Procesor X2 na Windows XP?

Witam

Słyszałem to gdzieś ale nie pamiętam gdzie. Że Windows Xp nie obsługuje procesorów X2 (dwurdzeniowych), że wykorzystuje tylko jeden rdzeń.

Teraz pytanie… czy to prawda?

Proszę o odp.

Mój sprzęt:

AMD ATHLON 64 X2 4600+

GIGABYTE ATI HD4550 512 MB DDR3

Gigabyte GA-K8NF-9 / K8NF9 Ultra

FORTRON FSP400

A GTA IV nie chodzi całkiem płynnie na srednich.

to nie prawda obsługiwuje wielordzeniowaość

jakby miał wykorzystywać tylko jeden rdzeń to po co kupować procesory dwurdzeniowe jak można nie przepłacając jechać na starym intelu 4 z 3ghz :?:

Norbit_24 : Na pewno źle słyszałeś. Nigdy nie spotkałem się z takim problemem żeby procesor x2 nie był obsługiwany przez XP. Twój procesor ma 2.4ghz, a to nie wystarczałoby na granie w GTA4, gdyby XP obsługiwał tylko jeden rdzeń (nie myślcie, że sumowałem rdzenie).

Windows XP HE nie obsługuje dwóch fizycznie osobnych procesorów z tego co wiem, a zwykłe dwa jajka bez problemu.

Ok, dzięki.

Aha, potrzebuje jeszcze dobrego (sprawdzonego) programu do sprawdzania temperatury procesora, gdyż niedawno go wymieniłem.

BIOS :vamp:

coretemp, everest

XP obsługuje nawet chyba do 30 rdzeni. A Ci co mówią że nie obsługuje to zwykli marketingowcy głoszący swoją papke, wciskają kit że “vista obsługuje wiele rdzeni bablblabla” XP też obsługuje ale nikt tego nie reklamuje, bo po co ? niech nieświadomy użytkownik kupi nowy system…myśląc że stary system już tego nie obsluguje.

Zazwyczaj to na takie pytania leci odpowiedź:

“Kup viste, ona obsługuje wszystko bardzo dobrze, dwa rdzenie także” tylko nikt nie wspomina że XP też to obsługuje i też w 100% sprawnie w końcu nie skłamali że XP nie obsługuje lecz naciągneli lekko fakty…

Teksty takie znam z doświadczenia z forów, wygłaszają je zazwyczaj jacyś vistowaci napaleńcy którzy często są nie obiektywni a potem takie pytania w społeczeństwie…

Ok, dzięki wszystkim

Pozdrawiam

Witam, mam pewien problem z procesorem AMD Athlon 64 X2 Dual Core 6000+, a mianowicie mam kilka pytań w tej sprawie:

  1. Nie wiem czemu, ale nie wykrywa mi sterowników do tego procesora program everest. Zainstalowałem sterowniki od nowa o nadal to samo. Możliwe, że jest to wina Win XP HE 32 bity?

  2. Kumpel doradził mi zainstalowanie programu Dual Core Oprimizer, żeby oba rdzenie zaczęły działać, ale ten program również nic nie dał. Czy to jest związane z pierwszym punktem?

Proc nie potrzebuje sterów, chyba że chcesz wgrać do cool ‘n’ quiet.

DCO służy nie do odpalenia rdzeni, a do tego żebyś nie miał nagłych skoków wydajności w niektórych grach na egielda.com.pl masz artykuł o tym sterze.

Co do obsługi to larry.bigl dobrze napisał: Windows XP Home Edition nie obsługuje więcej niż jednego procesora, ale wielordzeniowe jednostki pracują bez żadnych problemów. Wersja Professional nie ma już tego ograniczenia.

Co do pomiaru temperatury to jak już zostało wspomniane: BIOS + Core/Real Temp.

Aven91, sterowniki do płyty głównej zainstalowane? Twój procesor znajduje się na liście obsługiwanych procesorów Twojej płyty głównej?

Ok, sprawdzałem płytę na necie i procek jest przez nią obsługiwany (wejście AM2). Co do DCO to kumpel mi polecił ten program, żeby ruszyć drugi rdzeń, bo bez niego , przy testowaniu procka (tworzenie 2 archowów i odtwarzanie w WMP oraz drugiego pliku w winamp’ie) na everest’ie pokazywała się wydajność tylko jednego rdzenia (nie wiem czemu, ale według kolejności to drugi pracował). Przy tych 4 operacjach zaczyna szwankować cały system i się po chwili wieszają okienka, a czasem komp się resetuje. Macie jakiś pomysł czemu ten procesor tak “działa?”

Ctrl+Alt+Del i powiedz jak wygląda wykres(y) wydajności procesora podczas stresu.

“Aven91, sterowniki do płyty głównej zainstalowane?”

Komputer bez syfu (wirusy etc)?

Obciążenie jak sprawdzałem płne było przy pakowaniu w WinRAR’e, i odtwarzanie w 2 odtwarzaczach.

Komp raczej nei ma żadnych wirusów… a przynajmniej żadne komunikaty nie wyskakiwały. Jeszcze przeskanuje gruntownym.

Ale na dwóch wykresach masz pełne wykorzystanie? Czy masz jeden wykres?