Procesor - temp 40 st.C zaraz po włączeniu

Niestety ale pasta nie pomogła. Skoro procek ma teoretycznie lepsze parametry od mojego starego to takich wymagam.

Zresztą w opiniach ma Morele można przeczytać, że temperatury są bardzo przyjemne.

Zarówno przy samym procesorze:

https://www.morele.net/procesor-intel-core-i3-6100-3-7ghz-3mb-box-bx80662i36100-815588/

jak również przy obudowie bliźniaczej do tej co kupiłem:

https://www.morele.net/obudowa-chieftec-fi-01b-u3-fi01bu3-605874/

Sprawdzałeś odczyty innymi programami?

Ja polecam HWiNFO

sprawdź i podaj nowe odczyty.

Jeśli też będą wysokie to napisz do sklepu gdzie kupiłeś procesor, czy to jest podstawa do reklamacji?

na samym starcie pasta nie pomoże mi po 2 dniach dopiero temperatury mocno spadły po wygrzaniu pasty, i teraz zamiast 70*C pod obciążeniem mam 55 :slight_smile: po prostu używaj normalnie kompa i temperatury powinny spaść o co najmniej kilka stopni.

I jak masz 40 stopni CPU na luzie jest OK - odczyt z poziomu systemu np: Core Temp.

Komputer jest cały czas w fazie rozruchu. Jeszcze nie udało mi się zainstalować Windowsa ale też mam ochotę przenieść się na Linuxa, a z instalacją takiego Minta nie ma problemu. W linuxie w konsoli mam dwa polecenia do wywołania parametrów CPU. Jedno pokazuje mi 34 C, drugie 26 C. czyli pięknie - tylko dlaczego wiatrak wyje. Ano dlatego, że UEFI widzi co innego… Czyli mam 3 alternatywne temperatury.

 

Zmieniłem profil wiatraka na silent - zwolnił do 1300obr., temp. skoczyła do 55 C (!) oczywiście w UEFI. Linux pokazuje 39 i 31. Zaglądam po paru minutach jest 35 i 28… robię reset do UEFI i tu mam 1300 obr. a temp prawie 50 i rośnie z minuty na minutę. Po chwili jest już 57. Uruchamiam Minta.

Tu jest 40 i 34. Później spada choć nie liniowo w obu poleceniach. ostatecznie zatrzymuje się na 37 i 29.

 

Może temperatury nie są złe tylko coś nie tak ze sterowaniem wentyla ?

Prędkość się prawie nie zmienia - teraz 1315 vs 1317

Przedtem maksymalne różnice jakie zauważyłem to ok. 1900 i max. ok. 2150.

 

Chyba przy ustawieniu Normal nie powinien tak szaleć jeżeli temp. spadałaby do ok. 30-35 C.

W starym PC, Dual Core przy 32 C wentyl jedzie na 750 obr.

Po co sobie komplikujesz życie - reklamuj.

 

Edit:

I zostaw stary w spokoju, to inny sprzęt, a to inny.

Czuję się w obowiązku napisać podsumowanie. Może się komuś przyda.

Po pierwsze jakbym słuchał mądrzejszych to nie denerwowałbym się tak.

No cóż na swoje usprawiedliwienie mam, że był krótki okres gdzie mogłem sprzęt zwrócić a był spory problem z instalacją Windows 7, którego Nie udało mi się zaistalować. Sprzęt już trochę poznałem więc przedstawiam wnioski:

 

  1. W biosie oprócz domyślnych bezsensownych profili pracy wentylatora można ustawić własny.

Teraz mam ustawione tak, że jak jest poniżej 32 stopni to wiatrak stoi, później rusza ale od razu z prędkością 1000 obrotów i wówczas nie jest cicho… Rozpatruję moding - wiatrak 12 cm,  który przy okazji  lekko wiał by także na chipset i moduł WiFi oraz pamięć lub sekcję zasilania. Ale miejsca to tu wiele nie mam więc jest to wyzwanie

 

  1. Skoki temperatury na CPU są naprawdę gwałtowne . Nie zrozumiałem co to znaczy CPU może się błyskawicznie nagrzać (cyt. JNJN ). To znaczy, że jak uruchamiam nową kartę w Firefoxie to temp potrafi skoczyć o 10-15 stopni w przeciągu sekundy. 

W Windows 8.1 znalazłem możliwość ustawienia parametrów pracy CPU. Po ustawieniu max częstotliwości na 3Gh temp/wentyl robią się wyraźnie spokojniejsze i nie wpływa to znacząco na wydajność. W razie potrzeby zawsze mogę zmienić

Twoja decyzja.

 

Ale sprzęt jest nowy, wydałeś kasę, masz gwarancję i to ma pracować jak należy. To jest moje zdanie.

Zaktualizuj może BIOS/UEFI.

Ej, no Panowie :slight_smile:

 

Napisałem podsumowanie, że to CPU tak chodzi, o czym byłem informowany już na wstępie. Minimalne obroty wiatraka to 1000 RPM i już go słychać. Tak  jego uroda. Procek jednak się nie grzeje i tak jak teraz piszę jest 32 stopnie a wiatrak stoi, gdyż w biosie znalazłem opcję ręcznego ustawienia parametrów pracy wiatraka w zależności od temperatury procka. Bardzo wygodnie się to ustawia w trybie graficznym.

Wszystkie temperatury są wg HWiNFO bardzo przyzwoite , poniżej 30. Jedyne co się bardziej grzeje to Intel PCH , tylko co to jest? Jeżeli chipset to w starym PC też był najcieplejszy, więc w sumie nie dziwi. Ale do “starego” już nie wracam, jak kolega słusznie zauważył to inna historia :slight_smile:

Aaa i jeszcze jedno, w Windows 8.1 należy wyłączyć Update i ręcznie co jakiś czas odpalać, bo inaczej to w tle cały czas jedzie procek na jakieś 20 % i ma  z 10 stopni więcej.

 

Napisałem podsumowanie aby podzielić się swoimi doświadczeniami i ich rozwiązaniem. Może komuś się przyda.

 

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.