Procesor sie grzeje

Witam, niedawno zmieniłem Athlona x3 435 na Phenoma x4 965 BE i teraz procesor gdy włacze jakąś gre bardzo sie grzeje i glosno słychac chłodzenie.
Sprawdziłem napięcie i domyślnie przypisane jest 1,425 V.

Dołączam jeszcze screeny z biosu i z hwinfo.

I pytanie brzmi o ile powinienem podniesc maksymalne napiecie procka lub jakie opcje powienienem w biosie zmienic?

phenom 965 był prądożernym i nagrzewającym się procesorem, więc nie jest to nic dziwnego. Jeżeli chcesz aby był cichszy to zmień chłodzenie ze stockowego.

Na stockowym chłodzeniu temperatury dla 965 powinny być około 44 stopni w spoczynku oraz przy pełnym obciążeniu powyżej 60 stopni (pewnie około 65), gdzie AMD podawał maksymalną bezpieczną temperature 62 stopnie pod obciążeniem(w rzeczywistości poniżej 70). Ja jak miałem kiedyś 955 to na dodatkowym chłodzeniu był słyszalny więc to normalne.

Możesz ewentualnie pobawić się w podkręcanie w drugą strone czyli obniżać napięcie.
Więc obniżaj krokowo napięcie i co krok rób test stabilności komputera po 1h potem jak już znajdziesz moment gdzie nie jest stabilny podwyższ trochę napięcie i zrób test przez 6-12h.

Deliberujemy, a odpowiedź jest banalna: autor wymienił procesor, ale zostawił najprawdopodobniej , bo ma przeca, słabsze chłodzenie athlona. Nie wiem ile ten Phenom ma, brak temperatury, ale jeżeli sporo, to najpewniejsze rozwiązanie. Druga opcja to pasta silikonowa termoizolacyjna…

Nici z samej pasty jak radiator nie będzie nadążał wydzielać ciepło.