Procesor strasznie się grzeję

Cześć wszystkim.

 

Mój procesor po mimo niestandardowego chłodzenia mocno się grzeję. Podkręciłem go do 2.8 (czyli całe nic ;( ) i temperatury są bliskie progu jego wytrzymałości, bo dochodzą do 70 stopni na 1 rdzeniu.

 

Specyfikacja:

Procesor: Intel Q8400 2,66GHz  @ 2,80Ghz

Płyta: Gigabyte GA-P31-DS3L

Ram 2x2GB

Karta: Gainward GTX260

Zasilacz: Be Quiet Pure Power L8 530W

Dysk; Seagate 1TB

Chłodzenie procesora: Fera 3 + wentylator na tyle obudowy.

 

Z tego co wiem to fera 3 powinna lepiej sobie dawać radę, czyż nie ?

Pastę nałożyłem tą w pakiecie z ferą.

 

57337972185681435170.png

Fera 3  ma max 1600 obrotów, których nie osiąga, to wskazywałoby na niewłaściwie nałożoną pastę. Dotknij radiatora, czy parzy?. Sugeruję ponowne nałożenie pasty (jakiejś dobrej). Ostatecznie do Fery 3 możesz dołożyć drugi wentylator.  To co pokazujesz, to nie są jakieś kosmiczne temperatury przy podkręceniu. Czy masz drugi wentylator z przodu obudowy? 

Nic Ci nie obciąża procesora? Dziwne, że na jednym rdzeniu taki skok temperatur. Szukałbym problemu w OS, nie sprzętowo.

P.S. Podaj dane z HWinfo, bo CPUid trochę za dużo bzdur pokazuje na Twojej płycie… obroty wentylatora szybsze od światła?

Moim zdaniem,ten odczyt z 3 żyłowego wentylatora od obudowy nie ma praktycznego znaczenia.

Nie są wysokie temperatury? Te temperatury są z normalnego użytkowania komputera. Max tego procesora to 71 stopni. Odpalę grę i już ma za gorąco.

Nic nie obciąża mi komputera.

Mam tylko ten 1 wentylator z tyłu obudowy.

Ta pasta jest zła? Mam jeszcze jakąś Cooler Master .

Radiator właśnie jest taki letni.

Nw co źle zamontowałem. Pasty dałem tzw. “ziarnko grochu” i docisnąłem . Myślałem, że to chłdozenie poradzi sobie z schłodzeniem tego procesora ;/

Bez obciążenia (przeglądarka itp)

 

I po krótkim graniu:

Może ta pasta musi się jeszcze dobrze wygrzać, bo chłodzenie wczoraj zamontowałem. 

Trudno ocenić, czy właściwie rozprowadziła się pasta (http://proline.pl/?n=nakladanie-pasty-termoprzewodzacej-na-procesor-najlepsza-metoda). Radiator przy dobrym przewodzeniu raczej powinien być znacząco gorący, gdyby dobrze odbierał ciepło procesora. Sprawdź, czy pasta dobrze się rozłożyła, lepsza dodatkowa robota, niż ryzyko przegrzewania procesora. Moim zdaniem  koniecznie zainstaluj drugi wentylator z przodu obudowy. Chłodzenie istotnie powinno sobie poradzić, ale tak nie jest. Nie wiele, ale jednak podkręciłeś. Ciekawe jak jest po obniżeniu taktowania. 

Niestety moja obudowa jest dość wiekowa i nie mam takiej możliwości. Spróbuje jeszcze raz nałożyć pastę tylko teraz cooler master i metodą na X.

Po zmianie pasty i jeszcze solidniejszym dociśnięciu chłodzenia do procesora:

 

 

 

 

Chyba jednak to chłodzenia jest zbyt słabe do tego procesora ;( 

A szkoda…

Tak to wygląda, bo teraz kręci na maxa, rozważ wersję z drugim wentylatorem - komplet spinek powinien być w zestawie, a gniazdo PWM masz na dole płyty koło gniazd sata. 

 

Obawiam się, że to nie przyniesie dobrego efektu, bo radiator dalej jest letni ;/

Nie wiem dlaczego tak słabo przejmuje ciepło ;/