Procesor niskonapięciowy a zasilacz

Zakupiłem niedawno taki komputerek ale coś mi nie gra z nim bo według strony producenta obsługuje tylko procesory z literą “T” w nazwie modelu a mój nie ma jej ani też nie ma obniżonego taktowania jak jest w przypadku niskonapięciowych procesorów o ile się nie myle, do tego sam zasilacz ma tylko 65W a procsor chyba powienien mieć 35TDP

Do tego przy starcie i przy wyłączaniu go zauważyłem że radiator pracuje dużo głośniej, nie wiem co o tym myśleć w sumie

znalazłem to na stronie dell:

Czterordzeniowy procesor Intel® Core™ i5 szóstej generacji (65 W w obudowach MT i SFF, 35 W w obudowie micro)
Dwurdzeniowe procesory Intel® Core™ i3
Dwurdzeniowy procesor Intel® Pentium® oraz dwurdzeniowy procesor Celeron® ( 65 W w obudowach MT i SFF, 35 W w obudowie micro

z tego sklepu go kupiłem:

https://allegro.pl/oferta/dell-3040-micro-mff-g4500-8g-hdd-w10p-klasa-a-9906847336

TEORETYCZNIE można tego Pentiuma przyciąć do limitu 35W z 51W. Kosztem wydajności. U Ciebie jednak jest słyszalne chłodzenie, co wskazuje na wysokie temperatury (sprawdzałeś je cpuz, ooct etc?). Jeżeli nie minęło 14 dni i jest to firma, to moja rada jest: zwracaj to co prędzej.

Cena być może wydaje sie okazyjna, ale sprzęt nadaje się do niczego, a za rok czy półtorej ledwie na nim Internet pójdzie.

Gdyby to był przynajmniej Pentium 4560, to bym powiedział OK, ale tu masz gołe dwa rdzenie, bez wielowątkowości. Takich procesorów już nie produkuje się od kilku dobrych lat, właśnie z racji na żałosną wydajność. Jeżeli faktycznie dodatkowo obcięto zegary, dla uniknięcia spalenia zasilacza, to… czarno widzę komfort pracy. :wink:

jak pobiera 51w to dziwne ze sie nie spalil jeszcze ten zasilacz , nie chodzi mi o wydajnosc czy jest za stary, tylko o to ze zamontowanie zwykłego procesora która chyba nie jest obslugiwany przez ten pc poprostu go nie uszkodzi, temperatury sa na poziomie 61 stopni przy odtwarzaniu filmu 4K

w windows pokazuje 3,5Ghz w biosie też

Wcale nie dziwne, tak samo jak samochód. Jadąc 10 na godzinę spalisz mniej od 100, prawda?

Może uszkodzić pod obciążeniem, o ile układ chłodzenia jest za słaby, zasilacz jest za słaby, płyta ma za słabą sekcję zasilania.
A właśnie, jaka jest moc zasilacza, który dostałeś? Ja bym tak minimum ze 120-140W widział.

napisałem ze 65W, zreszta jest w linku info

Nie nie napisałeś, napisałeś, że:

Co odnosi się do poboru mocy procesora, nie do sumarycznej mocy dostarczanej przez zasialcz. Chyba rozumiesz różnice… :slight_smile: ?

napisalem w temacie:

“do tego sam zasilacz ma tylko 65W”

ps: czyli wszystko jest w porządku?

Przepraszam! Tego nie zauważyłem.

Nie, absolutnie nie jest w porządku. Połączenie tego procesora z zasilaczem 65W jest sprzedaniem Ci bomby.

Pobór mocy tego komputera oscyluje zapewne w okolicach 90-100W, skoro mówisz, że nie skręcony, jeżeli dojdzie do pełnego obciążenia procesora, to po ludzku zostaniesz z ogniskiem w domu.

Sprawdź jeszcze dla pewności CPU-Z ile ma wattage ten procesor, może to skręcona wersja, ale wątpię.

Przechwytywanie

No to według mnie zwrot. :slight_smile: Poczekaj jeszcze na opinie innych, ale siedzenie na 65W zasilaczu z tym prockiem, to dla mnie nieporozumienie (pamiętaj, że masz tam też płytę, dysk, podpięty modem wifi, które biorą z 30-60W pod obciążeniem), zresztą nic nie tracisz, bo zestaw też kiepski.

PS. Mocniejszy zasilacz tez nie jest rozwiązaniem, bo nie wiesz, jaka jest sekcja zasilania płyty i czy pobierający przez godzinę 51W procek nie usmaży jej.

żaden producent raczej nie zrobil takiej głupoty bo tu kazdy procesor i cała reszta by przeciążał ten zasilacz albo na starcie by się spalił jesli mowisz prawde z tymi 30-60W

niestety i3 niskonapieciowy bedzie pewnie jeszcze gorszy od mojego chyba że dopłace ze 300-500zł

Przeczytaj opinie na morele, ktoś mierzył, że w standbay komputer z takim prockiem pobiera 26 W, pod niewielkim obciążeniem zasilacz wytrzyma, ale nie ryzykowałbym odpalenia na nim na 2h testu obciążeniowego czy benchmarka. Wtedy pobór mocy wzrośnie i będzie po komputerku. :slight_smile:

Zresztą, gdybyś miał gaśnicę pod ręką, to możesz odpalić na noc i zobaczyć rano. :wink:

Intel Pentium G4500, 3.5GHz, 3 MB, BOX (BX80662G4500) w Morele.net

gdyby nie dało się zwrucić to zostaje wymiana procka, polecisz coś?

Szczerze? Szukać jelenia i mu to upchnąć.

Obawiam się, ze w normalnej cenie nie dostaniesz żadnego 4 wątkowego procka z literką T, a na tym 2 wątkowym 4500 wiele nie zdziałasz.

Poczekaj jeszcze na opinie kogoś jutro rano, na 100% ktoś cos podpowie, ale ja bym wybrał coś innego, i zasilacz na moje oko jest za słaby do mocnego obciążenia, i wydajność jest za słaba.

myślisz że ten pc z tym prockiem bedzie zbliżony wydajnością do g4500 ?

https://www.morele.net/komputer-dell-dell-optiplex-3040-micro-i3-6100t-2x3-2ghz-8gb-120gb-ssd-windows-10-home-pl-uniwersalny-6406796/

Jest jak byk na stronie DELL, ze do budy micro max procesor 35W. Z tym prockem co masz spalisz zasilacz, albo i całą resztę.
Na tym drugim za wiele tez nie zdziałasz.
Nie wiem po co Ci przycisk do papieru za kilkaset złotych.

bo tyle mam, 900zł może uzbieram o ile oddadza mi kase czyli 560zł za ten pc

chyba miesiąc na zwrot, i bardziej coś w ten deseń , jak malutki:
https://allegro.pl/oferta/lenovo-m73-tiny-i5-4570t-8gb-nowy-ssd-240gb-w10pro-10225871999

Przyzwoity typ. :wink:

Ja lubię kitajców i na ALiexpresie/ w PL bym szukał coś takiego. Wygląda fajnie, nawet jak na cło przyjdzie dopłacić, ale Banggooda nie znam. :wink:
T-bao tbook mn22 mini pc amd ryzen 3 2200u 8gb ddr4 128gb m.2 nvme ssd desktop pc dual core radeon vega 3 graphics 2.5ghz to 3.4ghz dp hd 4k dual wifi Sale - Banggood.com

@anon7248146

postanowiłem że lepiej złożyć samemu bude niż pakować się mini komputerki zwłaszcza że ceny i wydajność to jakąś pomyłka jest, do tego nic w takim nie wymieni, mam jeszcze pare pytań na pw odnoście części

Temat do zamknięcia.