Proces bezczynności 99% po instalacji Win 7

Jeśli wentylator i płyta główna nie ma PWN to będzie chodzić cały czas na maksymalnych obrotach.

W przypadku procesorów AMD mogą być jakieś sterowniki do zarządzania energią.

W przypadku laptopów również są takie sterowniki.

Możliwe też, że jest w BIOSie przestawiona jakaś opcja dotycząca wiatraka lub zarządzania energią.

Albo Windows jest ustawiony na pełną moc procesora (Panel Sterowania - Zarządzanie energia) i nie zmniejsza częstotliwości taktowania, gdy komputer nie jest obciążony.

Natomiast proces bezczynności zawsze zajmuje to, co inne procesy nie zajmują. On nie obciąża procesora, tylko zarządza innymi procesami i zasobami komputera. Np. system DOS nie ma takiego procesu, komputer wtedy zawsze pracuje na pełnej mocy, każdy uruchomiony program obciąża procesor w 100% (brak wielozadaniowości). Podobnie jest z mikroprocesorowymi sterownikami przemysłowymi, tam program też zawsze lata na 100%.

Natomiast w systemach operacyjnych z wielozadaniowością (Windows, linux, MacOS itd.) to system operacyjny zarządza zasobami komputera, przydziela je w zależności od potrzeb. Zajmuje się tym właśnie proces bezczynności. Bez tego procesor by nie wiedział, ile mocy obliczeniowej potrzebuje program. Procesor zawsze tylko wykonuje program jak leci, nie ma pojęcia co właściwie robi.

Jest to laptop Acer Extensa 5620Z a procek Intela.

a taktowanie procesora jest na 99%

W monitorze widzialem to.

Dodane 11.01.2011 (Wt) 18:03

Możliwe że to stery, bo połowa z nich które dostałem na płytce nie chciała się zainstalować (na xp stery)

Windows 7 nie dał rady przekompilować ich. i tylko wyskakiwało błąd instalatora

Dodane 11.01.2011 (Wt) 19:18

Z góry mówię że nie mogę zainstalować sterów intel matrix storage manager 7.8.0.1012

Własciwie nie powinieneś usiłować instalacji sterowników od XP-ka! Po zainstalowaniu W7 system sam powinien zainstalować to, co mu potrzebne (również ze strony Windows Update) i dopiero wówczas należało ewentualnie brakujące sterowniki pobrać stąd: http://www.acer.pl/acer/service.do?Lang … 1894305318

Dodane 11.01.2011 (Wt) 20:08

Nawiasem mówiąc, kiedyś w laptopie Acer (tyle, że Aspire) miałem podobne zdarzenie do Twojego. Lapek na XP-ku chodził bezbłędnie (wentylator też). Po zainstalowaniu na nim W7 wentylator chodził na pełny gaz! Nic się nie dało z tym zrobić mimo, że wszystkie sterowniki były oryginalne, dobre. Nigdzie żadnej możliwości regulacji. W rezultacie klient wolał wrócić do XP-ka. Po reinstalce XP-ka znowu wszystko było OK.

Ale miałem wszystko ok na zeszles instalacji W7.

A teraz cały czas na FULL i się grzeje

No to przyjdzie Ci chyba zrobić reinstalkę zgodnie z zasadami sztuki :smiley: , bo tu pewnie nic mądrego się już nie wymyśli. Powodzenia Seba5120!

Już 3 raz w tym miechu ;D