Procesor 64-bitowy czy 32 bitowy

Witam

ostatnio podczas uruchamiania komputera podczas ładowania sterowników dysków itp. rzuciła mi się w oko napis 64bit

Pomyślałem że chodzi o procesor

i tu nasuwa się pytanie czy mam procesor 32 bitowy czy 64bitowy?

SS 2dukch.jpg

Posiadam obecnie Windows XP 32 bit

Lecz niedawno kupiłem nowy komputer i myślę nad kupnem Windows 7 64 bit lub 32bit zależy jaki procesor mam…

Czy na takim sprzęcie będzie ładnie chodził Windows 7 ?

Przepraszam że temat jest taki mieszany

Obsługuje 32 i 64 bity. System masz 32 bitowy to programów pod 64 bity nie zainstalujesz, ale jak masz chęć zmiany systemu to możesz bez problemu instalować wer 64 bitową.

Może Ci trochę ramu brakować, bo 64bitowy system bierze trochę więcej niż 32. Moja 7 64 po miesiącu używania na starcie bierze 1.8gb wiec te 4gb to jest takie minimum… ;]

A poza tym grafika… Wymień sobie kartę graficzną, kosztuje 300 zł (taka półka średnio-niższa), a zawsze to inaczej chodzi.

U mnie po prawie roku, na start zżera ~1,1GB. Tylko co z tego? System dostosowuje zużycie do ilości dostępnej pamięci, 2GB dla Windowsa 7 jest wystarczające, a w przyszłości kolega może pomyśleć o drugiej kostce 2GB RAM, DDR3 to obecnie groszowe sprawy.

Czyli jakbym chciał kupić 7 to musiałbym dołożyć więcej RAMU i kupić lepszą kartę graficzną

Edit:

Gdzieś prawie po roku mogę dopiero dołożyć więcej Ramu?

Z tego co wiem, seria GF6xxx posiada oficjalne wsparcie dla Windows 7, więc jeśli nie grasz, powinna spokojnie wystarczyć.

Używałem szmat czasu Windowsa 7 na sprzęcie Sempron 2300+ @ 1,9GHz (socket A), 1,25GB RAM DDR, GF 2MX400 (później GF 6200 z Aero Glass) i naprawdę nie było wielkiej tragedii :wink:

Pamięć możesz dołożyć w każdym momencie, 2GB DDR3 to obecnie koszt 35-40zł. Dlatego lepiej weź od razu system x64, przyda się na przyszłość.

Dzięki za pomoc