Profil firmowy na FB - jak założyć poprawnie?

Siemka.

Potrzebuję założyć na FB 3 profile - wszystkie firmowe. W sumie to zastanawiam się czy je nazywać firmowymi czy tutaj kwestia marki. Mam działalność pod nazwą XYZ, a profile mają dotyczyć: sklepu www, dystrybucji marki niemieckiej, produkcji i sprzedaży produktu 1

  1. Czy musi być najpierw profil prywatny założony żeby można było powołać w/w profile firmowe?

  2. Czy założenie profilu firmowego bez prywatnego (jeśli to możliwe) pozbawia możliwości pisania PW, rozpoczynania takich PW? Załóżmy, że w przypadku dystrybucji chce napisać do jakiegoś kontrahenta PW z okazji rabatu mu przyznanego itp

  3. W jaki uzyskać adres typu: facebook.com/nazwa_profilu, bez dziwnych literek, cyferek itp?

  4. Czy (jeśli najpierw muszę mieć prywatny profil) założenie firmowego z poziomu prywatnego spowoduje, że każdy z 3 w/w profili będzie widoczny jako profil firmowy powołany do życia przeze mnie? Wymogi firmy, która będę dystrybuował są takie, że nie mogę wiązać tych biznesów (sklep i dystrybucja) razem ze sobą. Wszystkie 3 profile firmowe winny być neutralne. Nie chodzi o ukrywanie tożsamości, bo i tak z każdym rozmawiam z imienia i nazwiska i danych typu NIP, REGON.

  5. Czy na profilu prywatnym zawsze będą widoczne z boku te strony, które stworzyłem?

Tylko od razu piszę, nie piszcie, że co, jeszcze nie umiesz…?

 

Dopiero stoję przed zakładaniem strony na FB więc na część pytań sam chętnie poznałbym odpowiedź, ale odpowiem na te które wiem.

  1. Żeby ustawić własny adres musisz uzyskać ileś polubień strony - chyba 200 like’ów. Adres możesz ustawić raz i nie można go potem zmienić, ale nazwę strony już tak.

1, 2 i 4. Jeśli dobrze rozumiem że profil prywatny czyli twoje własne konto fb to niestety musisz je posiadać (z tego co się orientuję) żeby założyć stronę na fb ponieważ to konto staje się niejako właścicielem takiej strony. Oczywiście możesz dodać inne osoby które będą mogły np coś publikować na danej stronie.

Wydaje mi się że strona nie jest w żaden sposób połączona z Twoim prywatnym kontem, nigdzie tego nie widziałem chyba że ktoś sobie ustawił lub większość wyłączyła takie coś, w każdym bądź razie da się to wyłączyć - ukryć Twój profil.

Każda strona będzie oddzielna i nie powiązana z innymi Twoimi stronami na fb.

  1. Z tego co się zorientowałem to informacja o wiadomości PW i powiadomieniach z Twoich stron wyświetlane są razem z prywatnymi  - nie wiem jak dokładnie fb to zorganizował i na ile jest to wygodne i przejrzyste. Nie wygląda to najlepiej, a jak w praktyce nie wiem.

Dzięki za wstępne info, jednak dalej dużo niejasności.

tutaj http://sungrey.pl/baza_wiedzy/social-media/jak-zalozyc-profil-firmowy-na-facebooku

widzę, że można wpisać w którymś z kroków nazwę domeny na FB, tylko nikt nic nie napisał o tych lajkach czy cuś

 

poczekam na mądrzejszych w tym temacie.

Z uwagi na to, że funpage jest podpięty pod twoje zwykłe konto, informacje będą spływać właśnie tam, jednak strona nie będzie miała jako takiego kontaktu ze zwykłym kontem. Żeby całkowicie odseparować się (informacje o twoim powiązaniu ze stroną dla innych osób) od strony nie możesz jej polubić. Możesz ustawić także - jako kto będziesz wstawiał posty - możesz ustawić jako osoba prywatna ze zwykłego konta lub jak praktyka wskazuje - jako sam funpage.

Jeśli twoje plany są poważne stwórz sobie jakieś tam konto na FB, podepnij stronę i sobie testuj a dopiero potem przejdź do konkretnych rozwiązań. Trenowanie na żywym organizmie daje najlepsze skutki :wink:

 

Moment, powoli, bo nie kumam. Sam mam nie polubić czegoś, co stworzyłem, tak? Dobrze rozumiem? Czyli z poziomu prywatnego “utwórz stronę”, potem wszystko wpisuję krok po kroku i tyle, czy muszę zablokować jakieś tam polubienie przez mój prywatny profil?

 

I druga kwestia. Bo właśnie gdzieś wyczytałem, że żeby mieć adres: facebook.cm/nazwa_usera to muszę mieć 25 polubień, tak?

Tak, chociaż mi się kojarzy o 200.

A co do polubienia to chodziło o to żeby nie było żadnego powiązania Twojego prywatnego konta z fanpagem na fb. Możesz go polubić i będzie to działało tak jakbyś polubił każdy inny fanpage innych ludzi.

Ja czytałem tez o tych 200, ale teraz widzę, że jest napisane 25…nie wiem, zapytam FB :slight_smile: jak założę.

Ja chcę, żeby Klient widział stronę sklepu czy dystrybutora jako stronę firmową, nie powiązane ze sobą. Bo nie mogę tego najzwyczajniej łączyć.

Chcę też mieć sklep na FB, ale i dla jednej i drugiej strony firmowej osobno, bo jedno to detal, drugie to platforma hurtowa.

I teraz kwestia pisania PW - tzn czy zakładając firmowe, poprzez prywatne (bo chyba tylko tak mogę, co?) to piszę PW z firmowej jako firma/marka czy jako prywatny? Wiem, że mogę testować, ale to dwa razy tyle roboty, poza tym z kimś to musiałbym testować, anie mam z kim, skoro to testy…

W zależności jako kto chcesz publikować - to sobie wybierasz. Trzeba pamiętać jedynie jaki podmiot komentujący masz ustawiony, bo można się zapomnieć. Właśnie jak nie masz z kim testować, to tworzysz sobie konto testowe celem lepszego zrozumienia mechanizmów, a te przyznaje nie są aż tak przejrzyste np. jak wyświetlić pełną listę osób, które polubiły twój funpage - osób przybywa w statystykach a lista nie jest uzupełniana… 

Ok, połowa już za Nami. Teraz odnośnie PW. Jeśli wejdę na stronę sklepu, to mogę napisać PW, np do Klienta, tak? I teraz jak on mnie zobaczy? Jako Jan Kowalski, czy jako sklep XYZ?

Jak się mylę to niech mnie ktoś poprawi, ale wg mnie nie możesz wysyłać wiadomości do osób lubiących funpage. Możesz odpisać osobie, która zamieści post na stronie lub do ciebie wyśle wiadomość. Żeby wysłać do kogoś wiadomość musisz to zrobić ze zwykłego konta.

Raczej nie, tworzysz wiadomość normalnie nie ważne czy to komentarz, pw, publikacja na stronie i przy wysyłaniu ustalasz jako kto wysyłasz wiadomość czy jako Ty czyli prywatne konto czy może jako fanpage.

EDIT:

Jeśli dasz komuś inne dostęp do fanpage to on też będzie mógł wysyłać np wiadomości jako fanpage lub komentować coś właśnie jako fanpage.

Czyli z poziomu FB nie mogę wysłać PW np do kontrahenta? Czy wchodze na jego profil, a tam gdzieś jest opcja napisania PW?

Możesz, piszesz wiadomość normalnie tylko zmieniasz profil z jakiego chcesz ją wysłać - zamiast prywatnego zmieniasz na fanpage. Kwestia tylko tego czy wiadomość przypadkiem nie wyląduje u odbiorcy w katalogu ‘Inne’ czyli spamie. Gdy ten do Ciebie napisze jako pierwszy i mu będziesz odpisywał lub później chciał do niego napisać na 100% dostanie wiadomość.

Proponuję byś założył przykładowe konto przykładową stronę zobaczył co i jak i w razie pytań pisał.

no to pozostają jednak testy organoleptyczne

Wychodzi na to, że połowa stron na FB jest testowa :wink: