Program do katalogowania płyt

Szukam programu, który pomoże mi skatalogować materiały zgromadzone na płytach.
Głównie są to różnego rodzaju opracowania, książki czy mp3 ale także i materiały fotograficzne rozsiane po około 100 płytach (wszystko odpowiednio pokatalogowane na płytach).
Chciałbym aby z poziomu programu można było sprawdzić gdzie znajduje się np zdjęcie XDCF z Mazur 2016 czy np taka a nie inna książka, po prostu wpisuję szukaną frazę i dostaję informację, że na przykład znajduje sie na płycie z numerem 78.

Da się coś takiego wykonać? (tak wiem, że wprowadzenie tego w katalogi programu troche może zająć.)

Możesz zastosować odpowiednie filtrowanie w excelu, lub tabele przestawne.

Potrzebuje programu, który zrobi to za mnie, tym bardziej, że będzie tego używać osoba starsza stąd najważniejszą funkcją jest to aby był to interfejs czytelny i w miarę prosty w obsłudze.

Czy myślałeś o zakupie dysku zewnętrznego? Wtedy wystarczyłby Ci prosty program do wyszukiwania, w którego po wpisaniu odpowiedniej frazy np. “mazury” od razu mógłbyś otworzyć dany folder. Szukanie czegoś spośród 100 płyt dla osoby starszej będzie męczące, a czas odczytu plików z płyty, jeszcze ze zdjęciami, zniechęcający do jej przejrzenia.

Jest kilka takich programów. Zobacz https://alternativeto.net/software/where-is-it/.
PS: Płyty nie są wieczne, zależy od przechowywania, wytrzymują od kilku do kilkunastu, max 20 lat. Warto robić kopię.