Program do backupu

Cześć,

szukam darmowego programu do lokalnego (NAS) backupu. Używam co prawda TimeMachine, ale chciałbym dodatkowo zabezpieczyć dane.

Idealnym rozwiązaniem byłoby coś przypominającego windowsowego Cobiana.

Jakieś pomysły?

Co oznacza “darmowego” - do użytku domowego, czy komercyjnego? Macrium Reflect znasz?

Domowego.
O tym sofcie nie słyszałem. Dzięki za podpowiedź - potestuję :smile:

Bo wszystko wskazuje że jest tylko na Windows: http://alternativeto.net/software/macrium-reflect/?platform=mac
http://support.macrium.com/topic.asp?TOPIC_ID=12001 - metoda klonowania dysku z MacOS po podłączeniu do komputera z Windowsem.

CrashPlan - używam i polecam. Działa to bardzo fajnie. Wersja lokalna jest darmowa.
https://www.crashplan.com/en-us/download/

TimeMachine nie wystarcza? Wg mnie to całkiem fajne rozwiązanie, w dodatku wbudowane w system. Nie ma sensu dublować danych, to raczej niezawodne jest, przynajmniej nie spotkałem się z jego awarią. Co najwyżej dysk sieciowy padnie, ale tu nawet jakbyś tam miał 5 różnych backupów, to nic to nie da bo każdy ulegnie zniszczeniu :wink:

Problem polega na tym, że mój NAS to nie TimeCapsule tylko WD. Więc rozwiązanie nie jest natywne. Już kilka razy mi się zdarzyło, że TimeMachine stwierdził, że stary backup “już się nie nadaje” i rozpoczął backupowanie od zera. Czasami też się zdarza, że TM nie rozpoznaje NAS (wówczas muszę ponownie ustawiać TM - na szczęście mam już gotowe na to skrypty).
Poza tym spotkałem się z opiniami, że przy odtwarzaniu systemu TM nie bardzo się lubi z innymi niż Apple NAS-ami.

Mój plan jest taki, by dalej używać TimeMachine (z uwagi na wygodę), ale dla bezpieczeństwa chciałbym mieć dodatkowy backup do innego NAS-a. Stąd poszukiwanie jakiegoś rozwiązania.

Polecam Goodsync. Niedawno był jakiś giveaway. Znakomity program do synchronizacji danych. Jest wersja zarówno na Windows jak i na Maca. Sam używam.