Procesor E2180 działa na 1200Mhz i nie mogę tego zmienić


(Elkanguro) #1

Witajcie, mam problem z komputerem narzeczonej. Otóż zauważyłem w CPU-Z, że procesor Pentium E2180 o nominalnym taktowaniu 2Ghz działa na 1200Mhz (mnożnik 6x). Wszedłem do BIOS i patrzę rzeczywiście CPU Clock Ratio jest na 6X ustawione. No to zmieniam na 10X. Restart kompa, a tam dalej 1200Mhz. Powrót do BIOSa a tam znów 6X. Niestety BIOS mi nie chce zapisać zmiany. Po każdym ponownym uruchomieniu ustawia się ponownie na 6X. Ktoś mi może pomóc?

Płyta główna to Gigabyte P31-DS3L. Sprawdziłem jeszcze 3DMark2005 i tam po skończonym teście pokazał taktowanie procesora 1144Mhz a osiągnięty wynik przy grafice 8600GT Sonic+ tylko 7200 albo 7700 punktów! Powinno być chyba coś ponad 10000 prawda?


(Kunsztro) #2

EIST w BIOSIE włączone. Jeżeli tak po bez dużego obciążenia będzie chodził na mnożniku 6x. :smiley:


(hirem) #3

Żeby zapisać zmiany w biosie przeważnie wychodząc z niego wciska się F10, nieraz z boku jest opis co jak. A sprawdzałeś na bieżąco czy taktowanie zmienia się zależnie od obciążenia i nie ma tak że taktowanie zwiększa się po uruchomieniu jakiegoś programu i można sprawdzic mając okno CPU-Z cały czas otwarte i jakiś program włączyć. Dodatkowo w biosie może być opcja do ustawień ratio czy jak się zwie albo wyłączyć zmieniające się taktowanie i ustawić na sztywno kunsztro wyjasnił.


(Elkanguro) #4

No właśnie przy obciążeniu się nie zmienia co pokazał 3DMark. Także uruchamiając 7zipa CPU-Z cały czas wskazuje 1200Mhz.

Tak zapisywałem oczywiście poprzez F10 (Save & Exit). Tak jak napisałem, w BIOSie na sztywno jest ustawione 6X i nie chce zapisać zmiany na 10X.


(hirem) #5

Nie wiesz czy wczesniej zmieniało się taktowanie a teraz nie . Sprawdzałeś czy procesor jest na liście obsługiwanych przez płytę główną jak wyłączenie EIST nie pomogło można jeszcze spróbować zresetować bios ale nic z tego jak nie obsługuje chyba że trzeba nowszy bios wgrać jak wynika ze specyfikacji płyty głównej.


(Elkanguro) #6

Procesor na pewno jest obsługiwany bo “jakiś czas temu” wszystko było normalnie. Lista CPU


(witkacz) #7

Wymień baterię na płycie głównej. Mogła paść ze starości (mobo ma już kilka lat) i BIOS nie może zapisać ustawień.


(Elkanguro) #8

Hmm, chyba nie bateria. Wyłączyłem funkcję CPU Thermal Monitor 2 (TM2) dzięki czemu zmiana mnożnika na 10x została zapisana. Ale radość była przedwczesna. Odpalam SuperPi ver 1.5 test 1M i czas ponad 1min (na mnożniku 6x było to 48s, a normalnie powinno być chyba coś koło 30s). Odpalam CPU-Z a tam znów taktowanie około 1200Mhz, mnożnik owszem 10x, ale Bus Speed spadło z 200Mhz na 120Mhz! Natomiast Core Voltage jest 1.28V a było wcześniej 1.15V. Jakieś jeszcze pomysły Panowie?


(bison616) #9

wgraj nowy bios i ustaw na opcje domyśle


(Hito Kun) #10

A ja bym sprawdził chłodzenie i pastę tego procka, bo może za bardzo się grzeje. Na moim E2160 przy źle nałożonej paście zamiast 1,8 GHz zaczął działać na 1,4 i przy większym obciążeniu się wyłączał. Ponowne nałożenie pasty załatwiło sprawę.


(Łukash) #11

Jeżeli tu chodzi o system Windows Vista/7 ,to sprawdź Panel Sterowania > Opcje zasilania > Zmień ustawienia planu > Zmień zaawansowane ustawienia zasilania > Zarządzanie energią procesora , sprawdź czy masz przy min 5% a przy max 100% jak nie to tak ustaw i zastosuj zmiany.


(Elkanguro) #12

@bison616: Wolę nie ryzykować nowego BIOS skoro mi nie jest potrzebny. Na tym też powinno być wszystko ok. Załadowałem domyślne ustawienia, które zmieniły na 10x ale po restarcie wraca do 6x :frowning:

@hito-kun: Właśnie przed chwilą wyczyściłem komputer i nałożyłem świeżą pastę pod radiator. Niestety niczego to nie zmieniło :frowning:

@Łukash: Akurat system to XP.


(bison616) #13

ryzyku przy wgraniu biosu nie istnieje obecie a skoro przy starym sie ci to dzieje to nie masz wyjścia i musisz to zrobić


(_abrakadabra_) #14

A próbowałeś ustawić inny mnożnik niż x10 ? oO


(Elkanguro) #15

Próbowałem, też nie działa :confused: