Procesor wpływa na RAM, czy vice versa?


(matidobryworms13) #1

Na filmiku o podkręcaniu procesora było powiedziane że jak zmodyfikujesz procesor to to odziaływuje na pamięć. Więc mam takie pytanie. Jeśli zainstaluję dodatkową kość RAMu to szybkość i wydajność procesora się zwiększy?


(bachus) #2

Coraz ciekawsze pytania zadajesz… Pokaż ten filmik, to zobaczymy… Dodatkowy moduł RAMu w większości sytuacji wpływa pozytywnie na działanie systemu ze względu na … zwiększenie dostępnej pamięci RAM - ale zależy jeszcze od wersji Windowsa (32/64bit), obecnej pamięci etc. Zadawaj bardziej konkretne pytania.


(Longhorn2009) #3

Oddziałuje gdy sterujesz magistralą systemową, w intelach BLCK czy FSB zależnie o jakiej generacji mowa. Gdy podkręcasz tylko mnożnikiem to wpływu na pamięci nie ma w ogóle.

Dołożenie pamięci nie ma nic do działania procesora. Poprawia się wydajność podsystemu pamięci po zamontowaniu szybkiej pamięci RAM, ale wydajność samego proca nie rośnie. Co najwyżej jest lepiej wykorzystany gdyby przez zbyt małą ilość RAM tak nie było. Za szybkiej też nie ma co montować, bo tanie płyty często są ograniczane pod tym względem. Nie mówiąc o laptopach.


(matidobryworms13) #4

Nie mnożnik tylko CPU Host Frequency (MHz)

Filmik


(Longhorn2009) #5

CPU Host Frequency to szyna FSB (bo to Core 2 Duo), nie mnożnik.


(matidobryworms13) #6

Ale w tym filmie pisało: "Nie zapominajmy, że gdy podkręcamy procesor (czyli zwiększamy FSB) modyfiikacjom podlega też RAM. Więc się pytam czy jeśli zainstaluję dodatkową kość RAMu to modyfikacjom podlegnie też CPU?


(drunkula) #7

Może zamiast oglądać filmiki z gotowcami, poczytaj trochę o podstawach OC?

Chyba że to sprzęt testowy i możesz go odżałować. Najpierw teoria, a potem powoli praktyka (i analiza wyników).