Profile win xp

(Kayn) #1

Chciałbym założyć nowe profile, ale tak, aby ich katalogi (tj. pulpit, moje dokumenty itd.) były na innym dysku niż C. Oczywiście należy też przenieść istniejące profile w to samo miejsce.

Jest to w ogóle możliwe? A jeśli tak to jak?

(Ferdek31) #2

Można to zrobić ale nie możesz mieć aktualnie w Folderze D&S żadnych zaszyfrowanych i ustawionych jako prywatne folderów.

1. W opcjach folderów /widok/ odnacz pozycje: ukryj chronione pliki systemu operacyjnego i zaznacz pokazywanie ukrytych plików i folderów.

2. Przekopiuj folder D&S ma na docelową partycję / wszystkie pliki/ np. na D.

3. Otwórz rejestr i wejdź do klucza: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList, dwukrotnie kliknij wartość "ProfilesDirectory", gdy otworzy Ci się edytor ciągu w polu dane wartości wpisz pełną scieżkę dostępu do nowej lokalizacji folderu D&S i zatwierdź to np. D:\D&S

Po restarcie zobacz czy wszystko dobrze działa na wszystkich kontach tzn. czy zapisuje pliki w nowej lokalizacji, jeśli tak to możesz usunąć D&S z C:. Jeśli nie tzn., że gdzieś popełniłeś błąd. Możesz na wszelki wypadek zrobić kopie rejestru i wyeksportować, podobnie kopie dokumentów.

(Kayn) #3

pojawia się problem podczas kopiowania, nie daje się przekopiować plik ntuser.dat

z tego co wiem jest to jeden z plików rejestru a podpowiedź windy mówi wyłącz wszystkie programy z niego korzystające, hmmm...

(Ferdek31) #4

PPM-daj kopiuj i w punkcie docelowym daj wklej / nie kopiuj Commanderem /

(Kayn) #5

niestety nie pomaga :frowning:

a tak przy okazji dodatkowe pytanie: jaka jest różnica między kontem a profilem?

(Ferdek31) #6

zdziwiony jestem, że nie pomogło bo ja u siebie to samo robiłem i było wszystko ok., utworzenie konta wiąże się z utworzeniem profilu, a profil to zbiór ustawień, które przypisujesz do konta czyli sprzężenie zwrotne. W profili masz zapisane wszystkie ustawienia / pulpit, ikony itp. /, które masz przypisane do konta czyli reasumując konto=profil i vice versa tyle, że konto to pojęcie wiryualne, a profil to rzeczywiste pliki, foldery itp.

(Kayn) #7

nie daje się skopiować tylko pliku w katalogu aktualnie zalogowanego użytkownika

odnośnie mojego drugiego pytanie:

jeśli dobrze rozumiem to jeśli bym chciał zachować sobie swoje konta i po ewentualnej re instalacji systemu odzyskac wszystkie lub prawie wszystkie ustawienia konta to wystarczy że skopiuje katalog danego użytkownika z D&S. Innymi słowy zachowam jego profil.

O ile się orientuje to nie da się odzyskac utraconego konta. Ale może uda się utworzyć kolejne na podstawie zachowanego profilu, czy tak?

(Ferdek31) #8

co do problemu, spróbuj to przeprowadzić na koncie administratora w trybie awaryjnym.

drugie pytanie, w ten sposób możesz tylko zachować folder "moje dokumenty" /na 100% /, po reinstalacji wszystko się może zmienić ale folder "moje dokumenty" zawsze możesz przejąć pod warunkiem, że nie jest zaszyfrowany. D&S jest tworzony po każdej instalacji od nowa.

(Kayn) #9

spróbuje :slight_smile:

a czy w takim razie istnieje jakiś sposób na zachowanie ustawień swoich kont i przywrócenie ich po re instalacji, czy zawsze trzeba to robiec odnowa ręcznie?

PS

sprawdziłem, nie da się, ten sam błąd tyle że na koncie administratora :frowning:

(Edlib) #10

czy chcesz przenieść wszystkie profile(włącznie z profilem administratora)

czy tylko niektóre profile?

jeśli wszystkie musisz jeszcze zmienić wpisy w HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\hivelist

(i to jest prawdopodobnie przyczyna, dlaczego ntuser nie został

automatycznie przeniesiony!!)

musisz pamiętać o zmianie także numeru voluminu(partycji) !!

poza tym musisz dostosować uprawnienia na wszystkich folderach

jeśli ntuser(w każdym profilu) nie pojawił się w nowych profilach to znaczy

że przeniesienie się nie udało - możesz próbować przenieść go ręcznie

konsolą odzyskiwania(w narzędzia - opcje folderów zaznacz przy konsoli

zezwalaj itd.), ale ryzykujesz, ze system się nie uruchomi;

jeśli chcesz przenieść tylko niektóre profile to z konta administratora

musisz utworzyć dla nich folder z podfolderami profilów(najlepiej z taką

samą nazwą), a następnie zmienić wpisy dla każdego profilu w tym samym kluczu w poszczególnych podkluczach dla kont - wpis

ProfileImagePath - zmienić ścieżkę( i sprawdzić w hivelist, czy nie ma

tam tych profili, nie mogę sprawdzić, bo mam jedno konto- hive odnosi

się tu właśnie do pliku ntuser)

(przy okazji sprawdż, czy zmienił się ten wpis dla poszczególnych kont po zmianie wpisu ogólnego)

(Kayn) #11

Wszystkie profile, ale nie bardzo wiem którą wartość zmodyfikować. Jak byś mógł trochę to uściślić to byłbym zobowiązany.

A da się tak zrobic aby każdy nowy profil był automatycznie zapisywany w nowej lokalizacji?

(Edlib) #12

w hivelist wartości, w których jest ścieżka documents and settings;

ponieważ przeniosłeś cały ten folder to uprościłeś sobie bardzo zadanie, bo wszystkie nazwy pozostają takie same itd. musisz tylko zmienić

numer partycji w ścieżce; zresztą jeśliby udało ci się przenieść ntuser

być może wszystkie ścieżki zostałyby zmienione automatycznie(ale

lepiej na to nie liczyć); wg mnie powinieneś zmienić ścieżkę swojego

profilu w profile list(wartość profile image path), następnie do doc.

and sett. w profile list, na końcu do swojego profilu w hivelist- pozostałoby już tylko najtrudniejsze zadanie - przekopiowanie ntuser-

mógłbyś to zrobić za pomocą konsoli odzyskiwania - trzeba w opcje folderów zaznaczyć przy konsoli zezwalaj na kopiowanie itd.(oczywiście

przed grzebaniem w rejestrze, żeby zapisać ustawienie konsoli), a

po zmianach w rejestrze wejść jak do instalacji, na pierwszym ekranie

instalator zaproponuje konsolę odzyskiwania, wpisujesz numer systemu, enter, jeszcze raz enter(chyba, ze masz hasło) i możesz kopiować -

copy i po spacji ścieżka do ntuser, spacja i ścieżka do folderu docelowego

i enter, wyjście z konsoli - exit; resztę plików ntuser i wpisów mógłbyś

skopiować i zmienić póżniej(jeśliby system ich nie zmienił); musisz tylko pamiętać, ze w zasadzie powinieneś zmienić wszystkie wpisy w rejestrze,

gdzie jest doc. and.sett(za pomocą znajdż), że w tym folderze programy

mają swoje ustawienia w dane aplikacji i mogą gremialnie po takiej

operacji zastrajkować(ponadto są b. ważne systemowe foldery local

service i network service, dalej plik UsrClass, który nie wiem jakim cudem udało ci się skopiować, bo jest zawsze używany itd., itp.); do

tego Microsoft sceptycznie podchodzi do takiej operacji, jak możesz sprawdzić http://support.microsoft.com/?id=236621 i proponuje sposób

jeszcze bardziej zawikłany; na pocieszenie gdyby się udało system

tworzyłby nowe profile już w tym folderze(bo domyślnie tworzy je w doc.

and sett. ), ponadto możesz zabezpieczyć dotychczasowe profile za

pomocą systemowego kreatora transferu plików i ustawień i przenieść

je do nowej instalacji(akcesoria-narzędzia systemowe)- odpukać

oczywiście

ps. link otwórz w IE, będzie po polsku; sposób kopiowania folderu

aktualnego użytkownika może ci oszczędzić problemów z ntuser!!

(Kayn) #13

Po namyśle i przeczytaniu zaleceń z podanego linka nie będę ruszał katalogu D&S skorzystam z drugiego zaproponowanego sposobu. Przeniosę je pojedynczo do nowej lokalizacji. :slight_smile:

Niestety ciągle mam problem z przeniesieniem pierwszego konta (zakładanego przy instalacji), ciągle błąd kopiowania ntuser.dat. Sposób z podanego linka do kopiowania aktualnie zalogowanego użytkownika nie skuteczny bo opcja kopiuj do jest nieaktywna dla tego konta. Próbowałem, również z wbudowanego konta administratora w trybie awaryjnym ale nic to nie dało za to mam obecnie drugie taki profil tyle że pod trochę inną nazwą. Oryginalne to bart a nowe to bart.www

Po logowaniu na konto bart wszystkie moje ustawienia przepadły, tak jakbym się po raz pierwszy logował. I to pewnie dlatego, że nie zalogowało mnie na bart tylko na to nowe bart.www :o :o Jakieś sugestie dlaczego tak?

I jeszcze jedno pytanko, jeśli będę przenosił profile pojedynczo to czy jest możliwe napisanie skryptu (plik wsadowy) do tego zadania. A w zasadzie chodzi mi o to jak w skrypcie zmieniac wpisy w rejestrze.

(Edlib) #14

ustawienia nie przepadły, są w starym bart, po prostu musisz je przenieść do nowego(dane aplikacji, menu start, send to, ustawienia lokalne,

problemy jedynie z ntuser i local service i network service, bo są używane

i ich nie nadpiszesz; gdybyś sie uparł możesz je przenieść za pomocą konsoli odzyskiwania w opisany sposób, istotny jest ntuser, dwa pozostałe są mniej istotne i możesz je zostawić);niektóre programy mogą nie działać, ale większość będzie;nie bardzo teraz rozumiem, co chcesz zrobić-pojedyńczo, ale czy wszystkie czy nie?z profilem administratora, czy bez; jeśli niektóre i bez admin. to tworzysz dowolny katalog, przenosisz(kopiujesz)cały profil i zmieniasz ścieżki w rejestrze(profile

list, wartość profile image path dla danego konta, oraz sprawdzić ścieżki w hive list dla ntuser i ustawienia lokalne i zmienić, jeśli będą); jeśli pojedynczo, ale wszystkie, i chcesz tworzyć jeszcze profile w nowej

lokalizacji to bez doc. and sett. się nie obejdzie, po prostu dla systemu tak nazywa się domyślny folder profili i zeby to zmienić musiałbyś przygotować specjalną płytkę instalacyjną w trybie tzw. unattended

i wprowadzić odpowiednie zmiany w danych instalacyjnych; bez takiej

płytki jedyne co możesz zrobić to utworzyć nowy profil tradycyjnie i

potem przenieść go w opisany wyżej sposób; cokolwiek chcesz zrobić

radziłbym ci najpierw przenieść jakiś profil i sprawdzić, czy działa,

tzn. jakiej lokalizacji profilu używa system, sprawdzisz to np. tworząc ikonki na pulpicie na danym koncie, powinny pojawić się w folderze pulpit

tego konta, lub próbując przenieść ntuser dla tego konta, z konta używanego oczywiście nie powinien się dać ruszyć itd.(oczywiście

będąc zalogowanym na tym koncie!) w sumie jeśli chcesz przenieść wszystkie i zachować mozliwość tworzenia nowych to tylko w zaproponowany sposób; co do skryptów to niestety nie jestem specjalistą i nie potrafię tego zrobić, tym bardziej zmiana wszystkich ścieżek z

doc. and sett, to już musiałby być specjalista od edytora rejestru;zresztą

moim zdaniem, jeśli nie masz zbyt dużo programów to skutki nie będą

tak dokuczliwe, po prostu reinstalacja niektórych(po przeniesieniu

calego doc. and sett., bez- skutków prawie nie będzie, zależy to jeszcze

od tego, dla kogo były instalowane, dla admin., do all users itd);

co do zmiany konta u ciebie to niestety w tym zakresie system jest

nieobliczalny, może zresztą lepiej skoro z wbudowanego konta

admin., choć w tym wypadku konto powinno się po prostu nazywać administrator!, może zresztą da się usunąć w panelu sterowania, system

powinien wtedy wrócić do starego(choć najprawdopodobniej opcja usuń

będzie wyszarzona); na koniec - zmian wpisów w rejestrze nie musisz się obawiać, zapisz stare scieżki albo jeszcze lepiej użyj opcji eksportuj

z plik z menu edytora i zapisz klucz, w którym dokonujesz zmian;

jeśli coś się nie uda po prostu przywrócisz klucz sprzed zmian przez dwukrotne kliknięcie na plik z eksportem; oczywiście tylko zmiany na

twoim koncie będą wtedy nieodwracalne i tu już musisz ryzykować

(Kayn) #15

Trochę to wszystko zagmatwałem. Moim zamierzeniom przyświecała tylko jedna idea, a mianowicie ochrona prywatnych plików współużytkowników komputera, którzy maja zwyczaj zostawiania wszystkiego na pulpicie. I w razie jakieś awarii z która bym sobie nie dał rady (o co nie jest wcale tak trudno z moja wiedzą informatyczną) pozostaje mi format C i wszystko przepada. A tak nie musiał bym się tym martwic.

Oczywiście można archiwizować katalogi Moje dokumenty i Pulpit, na przykład przed każdym wylogowaniem takiego użytkownika ale chciałem sprawdzić tą możliwość.

Co do D&S to raczej nie będę go ruszał w ogóle, jak na moje możliwości to trochę za wysokie progi, chodzi mi o możliwe komplikacje. Pozostaje mi wiec opcja, tworzyć tradycyjnie, kopiować i zmieniac wpisy w rejestrze. W ramach ćwiczeń chciałem posłużyć się skryptem, chodź równie dobrze można to robic ręcznie.

Co do konta bart, to obeszło się bez kopiowania. Pozmieniałem jedynie ścieżki w hivelist i profile list stare konto wróciło na swoje miejsce :slight_smile:

Interesujące jest jedynie czemu powstało nieproszone.

Nie mniej dziękuje za zainteresowanie, sporo się przy okazji dowiedziałem . Zdobyta wiedza powinna zaspokoić moja ciekawość.

(Edlib) #16

znakomicie!, widzisz , jak tego typu ćwiczenia się przydają, zwłaszcza

ten powrót do konta przez rejestr - ja niedawno miałem ten sam

problem i nie zdecydowałem się na to, bo bałem się o pliki, mam już za mało miejsca na dysku, żeby je zabezpieczyć i akurat popsuła mi się

nagrywarka; w każdym razie po czymś takim przenoszenie kont to małe

piwo! skrypty i tak byłyby chyba mało przydatne, bo musiałbyś je modyfikować dla każdego konta, a zmienienie 2-4 wpisów w rejestrze

może ci zabrać minutę, tym bardziej, że zawsze możesz się zabezpieczyć przez eksport klucza itd.