Proftpd - jak zobaczyć ją w sieci; phpmyadmin niedziała


(Simoc007) #1

Witam mam 3 pytanka odnośnie zainstalowanego proftpd na serwerze z ubuntu.

1) Co zrobić by zobaczyć te stronę z innego komputera na drugim końcu polski wiem że trzeba dać adres ip+ jakieś cyferki po dwukropku. ale niewiem jakie cyferki tam dać gdzie ustawić je czy na ruterze czy na kompie?? - prosił bym bardziej szczegółowy opis tutaj.

2) jak zabezpieczyć ten serwer wiem że jakiś użytkowników trzeba stworzyć do ftp ale nie wiem czy do cms-a też bo utworze konta przez cms-a w bazie danych dla osób które maja mieć dostęp.

3) Nie działa mi phpmyadmin mimo że baza danych mysql działa z konsoli mam identyczny błąd jak w temacie: http://forum.dobreprogramy.pl/phpmyadmin-nie-dziala-t457959.html ale reinstalacja nie pomogła nie mam nic w katalogu var/www prócz indexu gdzie jest ta strona tytułowa reinstalowałem go dobre kilka razy i nic;/

Z góry dziękuje za odpowiedzi.


(okokok) #2

Cześć,

Kompletnie nie rozumiem o czym piszesz, ale może wyjaśnię parę rzeczy:

proftpd - to serwer FTP. FTP umożliwia przesyłanie plików między 2 komputerami. Żeby się połączyć z serwerem po FTP (serwer musi mieć zainstalowany np. ten proftpd), musisz użyć klienta FTP - np. Total Commandera, albo FileZilli. Można się połączyć również przez przeglądarkę, ale nie po to żeby przeglądać strony, ale np. żeby coś pobrać. Żeby udostępniać strony WWW do przeglądania, potrzebujesz serwera HTTP - np. Apache(/httpd) (najpopularniejszy).

Wspomniałeś o przekierowaniu portów. Rozumiem że zainstalowałeś proftpd na jakimś komputerze wewnątrz domowej sieci z prywatnymi adresami i dostępem do internetu przez mały domowy router, najczęściej z WiFi i switchem? Musisz przypisać ręcznie do serwera/komputera na którym masz zainstalowany proftpd, adres IP, z puli którą przydziela router - sprawdzisz jaka to pula wpisując w terminalu: ifconfig. Jeżeli podasz wynik tego polecenia to powiem ci jaki adres powinieneś przypisać. Po przypisaniu ręcznie IP, będziesz musiał jeszcze przekierować porty na routerze z publicznego IP - tego widocznego w Internecie i przypisanego do routera, na to prywatne z sieci domowej. IMHO najprościej i najlepiej będzie wykorzystać opcje DMZ. Wtedy przekierujesz prawie wszystkie porty. Można też osobno przekierować te wybrane dla serwera FTP.

To jak zabezpieczyć i z jakiego usera jest odpalany serwer zależy od systemu. Na Ubuntu, najprawdopodobniej serwer FTP jest już odpalony jako inny user - tak jak każdy inny daemon w systemach Unixowych. Jak najbardziej pod CMS możesz utworzyć osobne konto i zrobić np. vhosta w Apache, albo zastosować mod_userdir.

Jeśli chodzi o phpMyAdmin, daj wynik polecenia:

cd /etc/httpd && ls -la && cd conf.d && ls -la

cd /etc/apache2 && ls -la && cd conf.d && ls -la

Nie jestem pewny czy te polecanie zadziałają. Od dawna (odkąd przeszli na ten *** interfejs, wcześniej to był mój główny system) nie korzystałem z Ubuntu.