Procesor, rdzenie, codzienne używanie

Hej,

natknąłem się na wpis odnośnie rdzeni (stwierdzający, że wazniejsza jest moc pojedynczego rdzenia):

znalazłem stronę:
http://www.jaki-procesor.pl/

i wygląda na to, że cenowo i wydajnościowo dla jednego rdzenia najlepiej wychodzi procesor który ukazał się w styczniu 2017 (:D)
Intel Core i3 7350K, 4,2 GHz - 2 rdzenie, 4 wątki

Wydaje mi się trochę szalone uważać, że ten procesor jest lepszy (do gry w gry) od wielu wypuszczonych przez prawie dwa ostatnie lata, więc wolę Was zapytać, co o tym sądzicie?

Np. procesor AM4 RYZEN 7 1700X - też ma podobną cenę, 16 MB cache, 8 rdzeni (głupie pytanie zapewne, ale jeśli pisze 3,4 GHz to czy tyle ma każdy rdzeń?)

Moim zdaniem - wszystko zależy od aplikacji (gra to także jest aplikacja).
Czy TEN procesor jest lepszy - to zależy CO chcesz brać pod uwagę. Np. CPU na którym obecnie pracuję to i7 7700K, ale porównując do drugiego kompa z i5 8400 - na co dzień nie odczuwam różnicy, te pojawiają się dopiero w konkretnych sytuacjach (randering, gry, wirtualizacja) - i choć nie robiłem żadnych poważnych testów porównawczych - to w mojej opinii te różnice nie są jakieś wybitnie wielkie.
W mojej opinii - najlepszy procesor to taki, który umiejętnie (optymalnie) łączy zalety wysokiego taktowania, z ilością rdzeni fizycznych. Zauważ, że w większości rankingów - w grach lepiej wypadają CPU Intela - właśnie ze względu na wyższe taktowanie pojedynczego rdzenia, oraz na hmmm lepszy tryb Turbo (choć tu znowu mam mieszane uczucia).
Co zaś się tyczy “głupiego pytania” - to tak - jest to częstotliwość taktowania bazowego każdego z rdzeni fizycznych (w przypadku obciążenia tylko jednego rdzenia i z dobrym chłodzeniem wspomniany Ryzen może “dobić” do 3,9GHz)

Tutaj była inna treść. Niestety znowu edytował post zamiast napisać nowy, sorki.

Pasuje też nadmienić, że obecnie procesor do nowych mocnych gier, który nie ma co najmniej 4 fizycznych rdzeni to jest mało użyteczna :poop: (praktycznie każdy współczesny tytuł potrafi je wykorzystać). Hiper Threading nie jest nawet w połowie tak wydajny jak fizyczny rdzeń.

Dziekuje Wam za odpowiedzi:)

Powinienem powiedziec ze gram w SC2 i CS:GO, czyli wlasnie duza jest waznosc mocy jednego rdenia. Z drugiej strony wolalbym by w razie czego nowsze gry tez mi dobrze dzialaly, czyli wolalbym wybrac procesor 4 rdzeniowy z moca pojedynczego rdzenia jak najbardziej zblizona do tego i3.

A ja powiem z innej perspektywy :slight_smile:
Wincyj rdzeniuf ma znaczenie! :slight_smile:
Głupie porównanie jakie mam na co dzień:

  • Strusiński acer, z wymienionym prockiem na jeden z najwyższych core2 i ssd
  • budżetowy “śmieć” z z8350 (od tableta) i… jakimś budget hdd

Wydajnościowo 1 i 2 sumarycznie +/- 10%, oba windows 10, oba 4gb ramu, przy czym wydajność na rdzeń core 2 jest 2 x atoma.

Wniosek?
Atom działa płynniej, to znaczy: prawdopodobnie rdzenie mają znaczenie duże nawet w Windowsie. Może to być też kwestia jakichś instrukcji, ale ogólne wrażenie jest takie, że acer dogonił atoma dopiero po aplikacji ssd:)

Marcin raczej pokrótce, ale wyczerpująco odpowiedział na to pytanie :wink:

Eh procesor który teraz mam - i7 3370 (3.4 GHz) ma w rankingu wydajności jednego rdzenia - 2322

Wygląda na to, że jakbym chciał by SC2 leciało na najwyższych detalach, to powinienem kupić
AMD Ryzen Threadripper 1920X za 1,9k zł - ma wynik 9467

Bo inne, lepsze procesory są:

  1. dwurdzeniowe i3 poniżej 1k zł
  2. bliskie wydajności mojego procesora (w wynikach na jeden rdzeń)
  3. mają koszt 1,5k - 1,7k zł i znacznie gorsze wyniki niż Threadripper na jeden rdzeń, mimo że lepsze wyniki niż mój

ktoś ma jakiś inny pomysł?

Możliwe, że jeszcze nie dotarłem do jakiejś analizy, w której 4 rdzeniowy procesor ze znacznie większą mocą na jednym rdzeniu by mi pobił wydajnościowo i cenowo wszystkie inne

Wg mnie wystarczy taki, który da się wysoko podkręcić na co najmniej 4,5GHz.

Tam są błędy 1920X wydajność jednego rdzenia ma zbliżoną do 1900X, czy 1950X, do tego wydajność ich jedno rdzeniowa jest zbliżona do i7-3770 (okolice 2 tyś pkt).
Chcesz najwydajniejsze pojedynczy rdzeń, kup któryś z procesorów Intela na podstawkę 1151 z odblokowanym mnożnikiem i podkręć do okolic 5 GHz.
Tutaj w innym benchmarku dla pojedynczego masz wyniki po OC

Twój procesor (i7-3770) w tym benchu niepodkręcony ma okolice 145 pkt.
Najszybszy procesor po podkręceniu jest więc jakieś 50% wydajniejszy od Twojego obecnego (oczywiście dla jednego rdzenia).

Te bzdurne rankingi nie oddają zupełnie wydajności w realnych zastosowaniach. Puste cyferki.

Wyższe taktowanie nie zawsze daje większą wydajność.

Z linka Michal_88 wychodzi, ze wydajność do ceny (wyniki dla 1 rdzenia) najlepiej:
Intel Core i5-8600K (6R/6W)- 218 wynik, cena 1,2k zł

No to jest jeszcze względnie dobre posunięcie.

Ja mam takie ciekawe pytanie- pomysł;-) Ma ktoś w szopie lub piwnicy starego - najlepiej jednego z topowych 1 rdzeniowców:)? Fajnie by to porównać w windows 10 z ~~=wydajnością niskonapięciowym 2-4 rdzeniowym netbookiem :wink: O to byłby pomysł na artykuł - test, byłby ekstremalny dowód czy moc rdzenia, czy więcej drzeniuf :wink:

Tylko że te najwydajniejsze jedno rdzeniowe procesory, będą mniej wydajne niż pojedynczy rdzeń w takich netbookowych procesorach.
Wprawdzie nie topowy, ale chyba ostatni jedno rdzeniowy procesor do komputerów stacjonarnych to celeron g440 z rodziny Sandy Bridge, z taktowaniem 1,6 GHz. Natomiast ostatni topowy jednordzeniowy to chyba Pentium 4 Extreme Edition 3.73.
Ten Celeron g440 w w passmarku 690 pkt
Pentium 4 Extreme Edition 3.73 969pkt (tylko on miał HT, pojedynczy wątek 831)
A taki netbookowy pentium n4200 ma 2013 pkt (a pojedynczy wątek 830).
Czyli porównanie w przedbiegach wygrałby nowoczesny procesor netbookowy.

Można by g440 porównać ze starszymi netbokowymi.
N2800 wydaje się dla niego idealnym wręcz przeciwnikiem, to atom, ale z 2 rdzeniami i 4 wątkami, nawet nieco słabszy, więc celerona trzeba by nieco przyciąć :slight_smile: Koszt byłby minimalny, gdyby ktoś miał w piwnicy, a sporo by pokazało :wink:

https://www.cpubenchmark.net/compare/AMD-C-60-APU-vs-Intel-Atom-N2800-vs-Intel-Celeron-G440/244vs616vs681