Procesor do filmów FullHD

Mój obecny Pentium 4 3GHz HT nie wyciąga niestety filmów FullHD (nie wiem jak z filmami HD sprawa się ma). Ogólnie je wyświetla i przy mało wymagających scenach wszystko płynnie idzie. Ale jak pojawia się komputerowy render obrazu to już jest masakra :smiley: pixeloza i rozmazany obraz.

Chcę zmienić procesor na najtańszy możliwy, który wyciągnie FullHD.

Myślałem o Intel Celeron Dual-Core E3400 2.6 GHz ( http://www.proline.pl/?p=DUALCORE+E3400+2.6G ), ale nie jestem do końca przekonany czy spełni moje oczekiwania.

Co prawda w laptopie mam Intel C2D 2.2GHz i wyciąga on filmy pracując na 60-80% mocy, więc mocniejszy (w GHz) Celeron też powinien dać radę. Ale może macie jakieś obiekcje na ten temat? :slight_smile:

Częstotliwość taktowania to nie jedyny parametr procesora. Celeron to seria tanich procesorów, a Core 2 Duo są dodatkowo o generacje nowsze. Lepiej nie sugeruj się laptopem.

Pamięć cache też gra rolę. Ale przede wszystkim za wyświetlanie obrazu odpowiada karta grafiki :slight_smile:

Dokładnie, to karta grafiki obecnie odgrywa znaczącą role przy dekodowaniu filmów full HD. Jeśli chodzi o procesor to polecam C2D E8400, nie wiem po ile teraz stoi, ale ndal jest to bardzo dobry i wydajny procesor, niekiedy lepszy od Quada

Trochę czytałem o HD i obsłudze CPU/GPU i większość opinii jednak wskazuje na większe zapotrzebowanie CPU niż GPU.

A z racji, że jest to taki serwerek domowy który wykorzystuję także do LAMP, Samba/NAS to wolę zainwestować w CPU bo go bardziej wykorzystam, niż GPU które byłoby wykorzystywane tylko do filmów :stuck_out_tongue:

E8400 - ~599 zł kosztuje :stuck_out_tongue: Więc na bank go nie kupię :slight_smile:

Według mnie bierz najtańsze 4-jaja (jeśli masz budżet okrojony).

Nie wiem czy jest potrzeba wymiany na czterordzeniowy, ja bym wybrał znacznie lepszą jednostkę dwurdzeniową , E8400 ma aż 6MB cache to jest torpeda do 95% zastosowań i 3GHz na rdzeń. Czego chcieć więcej?

Najpierw to sprawdź jakie procesory obsługuje Twoja płyta główna, bo nie znam za wielu płyt pod pentium 4 obsługujących core2.

Podaj model płyty głównej i na tej podstawie postaramy się dobrać najlepszy procek.

Mój teściu ma laptopa HP 530 (Celeron M 520 - 1,6GHz, Vga: GMA 950) i filmy FullHD chodzą bez problemu. Więc kwestia płynnego odtwarzania filmów zależy “chyba” od całej konstrukcji

U mnie 2 rdzenie @ 2,2GHz (4MB cache) + HD2600. Trailery.

Termiantor Salavtion: 1920x800 (@ ~ 15Mb/s), 24fps - CPU 40-60%

WipEoutHD (PSN): 1920x1080 (@ ~ 20-30Mb/s), 60fps - pokaz slajdów (1 klatka na 2 sekundy :smiley: ).

Wszystko zależy od bitrate i framerate’u ale do oglądania większości fullHD nie trzeba wymiany całego komputera.

Jeśli masz 1 rdzeń to filmy FullHD będą chodzić tylko przy akceleracji GPU - a to już trzeba posiadać odpowiednią grafikę. Bierz najtańszą dwurdzeniówkę - ten celeron udźwignie FullHD.

Jest mnóstwo takich płyt :slight_smile: Tylko takie płyty wybieram - aby obsłużyły od mojego P4 do C2Q, abym nie musiał zmieniać płyty głównej co procek.

Przykłady:

No ok, to fajnie, że taką znalazłeś, ale podaj model tej swojej płyty to wspólnie dobierzemy coś sensownego :slight_smile:

Abit I-N73H

Lista obsługiwanych procesorów:

http://www.abit.com.tw/cpu-support-list … i-n73h.htm

Hmmm… nie ma żadnego Celeron Dual-Core na liście, a z opisu: http://www.abit.com.tw/page/en/motherbo … AME=I-N73H wynika:

Stawiam więc, że jak płyta obsługuje takie multum procesorów z różnym FSB i z różną ilością rdzeni to i obsłuży jeden dodatkowy więcej :stuck_out_tongue: