Program do edycji indeksowanych bitmap


(nintyfan) #1

Cześć.
Szukam programów do edycji bitmap (plików BMP) z paletą barw zapisaną w środku. Próbowałem z GIMP, ale nie uzyskałem rezultatów, jakich się spodziewałem. Plik źródłowy miał pierwsze trzy bajty BM 256 (tak mi wyświetlił hexdump pod OpenSuSE Tumbleweed, nie wiem, co te 256 miałoby oznaczać), a po obróbce pierwsze cztery bajty BMzW. Szukam więc programu, który da mi do wyboru jedynie kolory zapisane w pliku, a dodatkowo zapisze wszystko, jak powinno być.

Program może być pod OpenSuSE Tumbleweed, Windows 10 lub Windows 7.

Aha. Licencja na program powinna być darmowa lub przystępna cenowo. Grafikiem nie jestem, a więc nie planuję wydawać kasy na licencję na profesjonalne narzędzie, z którego skorzystam raz.


(mordesku) #2

http://pulkomandy.tk/projects/GrafX2


(betmariss) #3

256 to po prostu liczba kolorów. Jest to maxymalna ilość kolorów jakie można zapisać w pliku indexowanym. GIMP jak najbardziej się nadaje. Wystarczy otworzyć paletę, aby zobaczyć wszystkie zindexowane kolory i o ile w menu Obraz nie zmienisz trybu z indexowanego na RGB, nie będziesz mógł dodać żadnych dodatkowych kolorów spoza palety np. malując pędzlem. Można natomiast dodawać kolory bezpośrednio do palety
zrzut: https://i.imgur.com/14sSsPn.png
W razie problemów z obsługą GIMP-a warto zapytać na forum: https://www.gimpuj.info/index.php/board,9.0.html