Procesor E2180 działa na 1200Mhz i nie mogę tego zmienić

Witajcie, mam problem z komputerem narzeczonej. Otóż zauważyłem w CPU-Z, że procesor Pentium E2180 o nominalnym taktowaniu 2Ghz działa na 1200Mhz (mnożnik 6x). Wszedłem do BIOS i patrzę rzeczywiście CPU Clock Ratio jest na 6X ustawione. No to zmieniam na 10X. Restart kompa, a tam dalej 1200Mhz. Powrót do BIOSa a tam znów 6X. Niestety BIOS mi nie chce zapisać zmiany. Po każdym ponownym uruchomieniu ustawia się ponownie na 6X. Ktoś mi może pomóc?

Płyta główna to Gigabyte P31-DS3L. Sprawdziłem jeszcze 3DMark2005 i tam po skończonym teście pokazał taktowanie procesora 1144Mhz a osiągnięty wynik przy grafice 8600GT Sonic+ tylko 7200 albo 7700 punktów! Powinno być chyba coś ponad 10000 prawda?

EIST w BIOSIE włączone. Jeżeli tak po bez dużego obciążenia będzie chodził na mnożniku 6x. :smiley:

Żeby zapisać zmiany w biosie przeważnie wychodząc z niego wciska się F10, nieraz z boku jest opis co jak. A sprawdzałeś na bieżąco czy taktowanie zmienia się zależnie od obciążenia i nie ma tak że taktowanie zwiększa się po uruchomieniu jakiegoś programu i można sprawdzic mając okno CPU-Z cały czas otwarte i jakiś program włączyć. Dodatkowo w biosie może być opcja do ustawień ratio czy jak się zwie albo wyłączyć zmieniające się taktowanie i ustawić na sztywno kunsztro wyjasnił.

No właśnie przy obciążeniu się nie zmienia co pokazał 3DMark. Także uruchamiając 7zipa CPU-Z cały czas wskazuje 1200Mhz.

Tak zapisywałem oczywiście poprzez F10 (Save & Exit). Tak jak napisałem, w BIOSie na sztywno jest ustawione 6X i nie chce zapisać zmiany na 10X.

Nie wiesz czy wczesniej zmieniało się taktowanie a teraz nie . Sprawdzałeś czy procesor jest na liście obsługiwanych przez płytę główną jak wyłączenie EIST nie pomogło można jeszcze spróbować zresetować bios ale nic z tego jak nie obsługuje chyba że trzeba nowszy bios wgrać jak wynika ze specyfikacji płyty głównej.

Procesor na pewno jest obsługiwany bo “jakiś czas temu” wszystko było normalnie. Lista CPU

Wymień baterię na płycie głównej. Mogła paść ze starości (mobo ma już kilka lat) i BIOS nie może zapisać ustawień.

Hmm, chyba nie bateria. Wyłączyłem funkcję CPU Thermal Monitor 2 (TM2) dzięki czemu zmiana mnożnika na 10x została zapisana. Ale radość była przedwczesna. Odpalam SuperPi ver 1.5 test 1M i czas ponad 1min (na mnożniku 6x było to 48s, a normalnie powinno być chyba coś koło 30s). Odpalam CPU-Z a tam znów taktowanie około 1200Mhz, mnożnik owszem 10x, ale Bus Speed spadło z 200Mhz na 120Mhz! Natomiast Core Voltage jest 1.28V a było wcześniej 1.15V. Jakieś jeszcze pomysły Panowie?

wgraj nowy bios i ustaw na opcje domyśle

A ja bym sprawdził chłodzenie i pastę tego procka, bo może za bardzo się grzeje. Na moim E2160 przy źle nałożonej paście zamiast 1,8 GHz zaczął działać na 1,4 i przy większym obciążeniu się wyłączał. Ponowne nałożenie pasty załatwiło sprawę.

Jeżeli tu chodzi o system Windows Vista/7 ,to sprawdź Panel Sterowania > Opcje zasilania > Zmień ustawienia planu > Zmień zaawansowane ustawienia zasilania > Zarządzanie energią procesora , sprawdź czy masz przy min 5% a przy max 100% jak nie to tak ustaw i zastosuj zmiany.

@bison616: Wolę nie ryzykować nowego BIOS skoro mi nie jest potrzebny. Na tym też powinno być wszystko ok. Załadowałem domyślne ustawienia, które zmieniły na 10x ale po restarcie wraca do 6x :frowning:

@hito-kun: Właśnie przed chwilą wyczyściłem komputer i nałożyłem świeżą pastę pod radiator. Niestety niczego to nie zmieniło :frowning:

@Łukash: Akurat system to XP.

ryzyku przy wgraniu biosu nie istnieje obecie a skoro przy starym sie ci to dzieje to nie masz wyjścia i musisz to zrobić

A próbowałeś ustawić inny mnożnik niż x10 ? oO

Próbowałem, też nie działa :confused: