Procesor 5950x

Jeżeli ktoś posiada procesor 5950x AMD byłbym wdzięczny za podanie ilości pobieranej energii raportowanej przez HWinfo, parametr Core+SoC Power pod obciążeniem AVX [wszystkie wątki]. Oczywiście mam na myśli domyślne ustawienia bez żadnego podkręcania.

Posiadam płytę B450M i moc którą może dostarczyć VRM bez przegrzewania się jest ograniczona, stąd pytanie. Dane w internecie są albo nieprecyzyjne, albo wręcz podają moc pobieraną przez cały zestaw komputerowy.

Procesor jest w atrakcyjnej cenie więc zastanawiam się nad wymianą.

Nie lepiej od razu zainwestować w lepszą płytę? Tomahawk MAX B450 widywałem za 300zł, nawet jak obecną sprzedasz za 150-200 to chyba nie duży wydatek?

Płyta jest ok 4 sloty RAM, liczba portów SATA też mi wystarcza.
Zmienię to się windows będzie pluł o licencje i bitlocker o klucze odzyskiwania.

na 2700X który raportuje około 150W mam 80C na VRM i stąd pytanie czy na 5950X mogę spodziewać się podobnych wartości, czy będzie gorzej?

Motherboard Model: MSI B450M PRO-VDH (MS-7A38)
jak program nie kłamie.

Będzie wyraźnie gorzej bo to jednak sporo mocniejszy sprzęt.
Ten filmik Ci rozjaśni, choć tu jest „tylko” 3950X oraz 2700X.

Dobra już widzę do 88C z nawiewem.
Czyli może być ok.

Każda strona podaje inne zużycie energii :wink:
XXI wiek potrafimy produkować procesory na masową skalę ale nie sposób zmierzyć ile zużywają energii.

Wnioski

  1. Działa.
  2. Faktycznie grzeje VRM bardziej niż 2700X, natomiast sam CPU ma niższą temperaturę.
  3. Po odwróceniu wiatraczka z tyłu obudowy da się zbić temperaturę do około 82C w normalnej konfiguracji około 90C jak na skrinie.
  4. Procesor można „odkręcić” ustawiając package power limit i w konsekwencji zwiększające jego efektywność energetyczną kosztem mniejszych zegarów i niewielkiego spadku wydajności.

Ten temat został automatycznie zamknięty 180 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.