Procesory AMD - jak włączyć funkcję Turbo?

(The W7) #1

Szukałem w Internecie, nie znalazłem.

Otóż posiadam procka jak w podpisie i chciałbym włączyć w nim tę słynną funkcję turbo, która ma zwiększać taktowanie na niekręconym zegarze z 3,00 do 3,40 GHz, ale... nie wiem jak to zrobić.

Przy okazji jeszcze trzy pytania:

• czy to sprawi, że procesor będzie się mocniej grzał? Boxowe chłodzenie (wg opinii trochę cienkie) mi wystarczy?

• czy będę mógł bez większych problemów wrócić do stanu z dnia dzisiejszego?

• czy odczuję jakiś znaczący skok wydajności w programach i grach względem pierwotnego 3,0 GHz?

Z góry dzięki za pomoc.

(Veers) #2

Nie siedzę zbyt mocno w technologiach stosowanych przez AMD, ale coś mi się zdaje, że to Turbo - to nie jest coś co się włącza lub wyłącza samodzielnie. Za uaktywnienie podwyższonego taktowania rdzeni (bodajże dwóch w twoim przypadku) odpowiada logika scalona z CPU, decydująca o obciążeniu procesora. Z tego co pamiętam - wyłączenie jednego lub dwóch rdzeni przy włączonym turbo ma powodować że mimo podwyższonego taktowania, emisja cieplna pozostanie na podobnym poziomie - więc boxowe chłodzenie powinno sobie z nim spokojnie dać radę.

Czy odczujesz wzrost - to pojęcie względne. Teoretycznie moc obliczeniowa wzrasta o jakieś - powiedzmy z grubsza 15%.

(MariuszListecki) #3

Technologia turbo jest intela a nie amd

(artur01w) #4

Funkcja turbo jest przypisana do procesorów Intel Core i5 i i7 (i3 tego nie obsługuje).

(Jas162) #5

AMD posiada Turbo CORE. Włączasz w BIOS' ie.

(igrek) #6

Pierwsze słyszę, to chyba w laptopach turbo core jest, ja co najwyżej o cool'quiet słyszałem, poza tym 400MHz "kopa" nie da, spokojnie te 3GHz starczają, rozumiem że chodzi o twojego phenoma z podpisu? Próbowałeś odblokować dodatkowe rdzenie?

(Jas162) #7

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj ... /9223.html

Aczkolwiek nie wiem czy x4 mają Turbo CORE.

(igrek) #8

Ale autor ma Pheonoma 960T czyli bez turbo z tego co widzę

(freedom) #9

Według Was ta literka "T" przy nazwie modelu robi za ozdobę? Oczywiście, że posiada tryb Turbo Core, inna sprawa, że jest on dośc problematyczny i może nie działać jak trzeba (o ile w ogóle) :wink:

(Łukash) #10

Może tryb Turbo Core jest zależny od planu zasilania ? - Opcje zasilania > Twój plan > edytuj > Zarządzanie energia procesora: Min - 5% Max - 100%

(The W7) #11

AMD_960T_1.jpg

Już?

W biosie grzebałem, i się nie dogrzebałem :I

(freedom) #12

Turbo Core powinno działać automatycznie, tzn. zwiększać taktowanie połowy rdzeni jeśli pozostałe są niewykorzystane.

Ściągnij program:

http://virgilioborges.com.br/hyperpi/

Wybierz tylko 1 rdzeń, odpal CPU-Z i obserwuj taktowania. Najlepiej jakby w tle nie działało nic innego, żeby przypadkiem nie obciążać dodatkowo procesora.

P.S. Próbowałeś odblokować dodatkowe rdzenie?

(The W7) #13

Jeszcze nie, chcę najpierw wymienić chłodzenie. Cóż, dzięki.

(Stadium) #14

Fajny procesor odblokuj sobie dodatkowe dwa rdzenie będzie Phenom II X6 1060T.Turbo wyłącz i daj na sztywno 3.4GHz, pójdzie bez podnoszenia napięcia nawet na 3.9 GHz oczywiście na X4 testowane, a na X6 spokojnie 3,6 GHz testowałem i jest stabilny na mobo Asrock 970 Extreme 4

(The W7) #15

Będzie po tym zabiegu o wiele cieplejszy? Bo nie wiem czy inwestować w inne chłodzenie przed zabraniem się za to

(igrek) #16

Grzać się mocniej nie będzie jak mu dasz na sztywno 3.4GHz