Próby instalcji windows 95 i 2000 w nietypowy sposób

Witam. Mam laptopa acer travelmate t300. Na początku miałem na nim Windowsa 2K. Zainstalowałem go normalnie- przez boota na płycie. Gdy chciałem zrobić format, dziwnym trafem nie chciała się odpalić płyta Windowsa XP. (systemy są oryginalne) Pomyślałem jednak- pewnie coś się uszkodziło w boocie. Sciągnąłem więc obrazy dyskietek startowych windowsa Xp i w ten sposób go zainstalowałem. Po jakimś czasie użytkowania postanowiłem wrócić na win 2K. Chcąc przy okazji wykonać lowformat wsadziłem dyskietkę startową win 98, wykonałem format po czym wsadziłem zbootowaną płytę z mhdd. Ku mojemu zdziwieniu nie chciała się odpalić. Sądząc, że to pewnie jakiś błąd bootu wypaliłem ją jeszcze raz. Sytuacja się powtórzyła. Ściągnąłem więc wersje mhdd na dyskietkę i w ten sposób zrobiłem lowformat. Po udanym lowformacie włożyłem płytę z windowsem 2000 i znów się zdziwiłem. Wyświetlił się komunikat znany już mi, gdyż widziałem go też przy wkładaniu płyty z mhdd- “invalid system disc”. W tedy to właśnie dotarło do mnie, że to nie może być wina boota… Wygrzebałem z szafki pudełko z Windowsem 95 oraz ściągnąłem dyskietkę startową. Pomyślałem- “skoro nie idzie zainstalować win2K z poziomu dosu, zainstaluje sobie win 95 i z jego poziomu właduje win2K.” Rozentuzjazmowany wsadziłem dyskietkę startową win 95 do stacji dysków i płytę instalacyjną do napędu CD. Po chwili oczekiwania wyświetlił się wiersz poleceń:

a:/>

Rozradowany, że wreszcie coś działa wpisałem

D:

Oczy prawie wyszły mi z orbit gdyż na ekranie laptopa ujrzałem komunikat zwrotny:

invalid drive specyfication

Co do diaska?- pomyślałem. W google wpisałem frazę “bios nie widzi napędu CD” “sterowniki CD do T300” i parę innych im podobnych. Nie znalazłem nic pożytecznego, dlatego też postanowiłem napisać tutaj. Czy ktoś mógłby mi pomóc, gdyż instalowanie windowsa z dyskietek jest naprawdę denerwujące. (by zainstalować win 2K potrzeba 4-ech- do Win XP 6-ciu…). Oprócz tego wiele użytecznych programów pod dosa nie mieści się na dyskietkach, a w takiej sytuacji użycie programu jest niemożliwe ze względu na awarię.

Prosze o pomoc, z góry dziękuje i pozdrawiam .

//Sebastef

hm, rozumiem że jak użyjesz tych dyskietek startowych to już instalator odpala i kopiuje pliki?

Windows 2K można zainstalować z poziomu Dosa :slight_smile: z tym że musisz mieć partycje sformatowane jako FAT, (FAT32), to samo z Windows XP,

a gdybyś stworzył sobie te 4 dyskietki od Windows 2K i zainstalował go? pół godziny roboty a będzie system :smiley:

Tak, zgadza się.

Dysk mam sformatowany na FAT32. Nie wiem jednak jak mam zainstalować windowsa z tego poziomu. Myślałem, czy by czasem nie zainstalować sobie win 2k z dyskietek, ale wole trochę powalczyć i go naprawić niźli iść na łatwiznę. Mógłbyś powiedzieć coś więcej na temat wymienionej przez Ciebie instalacji z DOS’u ?

-kopiuj pliki instalacyjne na dysk (wystarczy folder i386) - jeżeli chcesz oczywiście kopiować

-odpalasz dos z płyty, albo z dyskietki

-potem tylko przechodzisz do \i386\winnt.exe

-to wszystko :slight_smile: instalator się odpali.

A mówiłem o FAT, ponieważ DOS nie obsługuje NTFSa

cały sęk u Ciebie polega na tym ażeby przejść do katalogu płyty pod dosem.