Procesory AMD - jak włączyć funkcję Turbo?

Szukałem w Internecie, nie znalazłem.

Otóż posiadam procka jak w podpisie i chciałbym włączyć w nim tę słynną funkcję turbo, która ma zwiększać taktowanie na niekręconym zegarze z 3,00 do 3,40 GHz, ale… nie wiem jak to zrobić.

Przy okazji jeszcze trzy pytania:

  • czy to sprawi, że procesor będzie się mocniej grzał? Boxowe chłodzenie (wg opinii trochę cienkie) mi wystarczy?

  • czy będę mógł bez większych problemów wrócić do stanu z dnia dzisiejszego?

  • czy odczuję jakiś znaczący skok wydajności w programach i grach względem pierwotnego 3,0 GHz?

Z góry dzięki za pomoc.

Nie siedzę zbyt mocno w technologiach stosowanych przez AMD, ale coś mi się zdaje, że to Turbo - to nie jest coś co się włącza lub wyłącza samodzielnie. Za uaktywnienie podwyższonego taktowania rdzeni (bodajże dwóch w twoim przypadku) odpowiada logika scalona z CPU, decydująca o obciążeniu procesora. Z tego co pamiętam - wyłączenie jednego lub dwóch rdzeni przy włączonym turbo ma powodować że mimo podwyższonego taktowania, emisja cieplna pozostanie na podobnym poziomie - więc boxowe chłodzenie powinno sobie z nim spokojnie dać radę.

Czy odczujesz wzrost - to pojęcie względne. Teoretycznie moc obliczeniowa wzrasta o jakieś - powiedzmy z grubsza 15%.

Technologia turbo jest intela a nie amd

Funkcja turbo jest przypisana do procesorów Intel Core i5 i i7 (i3 tego nie obsługuje).

AMD posiada Turbo CORE. Włączasz w BIOS’ ie.

Pierwsze słyszę, to chyba w laptopach turbo core jest, ja co najwyżej o cool’quiet słyszałem, poza tym 400MHz “kopa” nie da, spokojnie te 3GHz starczają, rozumiem że chodzi o twojego phenoma z podpisu? Próbowałeś odblokować dodatkowe rdzenie?

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj … /9223.html

Aczkolwiek nie wiem czy x4 mają Turbo CORE.

Ale autor ma Pheonoma 960T czyli bez turbo z tego co widzę

Według Was ta literka “T” przy nazwie modelu robi za ozdobę? Oczywiście, że posiada tryb Turbo Core, inna sprawa, że jest on dośc problematyczny i może nie działać jak trzeba (o ile w ogóle) :wink:

Może tryb Turbo Core jest zależny od planu zasilania ? - Opcje zasilania > Twój plan > edytuj > Zarządzanie energia procesora: Min - 5% Max - 100%

1 polubienie

AMD_960T_1.jpg

Już?

W biosie grzebałem, i się nie dogrzebałem :I

Turbo Core powinno działać automatycznie, tzn. zwiększać taktowanie połowy rdzeni jeśli pozostałe są niewykorzystane.

Ściągnij program:

http://virgilioborges.com.br/hyperpi/

Wybierz tylko 1 rdzeń, odpal CPU-Z i obserwuj taktowania. Najlepiej jakby w tle nie działało nic innego, żeby przypadkiem nie obciążać dodatkowo procesora.

P.S. Próbowałeś odblokować dodatkowe rdzenie?

Jeszcze nie, chcę najpierw wymienić chłodzenie. Cóż, dzięki.

Fajny procesor odblokuj sobie dodatkowe dwa rdzenie będzie Phenom II X6 1060T.Turbo wyłącz i daj na sztywno 3.4GHz, pójdzie bez podnoszenia napięcia nawet na 3.9 GHz oczywiście na X4 testowane, a na X6 spokojnie 3,6 GHz testowałem i jest stabilny na mobo Asrock 970 Extreme 4

Będzie po tym zabiegu o wiele cieplejszy? Bo nie wiem czy inwestować w inne chłodzenie przed zabraniem się za to

Grzać się mocniej nie będzie jak mu dasz na sztywno 3.4GHz

Mi działa turbo core na zestawie ASROCK 970 + FX 4350 BE, jednak włączenie w biosie to za mało, trzeba jeszcze zainstalować AMD OverDrive. Jest tam przycisk Turbo Core Control. Klika się Enable Turbo Core i śmiga. Być może na innych płytach głównych wystarczy włączyć w biosie. Nie udało mi się włączyć turbo na maxa tj. 5Ghz, pewnie potrzebne lepsze chłodzenie, na 4,8GHz działa.



Archeolog roku.

1 polubienie

Turbo nie jest nigdy na wszystkich rdzeniach. I nigdy wxnormalnych warunkach tego nie osiągniesz bez kręcenia.

A10-5800k - na wszystkich czterech rdzeniach 4,20 w stresie.
Na płycie Asusa miałem nawet opcję przyblokowania go na 4,3 na sztywno bez kręcenia.
Intele dopiero najnowsze osiągają max na wszystkich rdzeniach.