Program do aktualizacji BIOSu

Znacie jakiś program do flaszowania BIOSu z linuksa ? Na windzie pełno było, a emulowane oczywiście nie działają. Może być z konsoli, albo z graficznym interfejsem. Mam płytę MSI.

Hm, z tego co mi się wydaje to niestety nie ma żadnego ,też na dniach czeka mnie aktualizacja, jako że płyta źle pokazuje temperaturę, procek idle a temperatura około 63C… a niestety linuxbios jeszcze nie obsługuje mojej płyty :confused:

Hmm… jak w takim razie zrobić update BIOSu na linuksie ? Na windzie zawsze robiłem, wiadomo, spod GUI bo łatwiej było, poza tym były dedykowane narzędzia dla danych płyt

jeśli nie wiesz to aktualizacyjne programy instalują niezgodne sterowniki i ze to tak powiem walą kompa. zainstalowałem program aktalizacyjny do karty graficznej i mi sie zwalił

po pierwsze nie mówimy o aktualizacji BIOSu karty graficznej.

po drugie jak zastosujesz BIOS nie do danego modelu płyty to może na różne sposoby komp fiksować

po trzecie nie uogólniaj

po czwarte narzędzia spod GUI rzeczywiście czasami mogą sprawiać problemy - ale od tego jest Pomoc (czy manual, instrukcja), żeby dokładnie przeczytać zalecenia, itp itd etc. Żaden szanowany producent nie wypuści wadliwego oprogramowania - prędzej wina leży po stronie Twojego kompa

po piąte, jak nie wiesz co piszesz, to lepiej tego nie pisz 8) , albo pisz zrozumiale :slight_smile:

No ale w czym problem…BIOSU chyba nie aktualizujesz co miesiąc :wink:

Jeśli nie masz na dysku windowsa no to trudno się mówi, czeka cię instalacja i pozniej powtórna instalacja linuksa. Kiedy linuxBIOS będzie ukończony i bardziej uniwersalny to nie będzie juz takich problemów, a sam bios będzie można aktualizować częściej i zapewne o wiele wiele dłużej. Co ciekawe również windows będzie mozna wtedy zainstalować.

Spróbuję zaraz zainstalować na kompie virtualnym win98, może się uda w taki sposób zaktualizować BIOS.

BTW knapik raz na jakiś czas jednak pasuje zrobic update BIOSu, wiadomo, że nie co miesiąc, ale akurat wyszła nowa wersja i będę mógł mojego athlona jeszcze podkręcić :wink:

Hmm wątpie żeby się udało, przecież to jest emulowany komputer z emulowanym, innym biosem. 8)

a nie możesz poprostu z floppa/cd ? mój bios na szczęście już posiada aktualizację bios’u z bios’u, ale wcześniej bardzo często z dyskietki aktualizowałem, na pewno mniej zawracania głowy niż istalacja windy…

a co nie działa, albo działa wadliwie? może to nie jest wina biosu. biosu nie uaktualnia sie tak jak systemu operacyjnego, czy programów. robi się to wtedy gdy np nowy dysk nie jest wykrywany, itd.

Jasna sprawa. W moim przypadku akurat dodają obsługę wyższych procków, kilka nowych funkcji itp. Zawsze aktualizowałem BIOS jak były nowsze wersje, i co rusz to lepsze… więc zapewne tym razem będzie tak samo

No to jakieś 1.5 Gb wolne sie nie znajdzie na windowsa 98?

BIOS juz dawno zaktualizowalem, instalacja 98 to nie problem, myślałem jednak, ze jakis program się znajdzie pod linuxem, bo po co czas tracic