101 |

| ________________________________________________|______ | ______|______ | ______|______ | ______ |

WinMTR - 0.8. Copyleft @2000-2002 Vasile Laurentiu Stanimir ( stanimir@cr.nivis.com )

To z Googlem normalne?

(djDziadek) #8

Witaj, w jednym i drugim przypadku masz 0 (ZERO) straconych pakietów, strata pakietów jest wyrażana procentowo w pierwszej kolumnie pod znakiem "%", następne kolumny to:

ilość wysłanych pakietów, ilość odebranych pakietów, nailepszy ping, średni ping, najgorszy ping i ostatni jaki miałeś.

Jeśli chodzi ote współczynniki, twoje łącze jest o niebo lepsze niż moje :).

Pozdrawiam.

(NRN) #9

To czym jest to: 209.85.250.1 - 37 | 36 | 23 | 73 | 99 | 106 | 101 | ?

A tak poza tym: glasser, djDziadek, dzięki Wam za pomoc :wink: Bo wygląda na to, że problem jest rozwiązany (choć zobaczymy za parę dni, czy się historia nie powtórzy, ale mam nadzieję, że nie) :slight_smile:

(djDziadek) #10

To jest strata na ścieszce, zobacz ostatni serwer - docelowy i pierwszy - dostępowy, te są najważniejsze, reszta to droga pakietów do celu.

Czasami może ci się zdarzyć "not responce" na serwerze po drodze i wtedy będziesz miał na takim serwie 100% straty, ale to też nie ma znaczenia :slight_smile: