Procesor nie do końca 64 bitowy

Sprawa niby prosta, a jednak skomplikowana. Na tapecie komputerek typu All-In-One ASUS Eee TopPC ET1610PT, z procesorem Intel Atom D410 Który niby obsługuje instrukcje 64bit, jednakże ma jeden rdzeń i jeden wątek. Dodatkowo komputerek ten ma tylko jeden slot na pamięć RAM DDR2. Obecnie jest to 2GB. Jak widać nieopłacalnym się wydaje podmiana pamięci na jedną kość 4GB bo w systemie 32bit będzie wykorzystywane tylko 3GB.
Czy zatem jest jakikolwiek argument za zainstalowaniem tutaj systemu na 64bit.

Nie piszę że będzie Windows, nie piszę Linux, czy Android. Powiedzmy alternatywne rozwiązanie co do OS…, tylko czy warto tutaj pchać system 64bit czy jednak 32 analizując rachunek zysków i strat.

Wg tego, ten procek obsługuje PAE więc system 64-bit może obsłużyć więcej niż 4GB RAM.

Tak…, niby do 4GB. Tylko czy w obecnej konfiguracji startować z instalacją 64 czy 32 bit. Raczej nie będę dokupował pamięci. Trochę się nie opłaca, gdyby tu był choć drugi slot…

Tu masz specyfikację - https://www.cnet.com/products/asus-eee-top-et1610pt-all-in-one-atom-d410-1-66-ghz-2-gb-250-gb-led-15-6/

Max 2GB RAM Więc wiesz…

Upewniłem się raz jeszcze. Max to 4GB (patrząc na procesor) nie wiem czy komputerek by blokował 4GB, ale raczej i tak nie chcę inwestować. Mnie interesuje czy przy tych 2GB RAM pchać tutaj systemik 64botowy, czy wręcz będzie to bardziej pamięciożerne.

Zdecydowanie Windows 7 32-bit. Dla systemu 64-bitowego brak sterowników.

Wiec tak, do czego tej netbook ma być używany? Jak babcia chce popisać z wnuczkiem na czacie,to ok,ale Skype go chyba zawiesi, youtube tak samo. Ogólnie to ja bym na nim zainstalował tylko Windowsa XP, nic więcej. Internetu on nie obsłuży nawet :wink: Według strony Intela łyknie on 4 GB, ale to bezsens. Mimo dwóch watków, to osatnie procki na 478 go biją na głowę. Mam taki rozebrany na części, rozebrany w celach naukowych, bo się nie nadawał już do niczego…

Ehh… no dobra… widzę że ogólnikowo napisane nasuwa zbyt wiele wątpliwości. Tutaj nie poleci żaden Windows… jeśli kiedyś to powróci Windows XP, 32bit.
Ja chcę ten sprzęt przetestować z systemem Lakka, czyli stricte emulatorem konsol o przyzwoitej szacie graficznej :stuck_out_tongue:

Znaczy się - ta pewność z czego wynika? Od patrzenia na procesor? Ciekawe…

A, już mnie przestraszyłeś, ze komuś dasz w prezencie :wink: Wrzuć 64, pewnie wielkiej to różnicy mu nie zrob;)

Napisz proszę co wyszło z tych testów :slight_smile:

w internecie możesz znaleźć 2 sprzeczne opisy. Opis procesora TUTAJ< mówi, że 4GB to max. Natomiast opis sprzętu ET1610PT< wskazuje na te 2GB maksymalnie

Oczywiście,… taki mam zamiar :stuck_out_tongue: Na deserek mam jeszcze inny sprzęt o mocniejszej konfiguracji a też All In One

Tak jak napisał @Astor444, nie ma dla 64-bitowego Windowsa sterowników do chipsetu. 64-bitowy Linux powinien działać, bo tam sterowniki są w jądrze.

1 polubienie

To tak nie działa! Powodzenia w próbie włożenia jednej kości RAM 4 GB .
Koniecznie daj znać jaki będzie finał ( no jakbyś się jednak zdecydował na ten krok).

Przyznam szczerze że takiej kości w rękach nie miałem jak dotąd (też nie kupowałem bo to drogie a nieopłacalne raczej). Zazwyczaj laptopy które mi się przewijały przez ręce jak miały na DDR2 4GB to było to oczywiście 2x2GB. Na allegro są pojedyncze kości o tej pojemności, więc jeśli możesz zdradzić co masz na myśli mówiąc o “próbie” to się rozpisz, już jestem ciekawy. Pozdrawiam.

Jejku. Przecież napisał, że w specyfikacji komputerka (a nie procesora) jest napisane, że ten komputerek może obsłużyć maksymalnie 2GB ram. I nie ma znaczenie, że procek może więcej.

OKI. Nie sądziłem że prócz procesora coś może jeszcze ograniczać możliwości pamięci RAM, skoro slot dla DDR2 jest jeden. Już nie raz się spotkałem z kilkoma źródłami informacji nawet od producenta, że był błąd w opisie stąd moje ograniczone zaufanie do takich “kwiatków.”

Płyta główna? Bios?

1 polubienie

OK. Z pamięcią RAM już sobie dajmy spokój, uznajmy jednak że jest na stałe 2GB.
Czy przy takim układzie instalacja systemu 64bit przyniesie więcej korzyści czy raczej strat. Procesor niby obsługuje 64 bitowe instrukcje, jednak domyślam się że to “bieda edyszyn”, więc taki OS może być dla niego bardziej ociężały.