Procesor 7800x3d zbyt mocno się grzeje

Zakupiłem AMD 7800x3d oraz Noctua nh-d15 i niestety w idle temp sięgały 60 stopni, a w grze dochodziło do 87 stopni i zdarzało się, że się komputer wyłączał.

Zmieniłem zatem chłodzenie na wodne, Kraken X73 i się zawiodłem, bo temperatury minimalnie poszły w dół. Może 3 stopnie.

Obudowa to Fractal Design Define 7 XL, zatem obudowa, która jest ogromna i mocno wyciszona.

Na jej przodzie umieszczone zostały 2 wiatraki wciągające powietrze, chłodzenie wodne umieszczone na górze z 3 wiatrakami wypuszczające powietrze oraz ostatni wiatrak z tyłu wypuszczający powietrze.

Niestety nadal mam temperatury zbyt wysokie. Ktoś coś poradzi?

Bios masz najnowszy? Bo w kolejnych wersjach dla tych CPU, zmieniono trochę zarzadzanie TDP i bardzo spadły temp. a wydajność minimalnie. Ewentualnie, wyłącz na chwilę turbo i zobacz czy to nie wina zbyt agresywnego podnoszenia taktowania na twojej płycie.

tak, bios najnowszy, a jak te turbo wyłączyc, w biosie rozumiem, jak taka funkcja by sie nazuwala? Asrock Steel legend x670e

AMD Precision Boost

TJMax dla tego procesora to 89 stopni, więc wszystko działa jak należy. Pod obciążeniem automatycznie reguluje on częstotliwość pracy i napięcie tak, aby być poniżej tej wartości. Lepsze chłodzenie nie zmniejszy temperatur pod obciążeniem lecz jedynie podniesie maksymalną częstotliwość pracy.

Nieco zastanawiąjąca jest temperatura w idle sięgająca 60 stopni. Powinno być ok. 15 stopni mniej. Zobacz jak to działa przy otwartej obudowie. Inna sprawa jest jednak taka, że „idle” jest bardzo względne. Ciągle w tle działają różne procesy. Jak to wygląda w menadżerze zadań? Zużycie CPU powinno być bliskie 0%. Jeśli jest np. 10% to już nie jest idle

Chociaż jeśli komputer się wiesza to problem leży gdzie indziej, nie w chłodzeniu CPU. Raczej coś z zasilaczem, RAM lub choćby sterownikami. Ewentualnie kompletny brak przewiewu w obudowie (np. zatkana kurzem).

image

po uruchomieniu komputera temperatura skacze od 59 do 64, jak już załaduje wszelkie procesy i mam tylko taskbar to temp jest w okolicach 60, CPU load od 4% do 7%.

@wasabi1084 AMD Precision Boost mialem na AUTO, dałem wczoraj na DISABLED, potem na ENABLED i niestety nie miało to wpływu na temperatury.

A wynoszą one tyle samo w każdym trybie

Cinebench multi core test, zegar na 4600 około, temp 85 stopni.
Cinebench single core test, zegar na 4850 do 5000, temp 67 stopni.

Zastanawiam się nad oddaniem tego Krakena X73 i powróceniu do Noctua.

Może undervolting by pomógł? Tylko nie wiem jak to zrobić.

Chociaż jeśli komputer się wiesza to problem leży gdzie indziej, nie w chłodzeniu CPU. Raczej coś z zasilaczem, RAM lub choćby sterownikami. Ewentualnie kompletny brak przewiewu w obudowie (np. zatkana kurzem).

Komputer dwa razy mi się wyłączył, gdzie temperatura była w okolicach 87 stopni, jasno wskazuje, że 2 stopnie do maxa to niewiele brakuje, a jednym z zabezpieczeń przegrzania jest wyłączenie komputera (z tego co wyczytałem w necie).

Jedynie obudowa jak pisałem, jest mocno wygłuszona, z definicji taka obudowa ma kiepski airflow i to może być przyczyną, dlaczego tak mocno się grzeje.

I teraz, po ściągnieciu lewego i prawego panelu, temperatura w idle spadła o 10 stopni, jest teraz około 50, ale pomiary w Cinebench są identyczne jak wyżej. Zatem otwarcie obudowy poprawiło trochę idle, ale bez znaczenia gdy komp pod obciążeniem.

1 polubienie

Tak jak pisałem temperatura pod obciążeniem zawsze będzie wysoka. Tak ma być. Komputer nie powinien się jednak wieszać, powinieneś za to widzieć że obniża taktowania.

Skoro po otwarciu obudowy temperatura spada o 10 stopni, to ciężko inaczej to nazwa niż, że jest ona do bani. Obudowa z dobrą konfiguracją wiatraków powinna poprawiać chłodzenie, a nie je pogarszać.

Jest też teraz gorąco, co też zdecydowanie wpływa na temperatury. Z tego co widzę mój 5800X3D ma obecnie 53 stopnie pod lekkim obciążeniem (7% - youtube, parę aplikacji). Nic mi się jednak nie wiesza. Mogę grać godzinami w MSFS 2020 który potwornie obciąża komputer i nic się nie dzieje.

no właśnie w msfs2020 pod VR się komp gotuje i zdarzyło się kilka razy, że zaczęły się kolosalne ścinki (wtedy właśnie CPU miało throttling), ale dwa razy zdarzyło się, że całkiem zgasł. PSU ma 1000W Corsair.

Jedno wiem na pewno, AiO jest gówniane. Nie polepsza w żadnym stopniu chłodzenia, a jest nawet głośniejsze od air cooling. Przyda się ta informacja ludziom, którzy pogooglują.

Przecież pisałem wielokrotnie, że powietrze jest lepszym rozwiązaniem, oczywiście przy założeniu, że robimy to za jakieś normalne pieniądze.

A powinno mieć i to spory.

Może zacznij od prime 95. odpal test torture na wszystkich rdzeniach a potem jedynie na czterech.
Jeśli szaleje turbo, to przy 4 rdzeniach poleci temperatura momentalnie, a na wszystkich będzie chłodniej.

może daj -10 mV w tym PBO i bedziesz miał niższe temperatury

No obudowa ładnie wygląda ale z wlotami powietrza to kiepsko. Zobacz np jak wygląda ASUS Prime AP201 Case TG. W Twoim przypadku zdecydowanie pomogłaby albo wymiana obudowy albo wywiercenie kilku otworów w obudowie na „miejscu” gdzie są wentylatory to może miałyby skąd te powietrze zaciągać XD
Ciekawostka. Mój komp z i5 też grzał się niemiłosiernie ale nie było spadków wydajności. Sytuację poprawiło właśnie całkowite wyłączenie oszczędzania energii bo wtedy procek stanął na 2,6GHz na stałe ale że nie wchodzi w turbo to 65 mam pod mocnym obciążeniem np w stresie. Do 70 może doszłoby jakby ze dwie godziny sobie film konwertował.