Procesor działa na max 80% i nie używa wtedy pełnego taktowania

Witam. Piszę ponieważ mam pewien problem z procesorem. Kiedy jest on maksymalnie obciążany to w menedżerze zadań pokazuje on max 75-80% (nawet na stress testach). Procesor najczęściej jest nagrzany do 78 stopni. Po złożeniu komputera tak nie było a po kilku miesiącach pojawił się ten problem. Procesor jest podkręcony do 4300Mhz

Mój sprzęt:
Procesor: AMD A8-7650K (wiem że słaby :frowning:)
Ram: 2x 8gb (jeden noname drugi GOODRAM)
Płyta główna: MSI A68HM GRENADE
GPU: MSI GTX1060 3GB
Zasilacz: BeQuiet System Power 500W
System: Windows 10 PRO
Dysk: 1xSSD 2xHDD (HDD 1 na usb 2 na sata)
Cooler CPU: (nie wiem dokładnie jaki ale chyba stockowy :P)

Hej,

Na początek zobacz w profilach zasilania, czy tam nie masz maksymalnego stanu procesora zmniejszonego na 80%.

Pozdrawiam,
Dimatheus

Hmmm, ciekawy jestem czy nie będzie to miało związku z Integrą.
Offtopic: Swoją drogą idzie w coś ciekawego an tym zestawie pograć?

W sumie temat powinien brzmieć:

“Drodzy forumowicze, mam problem z użytkownikiem! W Internecie jest dokumentacja techniczna, ludzi na forach piszą, że maksymalnie znoszę 70 stopni, a ten szaleniec chce mnie zabić, kręci ponad wszelkie limity… Co mam zrobić z tym problemem?”

Oficjalne forum AMD 72 stopnie, ludzie piszą na tomshardware to samo: nie przekraczać 70.
Kij idziemy po 80stopni! O procesor źle działa :smiley:

https://community.amd.com/thread/199595

Dałoby się, ten procek, mam prawie identyczny, to taki AThlon 200G, czyli z 1050ti lub 1060 raczej nie udławi się dokumentnie :wink:

PS. No i wystarczyło chwile poszukać w dobrych źródłach, przekręciłeś biedaka, taki objaw jest zarejestrowany przy zbyt wysokich ustawieniach :wink:

https://www.anandtech.com/show/9217/the-amd-a8-7650k-apu-review-also-new-testing-methodology/3

1 polubienie

To znaczy np. AC Origins w średnich w jakichś 40+ FPS?

Z tym prockiem to trochę lipa bo komputer z allegro za 1100zł ale widać nie opłacalny :frowning:. Gram głównie w GTAV(FIVEM), AC Unity (tu na takim taktowaniu przy 78stopni mam niestety przeciążenie cpu i 30fps), CS:GO i STAR WARS BF2 (ok. 50fps na średnich). Najlepiej tu chyba wychodzą gry które nie mają zbyt wiele rzeczy zależnych od procesora. A co do integry to szkoda gadać.

Dzięki za odp.
W zasadzie to patrząc na to że w inni podkręcali go do 4.6 Ghz
(na przykład tu) to też chciałem spróbować. Nigdy wcześniej nie podkręcałem a ten stockowy cooler chyba nie jest do tego. No nic to chyba kupię coś nowszego bo gry męczą ten procesor :slightly_smiling_face:.

Mam ten sam i powiem tak: wymagające gry owszem męczą go, ale mniej wymagające pójdą :wink: Głównie dzieki tej całkem niezłej integrze, kilka lat temu cenowo wychodził jak i3, był, i nadal jeszcze jest, to niezły procek do mini komputera domowego, internetu, jakaś stara gra, ale ten procesor nigdy nie był gamingowy :wink: Poczekaj teraz kilka dni to powinno być coś o Ryzenach 3XXX wiadomo, apu z 6 rdzeniami może być dobrym kandydatem zamiast starego “buldożera”:slight_smile:

PS. Z tym że inny się udaje, to możliwe, ale zwykle biorą lepsze chłodzenie, droższe płyty, co …pozwala kupić lepszy procesor :wink: Zresztą nigdy nie wiesz jaki masz na płycie kawałek krzemu i ile zniesie.

Dzięki za info o tych temperaturach. Nareszcie procek się już nie krztusi tylko działa w miarę normalnie :slight_smile:. Tylko szkoda że na bazowym taktowaniu :(. Aż dziwne że nowsze Ryzeny wytrzymują 95 a mój A8 tylko 72. No nic. Tylko czekać na wydanie nowych ryzenów i kupić starszy bo taniej :stuck_out_tongue:
Poza tym wcześniej leciałem na bardzo słabym laptopie z Intel Celeron N2840 a dokładniej na tym: link
Przerzutka z tego na ten AMD to jest coś świetnego.

Takie dziwne pytanie zadam. Czemu nie kupisz dobrego chłodzenia, które zostanie w razie przesiadki na nowy sprzęt?

Zgadza się :wink:

Na dobra sprawę autor może, po kosztach, kupić chłodzenie boxowe do FX, one brały 90 czy anwet 100w, wiec jakieś lekki OC da się, podobnie z następnym Ryzenem 3xxx, on też będzie 65w (mówię o tych najpopularniejszych pewnie) :wink: Koszt takiej zabawy to z 20…zł? Sprawdź tylko, czy FX na 100% pasuję, z netu wynika, że tak.

A może ma ktoś polecić jakiś dobry procesor do tej płyty. Jak najlepszy bo chcę wycisnąć z niej jak najwięcej a nie chcę na razie kupować nowej płyty (chociaż wiem że na tą płytę za wiele nie ma)

Nie ma najmniejszego sensu zmieniać Twojego procka bo najmocniejsze są minimalnie lepsze, a mało nie kosztują (tak, płyta główna obsługuje).
https://www.cpubenchmark.net/compare/AMD-A10-7890K-vs-AMD-Athlon-X4-880K-vs-AMD-A8-7650K/2744vs2747vs2489

1 polubienie

No cóż… No to spróbuję wejść na x-kom i znaleźć coś lepszego (nowa płyta i procek) w wolnym czasie (bo zresztą mój obecny komputer to gotowiec z allegro więc wole sam złożyć) :slight_smile:.

Ile myślisz wydać na nowe i lepsze?

Na razie złożyłem coś takiego:


W przyszłości chętnie dokupiłbym do tego kolejne 8GB RAM…
Planuję też o zmianie mojego GTXa. Ma zdecydowanie za mało pamięci graficznej. Lepsze są te z 6GB. A no i czy to wystarczy do odpalenia większości nowych gier na ULTRA w 1280x1024 + streaming?
A no i nie wiem czy się zmieści wszystko w mojej obudwie: http://bit.ly/LOGIC_K2
Bo jakby co to planuję jej zmianę na jakąś bardziej markową

Z kodem last-minute, procesor 50 zł taniej.za to koniecznie weź RAM 8GB w 2 kościach z 3200MHz.

… i jak się da to pamięci 2800 lub 3000- Ryzeny maja na tym zysk, a 1600 to nie zaszkodzi :wink:

Jak planujesz zmianę taniej wyjdzie pewnie rx580 8 GB bo od zielonych za nowa ponad 1000 tu się zmieścisz.

No właśnie ta płyta nie obsługuje lepszych pamięci. Można je tylko przetaktować do 3000mhz ale to chyba nie problem bo to jedna z najlepszych płyt na xkomie. No i czy ten procesor jest wystarczająco dobry. W sensie żeby obrabiać filmy w fullhd? Mam tylko nadzieję że stockowy cooler da radę go chłodzić (podkręcać na nim nie będę ale i tak później dokupię lepszy).
A ram mogę wziąć w 2 kościach 8gb ale potem chciałbym rozbudować do 32GB.

No właśnie wolę od zielonych. Mają lepsze wsparcie i fajniejsze oprogramowanie. Radeony często się bardzo grzeją a nawet jak nie to są czasami nie wspierane przez wiele aplikacji (i nie maja przyśpieszenia sprzetowego na PREMIERE PRO).

No najwyżej podkręcę bo ta płyta lepszych nie wspiera :frowning: