Procesor P4 HT nie startuje na płycie bez HT


(Starchris) #1

Witam wszystkim

Poproszono mnie o modernizację starszego komputera i pojawił się mały problem ponieważ nie poprawnie zidentyfikowałem płytę główną: Myślałem, że to jest ta: MSI 845pe MAX, i dla tej płyty głównej zamówiłem procesor P4 HT 2,8 GHz, 1MB Cache, SL79K Prescott E. Teraz z kolei okazało się, że tak naprawdę to jest ta płyta główna: MSI 845pe Neo.

Gdy włączam komputer, to uruchamia się tylko wiatrak nad procesorem, nic innego nie startuje, żaden ekran na monitorze, światełka w DVD też nie nie świecą, jest idealna cisza, tylko ten wiatraczek chodzi. W związku z tym mam do Was pytanie, czy jeśli płyta główna nie obsługuje procesorów HT, to taki procesor się nie uruchomi czy jednak powinien się uruchomić, z tym że HT nie będzie działać. Myślę, że tutaj też popełniłem błąd, bo w sumie nigdzie nie pisze, że te płyty obsługują HT. Na starym 1,7 GHz Celeronie startuje bez problemu.

Poza tym dodałem 1GB RAM'u (buło 512), wymieniłem CD-ROM na DVD, kartę graficzną z GeForce 2 MX 400 zmieniłem na Radeona 9250 i zasilacz z 300 na 400W. To wszystko udało mi się wygrzebać z moich starych komputerów. Wszystkie części są sprawne więc one nie powinny być przyczyną błędu. Jedynie żaden procesor nie spasował dlatego zamówiłem na allegro.


(Veers) #2

To nie kwestia obsługi HT przez płytę, lecz napięć rdzenia i poprawnej identyfikacji mikrokodu CPU przez BIOS. Skoro płyta nie ma obsługi rdzenia Prescott , to procesor nie uruchomi się (a w skrajnym przypadku może dojść nawet do jego uszkodzenia ze względu na niższe napięcie zasilania rdzenia w stosunku do Northwood).


(vanderneels) #3

Z tego, co pamiętam, procesor z HT powinien działać na płycie bez HT, ale z obniżonym taktowaniem (FSB 533 zamiast 800).

Ale patrząc na listę obsługiwanych procesorów widzę, że na 845PE Neo działają tylko Pentium 4 na rdzeniu Northwood (512k cache, 130nm), a ten zamówiony to Prescott (1MB cache, 90nm).

Także nie będzie działać.

edit:

Veers był szybszy


(Starchris) #4

No to się wyjaśniło, dzięki serdeczne za informację. Teraz już na pewno zamówię kompatybilny procesor.


(Matadini) #5

Z tego co przeczytałem z twojej wypowiedzi nasuwają mi się dwie myśli:

  1. Zainteresuj się może jakąś aktualizacją biosu dla tej płyty głównej.

  2. Zresetuj BIOS i sprawdź co dalej będzie. Może na domyślnych ustawieniach - obniżone HT procesor może ruszy. :wink: Miałem trochę podobny przypadek z Pentiumem który miał 3 Ghz a dopiero po zmianie na 2 Ghz raczył wystartować.

@edit:

weźcie ludzie zanim ja zdążę Coś napisać to już problem rozwiązany :smiley:


(Starchris) #6

To też jest rozwiązanie problemu, tylko że to nie jest mój komputer i chciałbym go tylko usprawnić poprzez dodanie lepszych podzespołów. Szczerze to już mi się nie chce w nim grzebać.

Z tego co patrzyłem, to na allegro jest tylko jeden szybki procesor kompatybilny na 100%. To jest P4 HT 2,8 GHz 800 MHz, Cache 512 KB, Northwood 130nm, SL6WJ. Co prawda ma HT ale myślę, że bez problemu wystartuje na podawanej w tym temacie płycie.

http://allegro.pl/pentium-4-2-80ghz-512 ... 57929.html

http://allegro.pl/intel-pentium-4-2-8-5 ... 45256.html

http://allegro.pl/pentium-4-2-8-ghz-nor ... 39221.html

http://allegro.pl/intel-pentium-4-ht-2- ... 86265.html


(Veers) #7

O aktualizacji BIOSu możesz zapomnieć. Dostępna na stronie producenta nie wnosi obsługi nowszych CPU niż te które podane są w tabelce kompatybilności. Zresztą - zgodnie z nią Northwood pójdzie - ale będzie wymagał ustawienia opcji OC by osiągnąć założoną częstotliwość taktowania.


(Starchris) #8

Ale moment, Ty mówisz teraz o procesorze, który podałem w linkach do allegro w poprzednim moim poście, czy o tym, który zakupiłem - Prescott. Chciałbym mieć pewność.


(vanderneels) #9

Mówi o tych procesorach. Płyta je niby obsłuży, ale domyślnie na FSB 533 co daje taktowanie 133*14=1862MHz. Właściwe taktowanie można osiągnąć dopiero po OC. Także wiąże się to z zabawą ustawieniami BIOS, w tym pewnie pamięci. No i HT się nie przyda.

Najlepiej kupić:

http://allegro.pl/intel-pentium-4-s478- ... 85859.html

Ma 2,8GHz przy FSB 533. Zadziała od razu.


(Starchris) #10

Znowu popełnił bym błąd. Nie zauważyłem do czego odnosi się tak naprawdę słowo NOTE, a odnosi się do tego tekstu: Notice: It supports FSB 800MHz by Overclocking. Oczywiście, że lepiej kupić z szyną 533 MHz. Dzięki serdeczne za pomoc.