Procesor 78 stopni - co z tym zrobić?


(fiku$) #1

Tak jak w temacie, odczułem, że laptop mi się coś grzeje postanowiłem everestem sprawdzić temperatury i na CPY było aż 78 stopni, zaś na GPU 50, na dysku 40. Co z tym zrobić? Wymienić pastę na procku czy co?


(T Luk) #2

Jeśli masz możliwość wymiany pasty (w sensie nie masz żadnych plomb itp.) to to zrób oraz wyczyść wszystkie otwory z kurzu. Dobra pasta potrafi zbić nawet 10 stopni jakby co :slight_smile: Jak to wiele nie da (w sensie 1-2 stopnie), to zastanów się koniecznie nad podkładką chłodząca - dobra podkładka też potrafi zbić do 10 stopni :slight_smile:


(Michal Kolatek) #3

Podobny temat, wyczyść chłodzenie na początek, potem zmiana pasty jak czyszczenie nie pomoże, ale dla lepszego efektu lepiej zrobić oba zabiegi na raz, bo fabryczne pasty to zwykle suche dziadostwo:

radeon-4850hd-wysoka-temperatura-t439507.html?hilit=4850hd


(Pablo79) #4

Przede wszystkim najpierw porządnie oczyścić laptopa z kurzu, a ewentualnie potem dokonać wymiany pasty termo-przewodzącej.


(fiku$) #5

Laptop nie jest bardzo zakurzony, na wiatraczku nie ma dużo kurzu, ale ta pasta u mnie jest zaschnięta a powinna być chyba lepka. Jak ją usunąć ją? Jest zaschnięta i za bardzo nie wiem jak.

Są gdzieś poradniki nakładania pasty, bo z tego co wiem są różne techniki: kropki, kreski, cienkiej warstwy, nakładanie najpierw na procesor potem na radiator itp.


(system) #6

http://laptopy.info.pl/artykuly/Konserw ... ptopa/25/1


(fiku$) #7

Nadal się nie dowiedziałem, czy po zdjęciu radiatora pasta powinna być lepka czy zaschnięta? (U mnie jest zaschnięta).

Mój radiator jest specyficzny, na radiatorze mam naklejoną folię czarną wielkości radiatora z tym że w środku tej foli jest prostokąt przez który widać radiator i jest tam to coś białego. Mówię, że białego bo to jest prostokąt tak równy, że wygląda na taśmę białą.

Niżej są fotki to można zobaczyć. Problem polega na tym, że ta folia czarna ma grubość z 1mm i to białe ma mniejszą grubość jak ta folia i w ten prostąkąt wchodzi ten rdzeń. I pytanie czy są jakieś gotowe takie taśmy do naklejenia czy kupić zwykłą pastę. Jak pastę to gdzie ją smarować wewnątrz tej czarnej foli na radiatorze czy na rdzeniu?

Na 3 fotce jest rdzeń i wokół niego ta zaschnięta pasta tak powinno być czy tylko na rdzeniu?

dsc00209e.th.jpg

dsc00210if.th.jpg

dsc00211ee.th.jpg


(Byk 11) #8

Ja bym sie tak nie denerwowal. Sam posiadam laptopa i temperatura w duzym stresie to stabilne 93 stopnie celsjusza. Laptop miewa sie dobrze i nie mam problemow z jakims resetowaniem jak inni mowia.

PS pisze z telefonu wiec przepraszam moderatorow za brak PL znakow.


(system) #9

pasta raczej powinna być lepka

ja bym ci polecił tę tu masz nawet instrukcje jak nakładac i ile tej past

http://www.komputronik.pl/index.php/pro ... NT_H1.html

-- Dodane 23.03.2011 (Śr) 13:40 --

http://www.komputronik.pl/index.php/pro ... 1200A.html

-- Dodane 23.03.2011 (Śr) 14:05 --

http://www.benchmark.pl/phpBB3/viewtopic.php?f=9&t=3022


(Michal Kolatek) #10

Musi być lepka.

Czarna folia ma izolować metal od tych małych brązowych kostek na procu, tego nie zrywaj, zmywaj starą pastę na spokojnie tak żeby nie zerwać tej folii.

Starczy na rdzeń.

Starą pastę trzeba zmyć na chłodzeniu gdzie styka się z procem i rdzeniu.

Najtańsza pasta jaką warto kupić:

http://www.cooling.pl/arctic-silver-cer ... t,152.html

Z lepszych np Zalman STG2, Scythe Elixir, podana Noctua.

Do zmycia starej IPA

http://www.cooling.pl/advanced_search_r ... pa&x=0&y=0

Jak znasz (lub możesz zmierzyć suwmiarką) grubość thermopadów widocznych na pierwszym zdjęciu to możesz je wymienić na nowe:

http://www.cooling.pl/advanced_search_r ... ad&x=0&y=0

Ale ich nie trzeba koniecznie zmieniać, ale staraj się do nich nie dotykać żeby ich nie niszczyć.

Jak masz fundusz to przy okazji można kupić podstawkę chłodzącą

http://www.cooling.pl/silentiumpc-hiber ... 52840.html


(fiku$) #11

Ubiegłeś mnie Tobi, właśnie miałem wstawić foty i pytać co to za plastry są. Ale już się dowiedziałem... Niektóre mi się rozwaliły to mogę pastą je uzupełnić czy nowe mam kupić? Niestety nie mam suwmiarki i nie nie wiem ile mają grubości.

Na 1 focie widać, wyczyszczony radiator. Wiatraczek rozkręciłem na części pierwsze, łopatki wyczyściłem wilgotną szmatką i sprężonym powietrzem psiknąłem. Powinien teraz chodzić jak nowy. Zastanawiam się czy nie dać kropli oleju, albo smaru do łożyska, żeby lepiej się kręcił. Co Wy na to?

dsc00219f.th.jpg

dsc00215ol.th.jpg

Całego kompa rozkręciłem i odkurzyłem a następnie sprężonym powietrzem active jet przedmuchałem. Nie wiem czy to normalne ale jak psikałem to części robiły się białe ale znikł ten osad biały.

dsc00209iu.th.jpg

Już kupiłem pastę REVOLTEC

dsc00221o.th.jpg

For CPU/VGA Colorer use

Thermal Conductivity: 4,5V/m-k

Thermal lmpedance: 0,081 stopni C-in^2/W

10% silver compound

0,5g

9zł

Nada się ta pasta?

Radiator i rdzeń przeczyściłem rozpuszczalnikiem ekstrakcyjnym (mam nadzieję, że nic nim nie uszkodziłem). Tą folie z tego radiatora odkleiłem, żeby dokładnie pozbyć się poprzedniej pasty, ale po wyczyszczeniu z powrotem ją przykleiłem.


(Michal Kolatek) #12

Musi być thermopad, pasta tam się nie nadaje dobrze by było pożyczyć suwmiarkę, lub linijką sprawdź czy obecne mają np 1mm 3M zgniata się do 0,3mm, Phoyba do 0,75, ścisku nie sprawdzisz bez suwmiarki, ale jak będziesz wiedział że pierwotnie był np 1,5mm to powinien się nadać od 3M jest bardziej uniwersalny.

Można przesmarować czymś technicznym np olej do maszyn precyzyjnych nie używaj oleju jadalnego.

Źle puszkę trzymałeś, trzeba trzymać w pionie i nie można nią trząchać podczas psikania, rozprężający się nagle gaz zamarza. Nie powinno się trzymać dyszy blisko płyty gł, bo jest ryzyko uszkodzenia, niską temp lub od wilgoci która powstaje po oszronieniu.

Pasta się nada na procesor.


(fiku$) #13

Zmierzyłem te thermopady linijką zwykłą i one tak mają 0,5mm. Drogie te thermopady są, po 15 zł plasterek malutki.