Program dla mobilnych

Witam.

Czy jest możliwość napisania programu dla telefonów komórkowych (symbian lub java) w Pascalu , Delphi lub PHP?

Chcę zrobić plik .SIS Lub .JAR

Jeżeli nie to czy można w Pascalu, Delphi lub PHP napisać coć dla win mobile (CE) plik .exe ?

Mam dopiero 13 lat i pisze dopiero proste programy ( w wolnych chwilach studiuje programowanie) i chciałbym napisać jakiś przelicznik dla telefonu komórkowego

symbian s60v2 .

Jeżeli nie to w jakich można pisać ? Wiem że w JAVA ale jest dla mnie na razie trochę niezrozumiały.

Z góry dzięki.

Zainteresuj się środowiskiem programistycznym MIDlet Pascal. Mówiąc w skrócie: piszesz tu kod w Pascalu, a kompilator tłumaczy go na tzw. bytecode Java. W wyniku kompilacji powstaje plik .jar, który można zainstalować w telefonie.

Nie jest to najlepsze rozwiązanie (zdecydowanie lepiej pisać od razu w Javie), ale proste programy da się w ten sposób napisać

Strona domowa projektu: MIDlet Pascal

Download na stronie SourceForge: MIDlet Pascal

Co do Symbiana i plików .sis, to w Pascalu się nie da. Aplikacje na Symbiana pisze się w języku C++ (środowisko programistyczne Carbide.c++), ale to już wyższa szkoła jazdy (znaczy się programowania :slight_smile: )

Wielkie dzięki pobrałem ale nie chcę skompilować wyskakuje komunikat http://zapodaj.net/6e5832d7f02c.png.html

jak by

writen

nie istniała.

Co zrobić kiedyś miałem podobny komunikat w Turbo-Pascalu słyszałem że niema jakiejś biblioteki czy co ?

EDYCJA-zły link

Ponieważ w komórce nie masz trybu konsolowego. Musisz wszystko wyświetlać graficznie.

Napisałem Ci, że “w skrócie: piszesz tu kod w Pascalu”, więc trochę to teraz rozwinę.

Rzeczywiście składnia języka jest taka jak w Pascalu, ale niekoniecznie muszą występować wszystkie funkcje i procedury, które są w Turbo Pascalu. Nie ma tu między innymi procedury Writeln (tak samo jak nie ma tej procedury w aplikacjach okienkowych pisanych w Delphi), bo dotyczy ona konsoli pod DOS-em, a w telefonach nie ma ani konsoli, ani DOS-a.

Przykładowy program Hello World zamieszczony w Wikipedii, u mnie działa:

program HelloWorld;

begin

  DrawText ('Hello, World!', 0, 0);

  Repaint;

  Delay(2000);

end.

Opisu dostępnych funkcji najlepiej szukać w pomocy programu, ale niestety wersja ściągnięta ze strony SourceForge nie zawiera pomocy. Zapewne dlatego, że to wersja beta. Spróbuj może poszukać starszej wersji, ja kiedyś taką miałem w której była dostępna pomoc (ale to było dosyć dawno)

Odnośnie pierwszego linku do strony domowej MIDlet Pascal, to raczej jest dobry, a komunikat o błędzie serwera sugeruje że jest to awaria tymczasowa. Nie jestem pewien, ale chodzi chyba o przekroczenie limitu transferu w tym miesiącu, więc w marcu już powinna działać

Ale pod Symbiana i WM jest DOSBox.

… i tylko więcej z nim zachodu niż rzeczywistych korzyści dla kogoś, kto chce pisać proste programy na komórkę.

Aby pochwalić się komuś swoim programem trzeba go prosić o zainstalowanie dodatkowo DOSBox-a. Mało kto będzie chciał

Ale my w tej chwili nie dyskutujemy o wygodzie użytkowania, a o możliwościach osiągnięcia zamierzonego celu.