Problemy ze sterownikiem Nvidia na "własnym" jądrze

(kijek) #1

Witam. Dziś skompilowałem sobie jądro 3.0.0 pod Ubuntu. Postępowałem według _tego_ poradnika. Kompilacja przebiegła bez problemu, jednakże krok 13 sprawił problemy. Niestety, nie jestem w stanie napisać, jakie. Było to tylko związane ze sterownikiem do karty graficznej. Mimo to zaktualizowałem GRUB i zrestartowałem komputer. Oczywiście zamiast Unity ujrzałem GNOME, gdyż nie mam sterowników graficznych. No nic i tak wolę GNOME, chociaż sterowniki by się przydały. Następnie zechciałem sobie zainstalować jakiś program (dajmy na to GIMP) i niestety, zostałem powitany błędami, które nie pozwoliły na zainstalowanie. Wygląda to następująco:

Examining /etc/kernel/postinst.d.

run-parts: executing /etc/kernel/postinst.d/dkms 3.0.0-kijowy-kernel /boot/vmlinuz-3.0.0-kijowy-kernel

* dkms: running auto installation service for kernel 3.0.0-kijowy-kernel       

* nvidia-current (270.41.06)... [fail] 

run-parts: executing /etc/kernel/postinst.d/initramfs 3.0.0-kijowy-kernel /boot/vmlinuz-3.0.0-kijowy-kernel

W: Possible missing firmware /lib/firmware/rtl_nic/rtl8105e-1.fw for module r8169

W: Possible missing firmware /lib/firmware/rtl_nic/rtl8168e-2.fw for module r8169

W: Possible missing firmware /lib/firmware/rtl_nic/rtl8168e-1.fw for module r8169

run-parts: executing /etc/kernel/postinst.d/initramfs-tools 3.0.0-kijowy-kernel /boot/vmlinuz-3.0.0-kijowy-kernel

update-initramfs: Generating /boot/initrd.img-3.0.0-kijowy-kernel

W: Possible missing firmware /lib/firmware/rtl_nic/rtl8105e-1.fw for module r8169

W: Possible missing firmware /lib/firmware/rtl_nic/rtl8168e-2.fw for module r8169

W: Possible missing firmware /lib/firmware/rtl_nic/rtl8168e-1.fw for module r8169

run-parts: executing /etc/kernel/postinst.d/nvidia-common 3.0.0-kijowy-kernel /boot/vmlinuz-3.0.0-kijowy-kernel

run-parts: /etc/kernel/postinst.d/nvidia-common exited with return code 20

Failed to process /etc/kernel/postinst.d at /var/lib/dpkg/info/linux-image-3.0.0-kijowy-kernel.postinst line 346.

dpkg: błąd przetwarzania linux-image-3.0.0-kijowy-kernel (--configure):

podproces zainstalowany skrypt post-installation zwrócił kod błędu 2

Konfigurowanie libbabl-0.0-0 (0.0.22-1build1) ...

Konfigurowanie libgegl-0.0-0 (0.0.22-2ubuntu2) ...

Konfigurowanie libgimp2.0 (2.6.11-1ubuntu6.1) ...

Konfigurowanie gimp-data (2.6.11-1ubuntu6.1) ...

Konfigurowanie gimp (2.6.11-1ubuntu6.1) ...

Przetwarzanie wyzwalaczy dla libc-bin...

ldconfig deferred processing now taking place

Wystąpiły błędy podczas przetwarzania:

linux-image-3.0.0-kijowy-kernel

E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)

No więc moje pytanie brzmi, w jaki sposób mogę pozbyć się tego błędu?

(Qba Lukaszczyk) #2

Najpierw zajmijmy się sterownikami. Odpalasz instalator i co?

Domyślam się, że korzystasz z binarki ze strony nVidii, bo po skompilowaniu jądra z kernel.org automatyczna instalacja sterowników lubi nie działać.

Czy masz kartę AMD/ATI?

Instalator nVidii w przypadku błędu wkleja loga do /var/log/.

(foreste) #3

Nvidia zrobiła stery pod 3.xx kernel ?.

(Qba Lukaszczyk) #4

foreste , na stronie nVidii nie mogę nic znaleźć na temat kompatybilności sterowników z jądrem. Możesz, proszę, pomóc?

(dragonn) #5

Najnowsze Forceware działają bez problemu z 3.0. foreste nvidia to nie ati że muszą poprawiać sterownik po każdym upgradzie jądra czy xorg, dotychczas była tylko jedna sytuacją że sterownik nvidi nie chciał ruszyć na nowym jądrze, a nvidia szybko naprawiła bład.

(foreste) #6

To ok ja też zrobię upgrade kernela :wink:

bo mam stare 2.6.39

a co do problemu jak autor robił sam kernel według własnego confingu to coś sekcji graphic mógł namieszać.

Podaj config swój ze folderu z kernelem , plik jest ukryty włącz pokazywanie ukrytych plików i wzuć go na jakiś pastebin lub innego a ja lub inni pomożemy :slight_smile:

(Qba Lukaszczyk) #7

Poczekajcie :smiley: Niech najpierw kolega odpisze na moje pytanie.

Jeśli korzysta z jockey-gtk to raczej nic dziwnego.

(kijek) #8

Proszę, oto link do configu: http://wklej.org/id/577971/.

Co do pytania użytkownika sunbeam96 , to nie. Nie korzystałem z instalatora ze strony Nvidii z prostej przyczyny. Musiałbym wyłączyć X'y, a to niestety kończy się komunikatem "Checking Battery State", który nie zamierza się zakończyć.

(Qba Lukaszczyk) #9

kijek , więc mnie to nie dziwi.

U mnie po customowym jądrze jockey-gtk przestał działać poprawnie.

Robisz tak?

Ctrl+Alt+F4

/etc/init.d/gdm stop lub service gdm stop

cd /katalog/ze/sterownikiem

chmod +x nazwasterownika.rozszerzenie

./nazwasterownika.rozszerzenie

(kijek) #10
sudo /etc/init.d/gdm3 stop

nie dział. Działa jednak

sudo /etc/init.d/gdm stop

Problem tylko w tym, że kończy się na komunikacje

Checking battery state [OK]

i dalej nie rusza.

(Qba Lukaszczyk) #11

Próbowałeś robić to bez _ sudo _, tylko przez roota?

su -

(kijek) #12

Cóż za monotonia.

Checking battery state... [OK]

(dragonn) #13

A może musisz po prostu zmienić konsole, próbowałeś jak masz to "Checking battery state... [OK]" wcisnąć Ctrl + ALt + F1 albo 2 lub 3.

(Qba Lukaszczyk) #14

Jeszcze możesz do zatrzymania gdm. Użyć polecenia

service gdm stop

(kijek) #15

Temat już jest nie aktualny. Co prawda przełączenie konsoli podczas komunikatu "Checking Battery State [OK]" pomagało, to niestety, nie udało się zainstalować sterowników. Ubuntu wyleciał z dysku i zastąpił go Debian.