Procesor - Jak obliczyć jego wydajność

Witajcie.

Mam taki pewien problem z procesorem. Mój procesor to Intel Dual-Core E5200 2x 2.5GHz

Planuję zakupić pewną grę, spojrzałam więc na jej wymagania

Z tego co wiem to Dual-Core jest lepszy od Pentium 4, no ale tamten ma 3 GHz a mój ma 2x 2.5 Wiadomo, że tego się ze sobą nie mnoży. No i teraz mam dylemat - czy mój dwurdzeniowy procesor jest lepszy od tego jednordzeniowego który ma jednak więcej GHz?

No i czy można obliczyć jakiś działaniem matematycznym to, ile mój procesor ma “serio” GHz?

Ogólnie chce wiedzieć czy ta gra będzie w miarę płynnie działać na moim komputerze. Raczej o resztę wymagań martwić się nie muszę.

Tak, Twój dwurdzeniwiec jest lepszy od Pentium 4.

Po pierwsze ma nowsze jądro, które jest bardziej efektywne od jądra pentium 4 (stara, niezbyt efektywna technologia NetBurst).

Po drugie Twój cpu ma 4 razy więcej pamięci cache (2mB zamiast 512kB)

Po trzecie ma dwa rdzenie co oznacza, że w tym samym czasie jeden rdzeń może obsługiwać procesy systemowe a drugi procesy użytkownika np. grę.

Nie policzysz tego tak. Wszystko zależy czy program/gra jest wstanie korzystać z 2, czy np. 4 rdzeni. Poza tym z tym liczeniem wydajnośc w GHz to kiedyś było łatwo, a teraz to ciężko porównać. Mimo mniejszego taktowania nawet jeden rdzeń w Twoim procesorze będzie bardziej wydajny niż PIV.

Jak wyżej napisali, lepsze dwa rdzenie niż jeden rdzeń z HT. Jak zmierzyć wydajność ? Wystarczy ściągnąć Sisoft Sandra i sobie po testować i się człowiek dowie ile wydajności ma komputer z P4 i dwurdzeniowcem. Sam sobie zrobiłem mały test i widać że jest różnica.

77d131161113769.jpg