Procesor+Mobo. Optymalny wybór - Luty 2009

Witam.

Myślę o złożeniu nowego PC-ta, gdyż mój “staruszek” jest już trochę wysłużony.

Interesuję się obróbką wideo, multimediami i ogólnie ergonomiczną obsługą PC-ta.

Nie określam kosztów procesora i mobo, gdyż nie jestem zwolennikiem CCC a z drugiej

strony wydawania na wodotryski.

Procesor i mobo powinny być ze “średniej półki” może nawet trochę wyżej.

Nowy PC powinien posłużyć kilka lat (o ile w informatyce o takich przedziałach czasowych

można rozmawiać).

Przede wszystkim stabilność i ekonomiczność.

Procesor INTEL + markowa płyta główna to dwa podstawowe parametry.

O reszcie podzespołów na razie nie rozmawiajmy.

Proszę o Wasze sugestie.

ile na proca i płyte masz kasy

Zobacz mój podpis.

Komputer chodzi jak marzenie. Jeśli obrabiasz duże pliki wideo, to możesz pomyśleć o innym systemie dyskowym.

wiktor96 ,

Specjalnie nie określiłem kosztów, gdyż jak napisałem

ma to być wybór optymalny, czyli żadna “taniocha” ale też nie mam

zamiaru kupować czegoś bardzo drogiego.

Dodane 17.02.2009 (Wt) 21:01

Mireczek ,

Zastanawiam się czy procesor czterordzeniowy jest obecnie

optymalnym wyborem ?

Np. MSI P45 Neo3-FR+Intel Q6600

Możesz też rozważyć kupno AMD Phenom II wyraźnie AMD poprawił wydajność, szczegółowe testy na egielda.com.pl.

KabutO ,

Dzięki. Tak trochę poczytałem.

Myślę, że jednak optymalnym rozwiązaniem będzie

procesor Intela dwurdzeniowy.

Czy warto jest obecnie inwestować w procesor czterordzeniowy ?

Czytałeś testy ? Więc powinieneś wiedzieć że do materiału video czy ogólnie multimediów procesor 4 rdzeniowy będzie odpowiedni bo często będą wykorzystywane jego 4 rdzenie. Sam musisz zdecydować czy opłaca ci się kupić 4 rdzeniowy procesor. Do gier wystarczą 2 rdzenie.

KabutO ,

Tak. Czytałem.

Obróbką wideo i multimediami zajmuję się amatorsko.

OK. Teraz to już praktycznie można by się skupić na wyborze

czterordzeniowca.

Myślę, że będzie uzasadniony zakup w granicach 800-900 PLN.

Masz 4 opcje

Intel Core2 Quad Q6600 prądożerny bardzo wskazany zakup zasilacza o wysokiej efektywności (certyfikat co najmniej 80+) zmniejszając tym samym koszty pracy. Ale wciąż dobry, duży potencjał OC.

Intel Core2 Quad Q8200 - niby lepszy po wykonany w technologii 45nm czyli mniej łakomy na prąd, dość duża wada w postaci małej ilości pamięci podręcznej (cache). Na stronie której Ci podałem musisz sobie przeanalizować czy w aplikacjach które będziesz używał pamięć cache odgrywa jakąś rolę.

Phenom II

AMD Phenom II Quad-Core 920 (ceną chyba nieco powyżej 900) http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=4797-23

na pulpicie bardzo małe zapotrzebowanie na prąd (wyłączane od prądu sa nie potrzebne rdzenie) ale w pracy prądożerność typowa dla tych procesorów.

można również rozważyć zakup 3 rdzeni wykonanych przez AMD http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=4797-24 choć tu już nie jest tak atrakcyjnie.

KabutO , Dzięki.

Wybiorę jednak procesor ze stajni Intela.

Będą to raczej 4 rdzenie.

Poczytam jeszcze w necie.